STUDENTEN-ALMANAK 1863. Echte Rogge Gezondheidsbloem. Buitonlandsch Nieuws Adverlentiën. Christelijke Belangen. DE LEIDSGHE VE REENIGING op Donderdag 11 December 1862, Afzonderlijke Portretten, op groot Papier 0.75. Te Markelsheim aan de Tauber in Wurtemberg vermaakte zich een gedeelte der scholierendie weinig tijds te voren de openbare school hadden verlaten, op het nog zwakke ijs der rivier. Zij waagden zich te digt bij het midden van den stroom, «aar de ijskorst te dun was om hun gewigt de dragenten gevolge waarvan zij brak en 39 knapen en meisjes den dood in de rivier vonden. Een huisgezin heeft bij die ramp drie kinderen verloren. Jn het dorp Primor, gelegen in Italiaansch Tyrol werd voor eenige weken een nieuwe burgemeester benoemd. Deze bezocht onder andere inrigtingen insgelijks de openbare school. Ziende dat het onderrigt in sommige opzigten niet aan de vereischten eener goede lagere school beantwoordde, sloeg hij zelf de handen aan het werk en nam hij de taak op zich om de dorpsjeugd onderwijs te geven in aardrijks- en natuurkunde beuevens eenige andere vakken van dergelijke» aard. Aan den Messager du Midi worden eenige bijzonderheden medegedeeld over een nieuwe soort van ijzeren kanonneerboo- tenwaarmede onlangs in de haven van Toulon zeer interes sante proeven zijn genomen. Het zijn ligt gebouwde ijzeren schepen, welke zeer gemakkelijk uit elkander genomenbinnen 36 uren de stoommachine er onder begrepen weder in zijn vorigen staat hersteld en voldoende van geschut, proviand, munitie enz., voorzien kunnen worden. De eerste vaartuigen van dien aard, welke voor den oorlog op de Krim werden gebouwd, lieten veel te wenschen over, vooral wat de inwen dige constructie en de ventilatie betrof. Zelden was in de ge matigde luchtstreken de warmte in de verschillende scheeps ruimten beneden de 38 a 40 graden. Bij het nieuwe model denkt men dat ongemak te verhelpen. Buitendien is het scheeps ruim in verscheidene waterdigte vakken verdeeld. Bij een even- tueele spoed eischende expeditie kan elk dezer schepen behalve zijn volledige uitrusting, zonder overladen te zijn, 150 man met wapenen en bagage aan boord nemen. Een drama van den heer de Morny la Corde sensible bevat een reeks aardigheden of toespelingen op bek ende per sonen. Zie hier iets uit het stuk. De heer Mérimée is eigenaar van een buitengoed, waar hij al zijn vrienden ontvangen heeft die zich intusschen doodelijk vervelen en als om wedijver geeuwen. De heer Mérimée zegt nu: /nvat moet ik doen om uit deze onaangename stemming te geraken?" //Wie zijn uwe gasten?" vraagt daarop de heer de Morny. //Ik heb de heer de Morny bij mij," antwoordt de heer Mérimée. *Welnu," zegt de Morny schersend, //daar ieder zijn stokpaardje heelt, laat ieder daarop eens rijden. De heer de Morny meent dat hij nog een goeden bos haar op zijn hoofd heeft; spreek hem dus van zijn hoofdhaar. Hij schrijft middelmatige vaudevilles en houdt er slechte paarden op na. Spreek hem van beide stokpaardjes." Nu zegt de heer Mérimée weer //Ik heb ook den Keizer en de Keizerin ten mijnent. Ik zal met ben over politiek spreken dit zal hun wel behagen." //Pas op," ant woordt de heer de Morny, //er zijn hier misschien spionnen. Spreek wat zachter. (Dit woord heeft veel succes.) Spreek met de Keizerin over het toilet en den Paus. Wat den Keizer aangaat, neem u in acht en spreek toch vooral niet mei hem over politiek! Zie liever of gij niet een ouden vaas in uwen tuin kunt vinden dien gij voor een Romeinsche vaas laat door gaan of koop op de kaai een medaille van Cesar. Bied die den Kei zer aan en gij zult hem dadelijk van verwonderingopgetogen zien." Dit stuk heeft den Keizer zeer behaagd. In de ijzerfabriek der firma Beatson en Comp., te Marl borough, in Engeland, is Woensdag morgen de groote stoom ketel gesprongen met het noodlottig gevolg dat vijf arbeiders op de plaats dood bleven, terwijl twee anderen een paar uur later onder de chirurgische behandeling bezweken en 14 per sonen gevaarlijk gewond werden. De schok was zoo hevig dat de groote schoorsteen, ter hoogte van 130 voeten, letterlijk bij den grond afgebroken en in stukken een eind weggeslingerd werd, waardoor aan de buitenzijde van het gebouw een niet geringe schade werd toegebragt. In het lokaal alwaar de uit barsting plaats hadis al het dak- en muurwerk met de daar langs geplaatste zware kolommen zoodanig uit elkander ge sprongen dat de stukken van den ketel en andere zware ijzeren machineriën tot gruis verpletterd en tot op een afstand van ruim 300 yards over de belendende huizen heengeworpen wer den. Een kofBjhuis aan de overzijde der fabriek werd zoo zwaar beschadigd, dat het na een hevig bombardement te hebben doorgestaaner niet erger kon uitzien. De gloeijende klompen ijzer en zware steenen drongen als kanonkogels door alles heen zoodat er onder anderen een der kozijnen uit den gevel werd gerukt en de eigenaar van het hotel, die juist te bed lag, door een massa kalk en steenen zwaar aan het hoofd werd gewond. Doch wat het ramgzaligste hierbij isdat in den loop van den dag reeds 7 personen dood uit den bouwval zijn op gedolven terwijl een 25-tal deerlijk is bezeerd geworden door kokend water, stoom en nederstortend puin. Ook andere ge bouwen in den omtrek hebben veel geleden. Uit Noord-Amerika worden een paar zonderlinge spoor wegongelukken gemeld. Op den 7den November is een gedeelte van een trein nabij Algiers in de lucht gevlogendoordien in een der wagens buskruid was geladen, dat op de een of andere wijze moet hebben vuur gevatbij dit ongeluk verloren 11 personen het leven en werden 17 gekwetst. In den ochtend van den 21ste» liep een gedeelte van een trein nabij Boston in een riviertengevolge van de achteloosheid van een baanwachter die de draaibrug geopend had gelatendie onoplettendheid werd door 4 reizigers met het leven geboetterwijl verscheiden anderen verwondingen bekwamen. Heden overleed, na een langdurig lijden, in den ouderdom van ruim 69 jarende Wei-Edele Heer DANIEL CONSTANT 1 MOLENAAR. Leiden 5 December 1862. VOOR Het goedkoopste Gezondheids- en Voedingsmiddel uit de Stoom- Graan- en Meelzuivering van J. IMMINK te Zwolle wordt met het beste gevolg als ontbijt en drank gebruikt, door Borstzieken, Hoestende, Teringachtige, Eng- borstigezwakke gestellen en Kinderen, Maag- en Keelpijn lijders enz. Deze bloem wordt afgeleverd in pakjes van 15 en 30 Cent, voorzien van Gebruiksaanwijzing, Enveloppe en Cachet, is alleen verkrijgbaar bij den Heer H. N. VAN BAARDWIJK te Leiden en de Heeren in andere steden. VERGADERING des avonds ten half acht ure, in de ZAALNoordeinde. Spreker de Heer Th. A. EGGENSTEIN van Kortrijk. Bij de Firma JACs. HAZENBERG, CORNs.Z. alhier, is heden verschenen: VOOK Met gelith. uitslaande plaat en Portret van den Rector-SYIagniflcus op Staal gegraveerd door D. J. SLUIJTERPrijs f 2.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3