Binnenlandsch Nieuws. in zijn aard en eigenschappen wei opwekkenaaüspofen en des noods met eenige geldelijke opoffering dwingen om de Volks voorlezingen bij te wonenwaar over Natuurkunde zal worden gesproken. Een fabriekarbeider, die zijn belang kent, zal geen dwang behoevenmaar integendeel bereidwillig worden bevon den om zich daar te bevindenwaar hij iets of veel hooren kan wat hem voor zijn werk dienstig is. Z. M. beeft benoemd tot commissaris van politie te Harderwijk den heer J. M. van Nieuwland inspecteur van po litie te Gorinchemtot burgemeester der gemeente Groningen Mr. W. de Sitter, in plaats van den heer J. Sloteervol ont slagender gemeenten Naarden en Muiden den heer G. C. Fa- bius in plaats van Dr. B. J. R. van Hasselt eervol ontsla gen en der gemeente Weespercarspel den heer L. D. Taunay. In de avondzitting der Tweede Kamer van 11. Maandag hebben aan de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk IX nog deelgenomen de HH. de Braauw, GodefroiWintgens Fransen van der Putte, van Lijnden, Mijer en de Ministers Uhlenbeek en Betz. Daarop zijn die beraadslagingen gesloten. Heden Dingsdag zijn de artikelen van het Hoofdstuk in behandeling genomen. Het geheele hoofdstuk wordt hierop in stemming gebragt en aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. Voor de heeren: Heemskerk Wz., Westerhoff, Cool, van Muiken, de Lom de Berg, Kerstens, Cornelis, Hoynck van Papendrecht, de Meester, Zijlker, ter Bruggen Hugenholtz, Blom, Kingma, Beens, x\nemaat, DullertBlussé, Reinders, van Heukelom, Kappeyne van de Coppello, van Logchem Heijdenrijck, Guljé, van Wintershoven MensonidesDumbar, de Bieberstein, Bots, Idserda, Wijbenga, de Poorter, Poort man, OomenFransen van der Putte, van Diggelen van der Linden en van Eek. Afwezig de heeren Groen van Prinsterer, Jespersen Ge vers Deijnoot. Hierna is in behandeling gebragt Hoofdstuk X (Onvoor ziene uitgaven). Niemand hierover het woord vragende, worden de beraad slagingen gesloten. Het Hoofdstuk in stemming gebragt wordt aangenomen met 48 tegen 6 stemmen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten Woensdag mor gen te 11 uur te behandelen het ontwerp nopens de waterwegen. In den afgeloopen nacht is te Scheveningen in 69-jari- gen ouderdom overleden de heer P. Varkevisser, president van de Kamer van Koophandel en Fabrijken en sedert 1824 lid van den raad van 's Gravenhagesiuts 1822 lid en Voor zitter van de kleine of haringvisscherij voor de provincie Hol land; lid van het Collegie voor de ZeevisscherijenBritsch Consulair agent voor de zeestranden in Zuid-Hollandlid van onderscheidene genootschappen en fondsen van Weldadigheid; tot nu een jaar geleden plaatselijke bestuurder te Scheveningen van de Noord- en Zuid-Hollandscke Reddingmaatschappij enz. Men verneemt dat te 's Hage eenige hooggeplaatste per sonen zich in commissie vereenigd hebbenmet het doel gel den intezamelen tot oprichting van een gedenkteeken gewijd aan de nagedachtenis van den hertog Bernard van Saxen-Wei- mar-Eisenach. Men leest in het Muziekaal Tijdschrift Caecilia: //Onze ook reeds in het buitenland beroemde Nederlandsche zangeres Mevrouw Offermans van Hove is een groote onder scheiding ten deel gevallen. Het Directorium der Gewanthaus- concerten te Leipzig heeft HEd. op een allervereerendste wijs uitgenoodigdom gedurende een zestal weken eenige malen de zangsoli aldaar te vervullen." Naar men verneemt zal aanstaanden Zaturdagte's Gra venhage, een vergadering worden gehouden van het hoofdbe stuur der Vereeniging: »het Metalen Kruis," waarin onder anderen zal worden behandeld de regeling der groote alge meene feestviering, te houden in het jaar 1863, te 's Hage en te Rotterdam, ter gelegenheid van Neêrlands vijftigjarig hernieuwd Volksbestaan. In de vorige week heeft voor de correctionneele rechtbank te Koermond de behandeling plaats gehad eener sedert ettelijke weken veel gerucht makende zaak tegen A. E. S. uit een na burige gemeente. Deze, een dienstmeid, had zich aan een aantal oplichtingen ten nadeele harer meesters schuldig gemaakt zich daarbij bedienende van een wezenlijk warnet van leugens. Behalve dat zij in verscheidene winkels, op naam harer mees ters, velerlei voorwerpen zoowel van weelde als voor huiselijk gebruikzonder betaling kocht en door anderen liet koopen waarvan zij er vervolgens eenigeal wederom namens haar meesters, aan andere ten geschenke gaf, had zij van haar mevrouw (onder voorgeven dat de pastoor geld noodig en zich tot haar gewend had), dan eens vijftig, dan eens zestig dan eens honderd franken weten te bekomen en zich op die wijze een bedrag van 1500 frs. doen ter band stellen. Het verwonderlijkste in deze zaak was, dat zij een gedeelte dier gelden aanwendde om daarmede rekeningen voor haar mevr. (echter zonder voorkennis van deze) te voldoen, terwijl zij voor een ander gedeelte voorwerpen van huishoudelijk gebruik kocht, zooals hammen, worst, lijfsieraden en dergelijke, die zij dan namens anderen, die er natuurlijk niets van wisten, aan de mevrouw ten geschenke aanbood, waarbij zij zich van doordachte leugens bediende, die door haar meesteres, onbe grijpelijk ligtgeloovig van aard voor waarheid werden aange nomen. Ook haar moeder stond terecht, als zoude zij een ge deelte der op die bedriegelijke wijze verkregen goederen ge borgen hebben. De rechtbank heeft de moeder vrijgesproken en de dochter veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Verwekte nu en dan de sluwheid der dienstbode verbazing, niet minder lachte het talrijk opgekomen publiek om de onbegrijpelijke licht- geloovigheid der mevrouw, die, om maar een enkel staaltje optenoemen alleen op het zeggen harer meiddat bij een derde de tijding ontvangen was van het overlijden haars broeders en dat aan het adres van anderen voor haar van Maastricht was afgezonden een kist met f 9000die eerst per boot te Maeseyck daarna te Stevensweerten eindelijk per diligence te Roermond zou aangekomen zijn zich van kop tot teen in den rouw gehuld herwaarts begaf en alle logementen en herbergen afliep, om maar naar haar gewaande erfenis te gaan vragen. Het Kaapsche Volksblad bevat een brief van Ds. Huët aan zijn gemeente, dd. 18 October, waarin hij een uitvoerig verhaal doet van een door hem geledene schipbreuk. Hij ver trok met een groot aantal passasierswaaronder 16 predikan ten wat de matrozen reeds dadelijk als een slecht voorteeken beschouwdenvan Port Natal. Van den aanvang af had de stoomboot met onstuimig weder te kampenen reeds den dag na het verlaten van de havenwas men genoodzaakt in de Francisbaai te schuilen terwijl twee dagen daarna het anker moest geworpen worden in de Piettenbergsbaai. Den volgenden dag veranderde het weer en ging het voorspoedig voorwaarts. Maar, des nachts te 12 uur voelde men een plotselingen schokwant - de stoomboot stiet tegen de rotsen van Struis- punt. De oorzaak hiervan wasdat de kapitein vermoeid dooi de zorgen van de vorige dagen, zich ter ruste begeven had, en het schip aan den 2den stuurman had toevertrouwd. De verwarring, door dit ongeluk te weeg gebragt, zou noodlottig geweest zijn als de kapitein zijn bedaardheid niet behouden had. Deze liet terstond de booten losmaken het land verken nen en alle sterke drank over boord werpen. De boot bragt goede tijdinger was een geschikte landingsplaats. De kapitein liet eerst vrouwen en kinderen inschepen en aan land brengen. Ondertusschen kwam de vloed op en werd de branding ster ker, en het gevaar, dat de boot uit elkander zou slaan, werd ieder oogenblik grooter. Toch gelukte hethoewel met de grootste moeite, allen te redden en van de 121 opvarenden kwam geen enkele om. Van de woeste plaats, waar zij aan land waren gekomen begaven de schipbreukelingen zich naar een armoedig visschersdorpje, en van daar naar Breda's dorp, vanwaar de een voor de ander na de reis naar de Kaapstad voortzette. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 45°, de3 avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Dingsdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 45°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 43°.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2