N°. 860. Woensdag 10 December A". 1862. LEIDSCH RtlillLllh Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u, 9 ra. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van S9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, DiugsJag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Volksbijeenk&msten. IV. Zij, voor wie de Volksvoorlezingen ons toeschijnen bovenal bestemd te zijnhebben belang bij huiselijk gelukmaar dat geluk is ook onafscheidelijk verbonden aan de verhouding, waarin zij staan tot hunne patronen werkbazen of fabriekan ten. vEen partij vrienden, te zamen op reis gaande, achten het weldra in het belang van allen, dat, zoo lang zij op weg zijn, een van het gezelschap de anderen zal bedienen; een ander vooruitrijden om herberg en onthaal opteloopeneen derde om het valies te dragen een vierde om voor de paar den te zorgeneen vijfde om de beurs te houden en den weg te bepalen dien men nemen zalzonder evenwel te vergeten dat zoowel als zij onafhankelijk van elkander waren, toen zij den tocht opnamenzij evenzeer bij het einde der reize eikaars ge lijken zijn zullen. Dezelfde achting en eerbied, hetzelfde ge duld, dezelfde toegevendheid en bescheidenheid, in het ge bruik maken van der anderen goede diensten; dezelfde zacht heid in het uiten van bevelen; dezelfde toeleg om de reis voor allen genoegelijk en prettig te maken, welke hij, wiens deel het moest zijn om de overigen te geleidenzich uit ge voel van welvoegelijkheid verplicht zou rekenen jegens de overigen in acht te nemenbehooren wij ook aan den dag te leggen omtrent degenenwien hetin de verdeeling dei- rollen in het maatschappelijk leven, treft, om onder onze macht gesteld te worden en van ons afhankelijk te zijn." Die betrekking is het uitvloeisel van een burgerlijk verdrag, waarbij ieders rechten, maar ook ieders plichten geregeld zijn. Gelijk aan de zijde der patronen zoo ook aan die der werklieden geeft naauwgezette plichtsbetrachting aanspraak op wederkeerige plichtsvervulling. Als de patroon rechtvaardig is in het loon dat hij geeft voor den arbeid, - barmhartig door niet meer werk te eischen dan de krachten toelatenliefderijk in de wijze van toespraak in omgang en geduldig bij het ontdekken van gebreken - mag hij van zijn knecht eischen nuchterheid en bekwaamheid, zuinigheid, eerbied en gehoorzaamheid, eerlijk heid en getrouwheid, vlijt en dankbaarheid; - en zoo ook omgekeerd. Er zijn pligtendie wij ook aan de nederigsten van hen, die ons dienen, verschuldigd zijn en die niet vervuld wordendoor de edelmoedigste uitstrooijing van hooge loonen, huisvesting en onderhoud. Van die plichten, geen plichten des overvloeds maar voortvloeijende uit het verdrag zelf, dat den meester en den dienstknecht door wederzijdsche diensten verbindtis de zekerste regel te vinden in die korte beschouwing, welke Se neca ons zoo gelukkig gegeven heeft in een zijner brieven waarin hij over de wreedheid en onbeschoftheid der Romein- sche heeren spreekt: //leef zoo met uwe minderen als gij zoudt wenschen dat uwe meerderen met u leefden." Men heeft met juistheid aangemerkt, dat alle gezag over anderen inderdaad een talent is, dat ons zoowel tot hun als tot eigen voordeel is toebetrouwd en zoo is de betrekking van onze plicht te hunnen opzigte met andere woorden niets anders, dan het be hartigen zoowel van onze eigene als van hunne belangen. Eu dit is omgekeerd ook waar, dat een knecht, die het voordeel en het geluk van zijn heer beoogt en bevordert, tevens in zijn eigen belang handelt. Maar daarom is het ookdat bovenal op getrouwheid wordt gelet in het opzoeken en gebruik ma ken der middelen en gelegenheden, die deze belangen kunnen bevorderen. Welkom moet dus voor de Leidsche fabriekarbeiders zoowel als voor de Leidsche fabriekanten de belangstelling zijn die betoond wordt voor de verstandelijke vorming van hendie een zoo gewigtige plaats op het gebied der Leidsche industrie innemen. Dankbaar zal de gelegenheid worden aangenomen, die zich aanbiedt om eenigermate bekend te worden met een der wetenschappelijke vakkendie in onzen lijd op dat gebied zooveel kracht en invloed uitoefenen. Gewis in hun eigen b§ zullen de fabriekanten hunne bedienden, die vatbaar^ zitten, om wat zij dagelijks zien en ervaren, te leerpa keuneu fl i M

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1