N«. 858. Maandag 8 December. A". I8K2. S £=:.-<•-=- Binnenlandse!! Nieuws. LEIDSCB DMILAB Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhagc, D-lft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 ra. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 >t., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijki-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebeituur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 i uur. - Thesauriedagelijks van 10 -2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 8—1 uur eu van 36 uur; der Iu- eu Uitgaande Rechten en Acoijnaen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. beeft den heer J. van Embden benoemd tot bur gemeester der gemeente Didam en Mr. N. S. van Meurs als burgemeester der gemeente Heerde eervol ontslagen. Men bericht, dat den heer Cauburgh, chef van het station van den Rijnspoorweg te Arnhemdoor H. M. de Koningin een prachtige gouden chronometer is vereerd, als bewijs van erkentelijkheid voor de goede zorg, betoond bij de verschillende reizen van H. M. Naar men verneemt is door den commissaris van politie te Gouda een vervolging ingesteld tegen den persoon van J. v. L. ter zake van hoon en laster op een openbare plaats tegen den persoon des KoniDgs. De Minister van Justitie heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt dat zijn audientiën op Woensdag en Don derdag, 10 en 11 December a. s., niet plaats zullen hebben. Naar men verneemt zal het O. en W. Tndisch Militaire Invalidenhuis te Bronbeek in de volgende maand voor de daar toe aangegevene militairenwaaronder zich van allen rang bevinden, betrokken kunnen worden. Door den kommandant den luit. kononel Smits, wordt met de meeste zorg alles in gereedheid gebragt om het verblijf aldaar alleraangenaamst te maken. Men kon die inrigting ook aan geene betere handen toevertrouwen dan aan dien verdienstelijken hoofd-officierdie zoo zeer met de behoeften en wenscben van den ouderen krijgs man bekend is. Donderdag avond hield de 's Gravenhaagsche afdeeling der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, in bet locaal van het venduhuis te 's Hage een open bare vergadering, die met een korte voorafspraak geopend werd door den baron van Lijnden, voorzittend lid, die daarna het woord verleende aan den WelEerw. heer Ds. Westhoff. Na een kort inleidend woord, waarin de spreker zeide, dat hij als Christen en als Evangeliedienaar een hart had voor de af schaffing van sterken drank wijl de drank bet hart verontreinigt en het jagen naar de heiligmaking hinderend in den weg staat gaf hij in breede trekken een antwoord op de vraag: *ofdeal- gemeene gewoonte van het gebruik van sterken drank onver schillig, voor- of nadeelig mag worden genoemd? Op nieuw werd het voor oogen gehoudenhoeveel ellende de sterke drank bij gebruik of misbruik meer of min in de huisgezinnen uitgewerkt, hoe heilloos het gebruik van dit vuurwater voor den drinker zeiven is. Wat, zoo riep hij elk toe, wat baten ons de inrichtingen van weldadigheid, wat vrucht kunt gij verwachten van de verkondiging des woordszoolang dat mon ster niet bedwongen i3, een monster, dat schatten verslindt, misdaad teelt en het hart als met een ijskorst omgeeft. Het is "des Christens roeping met God een kwaad uitteroeijen dat drie geslachten geleden naauwelijks bekend was. Daarna toonde hij aandat de afschaffing van sterken drank het eenige rechte middel is, dat als doelmatig niet door deze of gene zwarig heden wordt gedrukt. Om dit te betoogenwendde hij een vernieuwde poging aan, om de bezwaren te ontzenuwen die gewoonlijk tegen deze goede vereeniging worden ingebragt. Na zoowel de tegenwerpingen die van een oppervlakkige ge heel onjuiste beschouwing getuigen, als die de vrucht zijn van een dieper nadenken, uit den weg geruimd en opgelost te heb ben, eindigde hij zijn krachtige reden met een aanprijzend en opwekkend woord. «De Christelijke liefde" zeide de spreker, had haar laatste woord in deze te spreken. Zij roept ons toe ter wille van de naastenzelfs in zichzelf onschuldige dingen natelateuzij spoort ons aan als het rijk der zonde afbreuk gedaan en de weg tot Hem kan geopend houdendie in waarheid vrijmaakt, zich een band opteleggen die niet knelt maar ons in waarheid vrijmaakt van een allerverderfelijkst kwaad. De liefde tot God en den naasten moet het beginsel zijn dat ons in dezen bestuurt en aanspoort. Allen riep hij op ten strijde. Allen wekte hij op tot medewerking, tot on- dertcekeningopdat anderen door hun voorbeeld tot navolging wierden aangespoord. De vrienden eu voorstanders wekte hij op tot volharding. Al is de strijd zwaar, de overwinning is de onze. De geschiedenis der laatste jaren staat ons daarvoor borg. Wie weet, boe nabij de tijd is, dat de publieke opioie in Nederlaud in 's Hage zich zal verklaren tegen verduivel." De uitkomst, tot heden verkregenmg^st or^drin*^ gen tot groote dankbaarheid, tot vernieuwden tig en werkzaam volharden. -O je tvo.:.-- V V V-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1