Bmneulaudsch Nieuws. en bediening herstelt en in het geweten der Natie zich een gedenkteeken van rechtschapenheid sticht. Er is nog iets. - Wij schamen ons niet te behooren tot die zoogenaamde femelaars, die nog gelooven aan een recht vaardige vergelding op aarde van gepleegd onrecht. Daarom waren wij onder de eerstendie met nadrukernst en belang stelling de wederoptreding van een Ministerie Thorbecke heb ben begroet als een rechtvaardige vergelding van bet onrecht in en sedert 1853 gepleegd. Wij zouden met dezelfde gevoe lens de aftreding van zulk een Ministerie beschouwen als een onvermijdelijk gevolg van een ondoordacht en loszinnig maar toch gepleegd onrecht jegens Dr. van Hall. En als we ons zelf aan zulk een onrecht hadden schuldig gemaakt, wij zouden vree zen dat onze zonen nog eenmaal ook een rechtvaardige ver gelding kon treffen. - Wij hebben van den Minister Thorbecke betere gedachtenwant wij vernamen dat hij in de zitting van 27 November een zekeren wrevel niet kon onderdrukken qui se fache a tort, en een inwendige strijd des gewetens laat zich niet zoo gemakkelijk onderdrukken zoo maar geen valsche vrienden daarin het spel drijven en de stilzwijgendheid der dagbladen, die van onze rigting zijn, niet verkeerdelijk wordt uitgelegd. Dit stilzwijgen was voor ons en moet ook voor den Minister welsprekender zijn, dan ons zwak ofschoon wel- meenend betoog, want als niemand tot zijn verdediging nog is opgestaanzal zij wegens hare hopeloosheid niet zijn be proefd. De verdediging van den Minister zeiven heeft onze overtuiging veel meer versterkt dan geschokt. Die overtuiging laat zich niet onderdrukken of smoren, ook als de zegepraal van de ware vrijzinnigheid er mede mogt in verband staan. Het liberalisme kan door een onhandige toepassing zich ontwik kelen tot despotisme. De ware vrijheid onderscheidt zich door niets aan anderen te doen wat men niet zelf wenscht te ondervinden. Z. M. heeft aan den heer F. W. Thorbecke op verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te St. Oedenrode. H. M. de Koningin heeft Woensdag avond het concert Diligentia met HD. tegenwoordigheid vereerd, alwaar Mile. Frebelli zich deed hooren. Op verzoek van H. M. heeft zij de Valze de Vinzanno bij herhaling uitgevoerd. Daverende toe juichingen mogten de beroemde zangeres bij de uitvoering ten deel vallen. Door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland is ter vervanging van wijlen den Raadsheer Mr. P. J. de Fremery de volgende aanbevelingslijst opgemaakt, als de heeren Mrs.: 1°. J. W. Schuurman, president bij de arrondissements-recht- bank te Leiden 2°. F. L. Certonrechter in de rechtbank te 's Gravenhage; 3°. J. G. Kist, rechter in de rechtbank te 's Gravenhage4°. J. A. Vaillant, rechter in de rechtbank te Botterdam5°. C. van Bellkantonrechter te 's Gravenhage en 6°. H. J. A. Raadt van Oldenbarneveldsubstituut officier bij de rechtbank te 's Gravenhage. Een aantal fabriekanten in Zuid-Holland zijn bij memo- rie aan Z. M. den Koning en de beide Kamers der Staten - Generaal opgekomen tegen onware zoo niet lasterlijke aantij gingen tegen hen ingebragt over het meten van den turf. Zij achten in lijnrechten strijd met het gebruik, sedert 1827 dooi den herijk erkend en bevestigd, de beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken, //dat de eenige wettige maatwaar mede zoowel lange als gewone turf mag worden gemeten zoude zijn de tonvormige dubbele rnudde.1' Zij ontwikkelen hunne grieven nader en hopen, dat de Minister van Binnenl. Zaken, daardoor beter ingelicht, niet aarzelen zal Z, M. zoo- danigen voorslag te doen als van zijn onpartijdigheid en door zicht te verwachten is en dus te doen intrekken de betrekke lijke aanschrijving van Gedep. Staten van de provincie Zuid- Holland naar aanleiding van de missive des Ministers van Binnenl. Zaken van 26 Junij 1862, aan de arr.-ijkers in Zuid-Holland gericht. Dingsdag stond voor het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland te recht Klaas Kramer, vroeger burgemeester en secretaris van Urk beschuldigd van valschheid door het namaken van een handteekening en het verzinnen van kwijting in een authentiek geschrift, door een openbaar ambtenaar in een verrichting tot zijn post behoorende benevens zijn schoon zuster, Jannetje Hakfoortvan beroep vroedvrouw, en be schuldigd van valschheid in een authentieke acteen behalve bovendien de eerste van het des bewust gebruik maken van het vervalscht geschrift. Nadat Woensdag het getuigenverhoor was afgeloopenvoerde de advokaat-generaalMr. P. S. Noijon, het woord en requi- reerde schuldigverklaring van de beschuldigden, met veroor deeling van den eersten tot een tuchthuisstraf van 6 jaren en 3 geldboeten, elk van f 50, en van de tweede tot een ge vangenisstraf van 3 jaren en een geldboete van f 50. Ver volgens erlangde de verdediger, Mr. A. S. van Nierop het woorddie tot vrijspraak concludeerde. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra le Trouvère. Woensdag heeft in den Doelen te 's Hage de driemaandelijk- sche vergadering plaats gehad van de vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen. Bij afwezigheid van den voorzitter der vereeniging heeft de onder-voorzitter, de heer O. O. van den Berg de leiding der vergadering op zich genomen waarin behalve het gewoon verslag van den secretaris, door den heer Koechlin rapport werd gedaan, namens de commissie, welke de vereeniging in de maand September 11. had vertegen woor digd bij het te Brussel gehouden Internationaal Congres ter bevordering der Sociale wetenschappenwaaraan de waarne mende voorzitter belangrijke opmerkingen ontleende. Vervol gens werd door den secretaris een hem opgedragen rapport uitgebragt over de plaats, die Nederland in den rei der Staten van Europa inneemt, met betrekking tot zijn nijverheid een besluit genomen omtrent de aanvulling eener vacature in het Bewind enz. Een der voornaamste punten van behandeling was de volgende: //Is het heffen van inkomende rechten van de producten van buitenlandsche industrie, eenigermate gelijk staande met die welke door vreemde natiën van de produc ten van onze industrie worden gehevennadeelig voor de wel vaart van ons landja dan neen Zouden reciprociteits-rech- ten in den tegenwoordigen tijd voor ons land in praktijk zijn te brengen of welke maatstaf van recht zou het meest wen- schelijk zijn om die verhouding te verkrijgen?" Na een breed voerige discussie is het Bewind gemagtigdom ter beantwoor ding dezer vraag een prijsvraag uit te schrijven. De kwaadaardige keelziekte, die ten vorige jare zooveel slagtoffers in Zeeland geëischt heeft, en waarvan men meldde dat zij zich nu aan de Hollandsche grens der provincie had geopenbaard, heeft zich thans ook te Vlissingen vertoond; hoewel nog niet in zeer groote uitgebreidheid toch zeer he vig, daar zelfs in één gezin, in drie dagen twee kinderen zijn bezweken, en het derde ook zeer bedenklijk ligt. Ter naauwernood zijn de kanalen in de omstreken van Oosterwolde eenigzins met ijs bedekt, of men ziet reeds eenige schaatsenrijders zich op het brooze ijs begevenhetwelk echter treurige gevolgen heeft gehad. Drie dier waaghalzen zakten door het ijsen niettegenstaande alle aangewende middelen moesten twee hunne roekeloosheid met den dood boeten. De derde heeft het leven behouden. Tot lid van den Gemeenteraad van Gouda is verkozen Mr. P. P. P. Kist, vroeger advocaat te Leiden. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden gereformeerde gemeente te 't Zandt Ds. W. Meijering te Winschoten en be dankt voor het beroep naar Sappemeer Ds. F. Rederus te Beetgum. In de vorige week is te Sneek een huwelijk voltrokken dat om het komisch-tragische wel vermelding verdient. S. J. van L., van Nijkerk en E. B. van Sneek, in ondertrouw zijnde, zouden den 23sten November door den band des hu welijks worden vereenigdmaar ongelukkiglijk was intusscben een bevel tot gevangenneming door de rechtbank te A. ver leend, wegens opligting en werd genoemde L. gearresteerd, zoodat hij onder geleide der rijksveldwachten de bruid af-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2