Biniienlaiidsch Nieuws. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Gouderak, den heer W. J. F. van de Kasteelen. Volgens de bij Koninklijk kabinets rescript van 30 No vember 11. bepaalde garnizoens-verandering zal met Mei aan staande het 2de bataillon van bet 4de regiment infanterie, be nevens de lirailleurcompagnien van het regiment, binnen LeideD in bezetting komen en het 1ste bataillon met uitzon dering van de tirailleurcompagnie van Leiden naar Delft ver trekken alsmede de 5de compagnie van het regiment veld artillerie van Leiden naar 's Hage. Men berigt dat het onderwijs in den mijnbouw aan de Delftsche Academie tijdelijk is opgedragen aan den heer W. C. Staring te Haarlem. In den morgenstond van Zaturdag 6 December zal een totale maansverduistering plaats hebben. De verduistering neemt een aanvang des morgens te 6 uur 7 min., de totale verduis tering begint te 7 uur 16 min. De Zon gaat te 7 uur 57 min. in bet Z. Oosten op en drie min. later gaat de Maan verduis terd in het N. Westen onder. Daar de geheel verduisterde maan zich gewoonlijk als een donker roode schijf vertoont, zal men waarschijnlijk bet zeldzaam verschijnsel hebben van de verduisterde maanschijf nog te kunnen zien, als de zon reeds boven de kimmen is. Ten aanzien van de algemeene vergadering der Brand waarborg-Maatschappij Ultrajectum, 11. Maandag te Zeyst ge houden, wordt nog medegedeeld, dat de directeur Mr. W. F. Schas omtrent den toestand van de Maatschappij heeft ge rapporteerd dat de tijdelijke moeijelijkheden geheel zouden zijn te wijten aan den gewezen administrateur, van wiens han delingen de directeur geheel onkundig zou zijn gebleven. De engagementen der maatschappij de contracten met de diverse andere maatschappijen de vreeselijk groote uitgaven zoowel in het binnen- als buitenland met al haar nevenbureaux$e hooge commissiën der agenten (die van 25 tot 35 pCt. van de premiën genoten)de oprichtingskosten der maatschappij die f 180,000 bedroegen, - deze en zoo vele andere feiten wa ren oorzaak van de velerlei loopende geruchten omtrent den nadeeligen toestand waarin de maatschappij zou verkeeren. Die toestand zou echter minder ongunstig zijn dan men zich kan voorstellenhetwelk bewezen werd door het batig saldo van p. m. f 113,000, zoodat er slechts 10 pCt. van het maat schappelijk kapitaal zou zijn verloren. Wel liep er een risico van brandschade van f 800,000,000, maar die ricico zou ruimschoots gedekt worden door de gevraagde storting van 20 pCt., die, als alle aandeelhouders betaalden, f 380,000 in de kas der maatschappij zou doen vloeijen. Bovendien stelde men zich voor de maatschappij op duchtige wijze te releveren 1*. door het doen afloopen der onereuse contracten met an dere maatschappijen van welke dat met de Phoenix Asiatique en met het Comptoir international, te Parijs, reeds afgeloo- pen waren en dat met de Unity welhaast zou afloopen; 2°. door herverzekering van een gedeelte der loopende risicoen 3®. door vermindering der groote kosten en uitgaven. Na het uitbrengen van dit rapport vroeg Mr. Hovy, advo caat te Amsterdam bet woord tot het doen van een voorstel. Na een uitvoerige toelichting, waarin spreker deed uitkomen het eenzijdige van het rapport van den directeur en de nood zakelijkheid dat de aandeelhouders door eigene oogen zouden zien, legde hij een schriftelijk voorstel over, waarvan de hoofd - strekking was, dat aan een commissie van drie tot vijf leden daarin uit de aandeelhouders te kiezen, bijgestaan door des kundigen ten koste der maatschappij zou worden opgedragen den toestand van zaken volledig en onpartijdig te onderzoeken en naar aanleiding daarvan binnen drie of uiterlijk zes maan den te rapporteren, met een bepaalde conclusie, strekkende, naar bevind van zaken, hetzij tot dissolutie hetzij tot conti nuatie op een anderen grondslag. Nadat door Mr. Brugmans allerlei middelen van niet-ontvankelijkbeid tegen voornoemd Vóórstel waren in het midden gebragt en dooi* Mr. Wertheiui nog speciaal verzocht was bet voorstelalthans nu niet in discussie te brengen, werd van alle zij Jen door de aandeel houders de wensch geuit, dat het voorstel niet zou worden geëcarteerd op een kwestie van nietontvankelijkheidmaar in behandeling genomen. Dit werd in het bijzonder verdedigd, behalve door den voorsteller, door de HH. Mrs. van Asch van Wijk, Mulder en J. Wr. van Loon, en daarna door de commissarissen overgenomen, ten einde het in overweging te nemen en op een volgende vergadering, spoedig te beleggen, te behandelen. Te uur werd de vergadering gesloten. Het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant heeft het vonnis der arrondissements-rechtbank tegen Mr. van Baerle, advocaat te Breda, in zoo ver bevestigd als hij daarin is schuldig verklaard aan het met woorden beleedigen van een magistraatspersoon van het reehtsbewindter gelegenheid dat hij in functie was, doch met vernietiging van de daarbij uit gesproken straf van drie maanden eenzame opsluiting, hem veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. Men verneemt, dat het examen der onderofficieren, din gende naar den rang van 2den luit. der inf. en artilleriete gen de helft dezer maand zal zijn afgeloopenzijnde er alsdan een SOtal adspiranten geëxamineerd. Te Avereest woont een echtpaar, welks huwelijk voor 16 jaren is gescheidendoch dat zich thans weder vereenigd heeft. Man en vrouw raoe9ten tegenwoordig zijn bij het huwe lijk hunner dochter; bij die gelegenheid ontbrandde de oude genegenheid de buwelijksbootvoor 16 jaren verlaten werd weder opgezocht en vrolijk stapte men voor de tweede maal daarin. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Harderwijk Ds. P. A. van Toorenenbergen te Barnevelt, en te Zevenbergen. Ds. J. Eigeman te Oud-Loosdrecht. Wij vernemendat de uiterste wilsbeschikking van den overleden oud-notaris Pieter van Hemeren onderscheidene aanzienlijke legaten betreft, en wel f 50,000 2£ pCt. Werke lijke Schuld aan de algemeene armen van Leiden en aan liet Gereformeerde Weeshuis, aan het Gereformeerde Oudemannen- en Vrouwenhuis en aan het Evangelisch Luthersche Weeshuis alhier ieder f 5000 2| pCt. Werkelijke schuld. De Waalscbe weezen en armen zijn ook bijzonder bevoorrecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 35°, des avonds te 8 uur 34®, te 10 uur 33®. Donderdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 32°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 36°. Buitcniaiiiisch Nieuws. De zaak van de onschuldig veroordeelde vrouw Gardin (Rosalie Doise) is nog alles behalve uit. De inteekeningen waartoe de lieer Odilon Barrot het denkbeeld opperde, zijn reeds gestegen tot 5000 francs; maar ook uit een ander oog punt wordt deze zaak belangrijk. Men wil dat de heer Cliaix d'Esl-Ange, die zich bezig hield met het schrijven van een werk over sommige veranderingen die dringend noodzakelijk zijn in de Franscbe wetten en gebruiken ten opzigte van be schuldigden, aan deze treurige gerechtelijke dwaling een geheel hoofdstuk van zijn boek heeft gewijd. Onder alle rechtsgeleerden wordt dit onderwerp druk besproken, en zeer waarschijnlijk zal in den Senaat of in het Wetgevend Ligchaam naar aanleiding hiervan worden voorgesteldom met krachtige hand verbete ringen aantebrengen in het lot der preventief gearresteerden. In Frankrijk behoeft het voorts geen verwondering te baren dat verschillende speculanten der. blik geslagen hebben op de jeugdige onschuldig veroordeelde vrouw. Zoo moet haar het voorstel gedaan zijn om in liet buffet van een der groote koffijhuizen te komen plaats nemen tegen een belooning van duizend francs per maanddat is althans niet zoo onzedelijk als de herhaaldelijk in praktijk gebragte manoeuvre om zulk een plaats te gunnen aan de weduwe of de bijzit van den een of anderen grooten boosdoener, die zijn leven op liet schavot eindigde. Maar vrouw Gardin is een zeer eenvoudig en berouw vol menschdie zeker ieder voorstel zal afslaan om op de nieuwsgierigheid van het publiek te speculeren. Sedert haar bet collegie van curatoren. De Minister vergat, dat wat 's ïlijks- Herbarium werd, ook te danken is aan de geldelijke ondersteu ning uit de fondsen der Leidsche Academie verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2