Buitenlandsch Nieuws. Maandag nacht heeft te Heemstede inbraak plaats gehad in de R. K. kerk. De kapellaan heeft door zijn buitengewone cordaatheid diefstal weten te voorkomen. Schemerlicht in de kerk bespeurendebegaf hij zich met scherp geladen geweer derwaarts en had het geluk den dief te vattendie daarop gevangen is genomennadat inmiddels de hulp der gemeente politie was ingeroepen. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Kage is beroe pen de kandidaat K. Heringa. Heden Woensdag morgen viel van een plankijs aan de overzijde van den Nieuwen Rijn, behoorende tot het huis op de Hoogewoerd bewoond door Mevrouw Galis, een dienst maagd, waarop Jeroen de Haas niet aarzelde in het water te springen om haar te redden. Hij zwom echter te ver, zoodat een artillerist, die juist met een schuitje kwam aanvaren evenzeer zich in het water begaf om tot redding van de reeds zinkende dienstmaagd ter hulp te komen 't geen gelukteofschoon zij van den grond moest worden gehaald. Een van de belangrijkste gebeurtenissen in de Kaap kolonie is de plegtige opening der Synode, die op den léden October heeft plaats gehad. Tot nu toe is er echter nog niet veel van gewicht behandeld, en bedaardheid en ernst hebben op de vergaderingen voorgezeten. Men twijfelt er echter aan of dit zoo blijven zal, wanneer teederder punten, dan tot nu toe voorkwamenaan de orde worden gesteld. Tot moderator der Synode werd benoemd de heer Andrew Murray, de nog jeugdige leeraar van Worcester. Het vergaan van de stoomboot Waldensiam heeft aan de Kaap veel sensatie gewekt. Er waren niet minder dan 121 passagiers aan boorddie slechts door de vastberadenheid van den kapitein en de uitmuntende orde die er aan boord heerschte werden gered. Onder die passagiers bevonden zich 16 leeraren die van Natal, den Vrijstaat en de oostelijke provincie kwa men om zitting in de Synode te hebben. Men noemt de pre dikanten Huëtvan de Wall, Broekhuizen en Lion Cachet. Ongelukkig echter zijn al de kostbare stukken van kapitein Cailey, die de driehoeksmeting der kolonie had gedaan, een werk dat plus minus 10,000 heeft gekost, een prooi der golven geworden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 32°. Woensdag morgen te 5 uur 32° te 8 uur 31°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 36°. Van Eransche zijde wordt gemeld, dat er ernstig aan gedacht wordtPrins Napoleon tot Koning van Napels te verheffen en den Paus zijn verloren provinciën te hergeven, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat hij een gouvernement zal instellengeheel uit leeken bestaande. Indien Frankrijk dit ernstig wil, zou de uitvoering daarvan niet zoo moeijelijk zijn als oppervlakkig schijnt. In Napels is Piemont in den laatsten tijd zeer impopulair geworden en vele zijn de klagten, welke in het voormalig Koningrijk der beide Siciliën tegen de re gering te Turin worden aangeheven, en nu mogen die grieven gedeeltelijk onbillijk zijn het neemt niet weg dat zij bestaan en met behendigheid daarvan partij getrokkenzou het Ita- liaansche Koningschap groot gevaar kunnen loopen. Dezer dagen zijn in onderscheidene Fransche mijn-dis tricten proeven genomen met een nieuw uitgevonden lamp van den geneesheer Benoit en den ingenieur Dumas. Deze lamp munt boven die van Davy hierin uitdat zij even als deze zonder gevaar met het mijngas in aanraking kan komen doch 12 uren lang doorbrandt en zeer moeijelijk kan worden uit- gebluscht. Dit toestel draagt den naam van electrieke lamp. Te gelijkertijd worden in de militaire bakkerijen proeven genomen met de vervaardiging van een nieuwe soort paar- denvoeder, door een veearts der Keizerlijke garde uitgevonden en waardoor het voedsel dier lastdieren tot een zeer beperkte ruimte wordt herleid. De maarschalk Randon heeft deze proef nemingen reeds eenige malen bijgewoond. Uit Posen wordt medegedeelddat zich aldaar een com missie heeft gevormdten einde de noodige maatregelen te treffen tot viering van het 1000-jarig bestaan van het Chris tendom in Polen. Op 8 September van het volgende jaar zal dit feest een aanvang nemen. Het voorstelom de belasting op de Oostenrijksche cou pons van 5 tot 7 pCt. te verhoogenis in de zitting van het huis van afgevaardigden te Weenen, aangenomen. Voor het gerechtshof van Barcelona wordt een zeer in teressant proces gevoerd. Een zoon van wijlen den rijken en magtigen markies van Fontanellasdie op 23jarigen leeftijd op onverklaarbare wijze verdween en van wiens overlijden men zich dus overtuigd hield, keerde na een afwezigheid van 16 jaren terug, werd door zijn zwager en door vele bekenden met open armen ontvangen en thans wordt hij als bedrieger, die zich den naam en den titel wederrechtelijk heeft toege- eigend, vervolgd. Circa anderhalf jaar geleden keerde deze Claudio de Fontanellas na 16jarige afwezigheid van Buenos Ayres naar Barcelona terugvoorzien van passen en een officiers-patent der Argentijnsche republiek. Hij was in het jaar 1845 op den leeftijd van 23 jaren verdwenen naar men zegt, had zijn vader, een rijk bankier en later markies, ver scheidene waarschuwingen en brandbrieven van roovers ont vangen, waarin enorme sommen voor de in vrijheidstelling zijns zoons geëischt werden, welke deze echter weigerde. Daar men sedert niet meer van hem vernam, geloofde men dat hij vermoord was, en men verwonderde zich dus zeer, toen het Zuid-Amerikaansche postschip in Mei des vorigen jaars een passagier medebragtdie door zijn zwager, den erfgenaam van den markies, die inmiddels overleden was, en door diens be dienden als de verdwenen don Claudio herkend. Hij bezocht met zijn bekenden alle openbare plaatsen te Barcelona, den schouwburg enz. weken lang, doch later werd hij door het gerecht in eersten aanleg veroordeeld, algemeen voor een be drieger gehouden, toen plotseling een beroemd advocaat uit Madrid vrijwillig zich het lot van den ongelukkige aantrok en in een memorie de onschuld en identeit van den beschuldigde zoo warm bepleittedat het publiek zich eindelijk bepaald van zijn onschuld verzekerd hield. Het collegie van advokaten heeft thans besloten tegen den advokaat, Senor Niera, die den beschuldigde in eersten aanleg verdedigde, wegens verre gaand pligtverzuim een klagte intestellen. Woensdag 11. heeft Koningin Victoria, vergezeld door bijna al de leden van het hof, een uitstapje gemaakt naar de zoogenaamde Vlaamsche boerderijeen der modelboerderijen van wijlen haren echtgenoot. Het doel van dit bezoek was een eenvoudige maar roerende plegtigheid. Op een der lieve lingsplekjes van wijlen Z. K. H., en wel op dezelfde plaat3 waar hij bij zijn laatste bezoek in Windsorpark nog eenige oogenblikken na de jagt vertoefde, werd door H. M. eigen handig een jonge eik geplant, die voortaan den naam zal dragen van: //eik van den Prins Gemaal." In berigten uit Malta van 21 November, leest men het volgende betreffende een reeds vermeld voorval: Den 18den dier maand had op de landengte van Suez een belangrijke plegtigheid plaats, namelijk het inlaten van het water der Middellandsche Zee in het meir Timsah. De heer de Lesseps met den Sheik ul Islam en andere leden van de Mohamme- daansche geestelijkheid, de Catholijke bisschop van Alexandrie, al de ambtenaren van de kanaal-maatschappij wier dienst een korte wijle kon worden gemist, en vele vrienden woonden die gewigtige gebeurtenis bij. Ten 10 uur, des ochtends, toen alles gereed was, trad de heer de Lesseps naar den westelij ken oever van het kanaal, en sprak aldus: //In den naatn van Z. H. Said Pacha beveel ikdat men de wateren van de Middellandsche Zee, onder Gods genadigen bijstand, in het meir Timsah late vloeijen." Terstond werd de dam doorge stoken en stroomde het water in het meir. De ulema's of Mohammedaansche schriftgeleerden traden toen voorwaarts en zegenden de wateren, en vervolgens werd in de Fransche kapel te El Guiszr (een zandhoogte op de landengte) een Te Deum gezongen. Des avonds werd een prachtig gastmaal gegeven, waarbij al de ambtenaren en gasten, ten getale van 350 per sonen, aanzaten. Het trok inzonderheid de opmerkzaamheid, dat bij deze plegtigheid geen enkele Fransche vlag uitgesto ken was. Volgens uit Egypte ontvangen berigten is de door- I graving der landengte van Suez nog luttel gevorderd en het

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2