N0. 854. Woensdag 3 December. A°. 's Rijks-Herbarium. ILEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. II. Zoo men ons het recht en de bevoegdheid zou willen betwis ten, of het op zijn minst genomen aanmatiging en onbe scheidenheid noemenom den toestand van 's Rijks-Herbarium optenemen en daarover een oordeel te vellen en openbaar te maken, dan geven we daartoe volkomene vrijheidmaar zullen intusschen mededeelen, wat we gezien en opgemerkt hebben. Die Rijksinstelling is voor iedereen toegankelijk en de ontvangst was zoo beleefd, als we van een ambtenaar, den afwezigen di recteur vervangende en belast door den verantwoordelijken Minister met de bewaring van dat Rijkseigendomkonden ver langen. In de spreekkamer ter rechterzijde van den ingang was alles in ordegeen slordigheidgeen voorwerpen buiten de kasten dan enkele rijstsoorten die elders waren tentoonge steld geweestmaar toch ordelijk op een tafel en behoorlijk overdekt waren nedergelegd; overigens de glazen kasten geheel gevuld, de voorwerpen ordelijk gerangschikt en niets dus, dat naar wanorde gelijkt. Uit dat vertrek begaven wij ons naar de tegenovergestelde zijde van den gang, het eigenlijke Her barium bezet langs de muren met kastenen in het midden geregeld toonbankenvan kasten en laden voorzien. In die kasten stonden zeer geregeld papieren doozen en portefeuilles], waarin de verschillende gedroogde kruiden tusschen papier werden bewaard. Die voorwerpen waren de originaliën voor zien van een korte aanteekening van geslacht of soort of fa milie, herkomst en misschien nog meer, wat alleen een kruid kundige kan beoordeelen, maar voor ons het bewijs was, dat alles naauwkeurig gerangschikt, bewaard en beschrevenen ingericht was. Evenwel, misschien zeer toevallig, bleek bij bet openen van een paar portefeuillesdat de voorwerpen ontbraken. Op de vraag, daaromtrent gedaan, kregen wij tot antwoord, dat deze voorwerpen waren verzonden, ge deeltelijk naar den directeur te Utrecht, gedeeltelijk naar Dr. Karl Koch te Berlijn en misschien ook wel aan an deren. Natuurlijk vloeide daaruit de opmerking voort, dat zulke exemplaren niet het Rijks Kabinet mogten verlaten tenzij daarvan meerder exemplaren aanwezig waren, en het bleek toendat nog twee localen in hetzelfde gebouw maar aan de overzijde van den tuin, bij het Kabinet be- hooren. Welwillend werd ons ook daartoe de toegang ver gund en dat waren nu de vertrekken, waarin de wanorde moest heerschen. Niets van dat alles. De houten rekken waren even geregeld opgevuld met kruiden in portefeuilles, die door éti- quetten waarvan zij voorzien warenals doubletten werden aange duid, en evenzeer tusschen papier onderscheidene exemplaren van dezelfde familie bevattedeo. Niets van eenige wanorde, slor digheid, verwarring, zorgeloosheid; alles zeer geregeld en zin delijk, in de twee vertrekken gelijkvloers, zonder bovenver dieping - de eenige bewaar- of bergplaatsen in het gebouw waar al hetgeen tot 's Rijks-Herbarium behoort, wordt bewaard en geborgenzonder dat bovendien bleek van gesloten kis ten of koffers, waarin nog iets zou verborgen zijn. De chaos, waarvan de Minister spreekt, is dus daar niet te zoeken of te bespeuren. Maar hel kon toch zijndat die doozen en portefeuilles uit een wetenschappelijk oogpunt chaotisch er uitzagen. Ja die wanorde heerscht en zal nog toenemen, als ieder de vrijheid verkrijgt uit die doozen en portefeuilles te nemenwat hem goeddunkt, en tot zich trekt, gelijk de directeur, die te Utrecht woont, voor zich en voor anderen veroorlooft, in plaats van de doubletten. Die doubletten evenwel eischen een dagelijksch wetenschappelijk onderzoek waaraan de overleden directeur en de eervol ontslagen conservator hun diensttijd hebben besteed en waarvoor zeker nog eenige jaren worden vereischt, oj ontdekken of er onder die doubletten nog verscheidénhedeu (species) zijn, die een afzonderlijke beschrijving Aerdieireïi. Wil men dat een chaos noemen, dan stelt men dte waarheid r,'\ - in een valsch licht voor en men verzwijgt, dat de meeste .por-? tefeuilles blijken dragen van de bekwaamheid des conseVyators

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1