Buitenlandsch Nieuws. taling eener geldboete van f 500 met ontzegging der rechten van voogdij of curatelen gedurende 20 jaren. In de zaak van D. F. Liefrink is door het Hof in Utrechtbij arrest van Maandag 11., het bevelschrift van de Arrondissements-Eechtbank te Amersfoort van den 16den de zer in die zaak gedeeltelijk vernietigd (voor wat betreft de nader te onderzoeken punten van aanklagt), verder daarom trent door het Hof beschikt en eindelijkeven als door de Arr.-Eechtbank vermeldgelast dat de verdachte inmiddels in vrijheid zal worden gesteldten ware hij uit anderen hoofde in hechtenis behoort te blijven. Tot het laatste geen termen bestaande tot dusverre, wordt de in vrijheid stelling van ge- melden Liefrink spoedig te gemoet gezien. De Provinciale Staten van Utrecht hebben besloten tot het vragen eener continuatie der magtiging tot de heffing van tolgeld op het zand- en jaagpad tusschen Breukelen en Ou derkerk en voorts bepaalddat die tolheffing niet zal worden verpacht, maar behoudens de toestemming van de regering van Amsterdam bij gaardering te doen geschieden, ten einde met het oog op een tariefvermindering de juiste opbrengst te kennen. Op 2 December e. k. zal voor het Provinciaal Gerechts hof in Noord-Holland te recht staan K. K., burgemeester van Urken zijn schoonzuster J. H., vroedvrouw aldaar. Volgens de acte van beschuldiging hebben beide personen in onderling overleg, in October 1856, te Enkhuizen of te Urk, in een aanvrage van betaling, dd. 18 September (10 October 1856), van wege het Departement van Binnenlandsche Zaken uitgegeven ten behoeve van wijlen J. Asma te Urk wegens den eersten termijn der aannemingssom ad f 15,725 van ge dane Eijkswerken op Schokland in 1856, waarbij de eerste beschuldigde belanghebbende was en die aan hem als Bur gemeester van Urk door den Commissaris des Konings in die provincie was toegezondenter uitkeering aan den belangheb bende nagemaakt, de eerste de handteekening van K. J. Post en de tweede die van Jannetje Asma, diens huisvrouw (welke beide personen, als erfgenamen van den overledene J. Asma, dit stuk moesten onderteekenen), ten einde de gelden er op verschuldigd, ad f 7862,50, te kunnen ontvangen. De eerste beschuldigde zou zich bovendien op 22 October 1856 te Hoornmet die van de valsche handteekeningen voorziene aanvrage hebben vervoegd bij den betaalmeester en de gelden hebben ontvangen. Zij worden mitsdien beschuldigd van valsch- heid in een authenthiek geschrift, door den eersten als amb tenaar in een verrigting, tot zijn post behoorende gepleegd en bovendien van het des bewust gebruik maken van het door hen vervalschte geschrift. De beschuldigden zullen worden bijgestaan door den advo caat Mr. A. S. van Nierop. Naar men verneemt, wordt de heer Mr. S., griffier bij het kantongerecht te Beverwijkreeds sedert een paar weken van daar gemist, zonder dat het tot hiertoe is mogen geluk ken zijn verblijf optesporenof hier aan zelfmoord te denken valt, is nog onzeker. Genoemde ambtenaar was algemeen gunstig bekend en nam met ijver zijn betrekking waar. Dingsdag namiddag zag men boven de gemeente Zeven bergen in Noord-Brabant een vogel zweven. Plotseling schoot hij naar benedengreep op een boerenerf een haan in zijn klaauwen en wilde zich even snel verwijderenmaar in zijn vlugt sloeg hij tegen een boom en viel op den grond. Twee arbeiders maakte zich daarop van hem meester, 't Was een groote schoon gevederde arend met een vlugt van zeven a acht voet. Woensdag avond is in bet locaal de Eensgezindheid te Amsterdam een comparitie gehouden van een aantal aandeel houders in de maatschappij Ultrajectum te Zeyst. Nadat door onderscheidene personen, zoowel door hen die de vergadering bijeengeroepen hadden als door anderen gewiglige mededee- lingen waren gedaanis door de vergadering met algemeene stemmen besloten, dat geenerlei handelingen van de tegenwoor dige als directie afgetreden personen zullen worden goedgekeurd noch ook eenigerlei storting worden gedaan, zou lang niet, ten gevolge van een naauwkeurig onderzoek door een com missie uit de aandeelhouders zeiven gekozen, zoo noodigbij gestaan door deskundigenvolkomen en voldingend blijkt dat thans, in ieder geval, de grootste orde en naauwkeurigheid heerschen. De vergadering heeft voorts uit haar midden de HH. Mr. A. J. Hovy Mr. J. van S. Mulder en Alex. Da- niëls benoemd, om, in bovengemelden zin, de belangen der actionarissen te helpen bevorderen. Maandag avond 11. heeft zich te Amsterdam een man van het leven beroofd door zich optehangen. Hij was Zatur- dag uit Meerenberg ontslagen. Woensdag nacht is na een langdurig lijdende WelEerw. beer Ds. J. de Willigen, emeritus predikant, in ongeveer 70 jarigen ouderdom te 's Hage overleden. De waardige man ge noot door zijn waar Christelijk leven en zijn vromen wandel zoo van de zijde zijner geloofsgenooten als van anders den kenden in hooge mate de achting en toegenegenheid. Zijn kinderen verliezen in hem een liefhebbenden vader, talrijk zijn de vrienden, die hem nastaren als een hartelijk raadsman. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Wemeldinge (cl. Zeeland) Ds. W. Mensethans predikant te Voorthuizen. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden tot hoofdonderwijzer voor de jongensschool op de Aalmarkt be noemd G. Japikse, hoofdonderwijzer te Rotterdam met 18 van de 19 stemmenvervolgens vastgesteld de instructie voor den gemeente-architect, terwijl met 12 tegen 7 stemmen is verworpen een voorstel om daarin optenemen een bepaling betreffende het afleggen van een eed. Besloten de bezoldiging van den 2den preaceptor bij het gymnasium met /"200 tever- hoogen de ontworpen instructie voor den praelector in de Ver loskunde op voorstel van den heer Krantz te stellen in handen der plaatselijke geneeskundige commissie, en met 12 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel van den heer van Kaatho- ven, om dit stuk ook te stellen in handen van de medische faculteit der Leidsche Hoogeschoolterwijl het verzoek van Commissarissen van den Oegstgeestschen straatweg om continuatie van het contract, in 1846 gesloten, is aangehouden tot een volgende vergadering, ten einde inmiddels de daartegen ge rezen bedenkingen te onderzoeken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 86°, te 10 uur 36°. Donderdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 40°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 38°. De Nederlandsche gezant bij het Oostenrijksche Hof is tegen de verhooging opgekomen die de Oostenrijksche rege ring plan had toetepassen op de belasting der coupons, daar in Nederland voor ongeveer 400 millioen in Oostenrijksche fondsen belegd is. De heer Rénan zal zijne lessen aan het College de France niet hervatten en zelfs heeft de Minister van onderwijs hem te kennen gegevendat indien het nieuwe werk van den professor: //Het Leven van Jezus Christus" te veel anti-gods dienstige zaken bevattehij (de Minister) niet zou tusschen beide komen maar aan het regt zijn loop laten. Als een niet onbelangrijke bijdrage tot de kennis van de geschiedenis der gelegenheidsadressen kan de volgende me- dedeeling der Gerichts-Zeitung strekken. De adelijke bezitter van het riddermatige landgoed Grossmaldau in de Neumark, regerings-district Marienwerder, had voor ruim een paar weken een adres van en aanhankelijkheid gesteldmaar kon geen onderteekenaars op zijn adres verkrijgen uithoofde de bevol king van gemelde plaats de liberale partij algemeen is toege daan. Ziende dat alle pogingen vruchteloos warenontbood hij den waard der voornaamste dorpsherberg op zijn kasteel deelde hem zijn verlangen mede om zijn adres door vele per sonen te doen onderteekenen en verklaarde ten slotte, dat hij waard der voornaamste plaats van uitspanning in het dorp, meer dan elk ander verpligt was, om zorg te dragen, dat aan het verlangen van den burgemeester werd voldaan. De waard gaf van zijn zijde aan het hoofd der gemeente te kennen, dat hij niet kon inzien, hoe zijn bedrijf hem derge lijke verpligting op de schouderen kon leggen en wel te min der omdat de beginselen in het adres op den voorgrond gesteld in geenen deele strookten met zijn staatkundige ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2