i Inrigting voor Warme Baden. Echte Rogge Gezondheidsbloem. Buitenlandsch Nieuws. Adverlentiën. toegankelijkzal gegeven wordenwaarin Dr. A. van Oven zal trachten een proeve te geven van welk belang de natuur kundige wetenschap is voor Leidens industrie en het plan eenigermate schetsen en ontwikkelen zal, om nuttig te zijn voor hen die wij op het oog hadden. De voet en de voor waarden waarop de bijwoning van die Volksvoorlezingen zal zijn vergund, worden bij die gelegenheid medegedeeld, terwijl de blijken van belangstelling, die het plan ondervindt zullen bewijzenof men al dan niet binnen Leiden door drongen is van het denkbeelddat de Leidsche fabriek- en handwerknijverheid een voornamen steun vinden moet in knappe werklieden, die voor buitenlanders niet behoeven on der te doen. Leiden mag zich thans ook verblijden in hel bezit eener inrichting, die andere groote steden reeds hadden en haar tot nu toe ontbrak. Waar men vroeger niet aan dacht en toch een hoogst nuttige zaak was, wordt thans onmisbaar geacht: een inrichting voor warme baden. Voor de gezond heid van het ligchaam is reinheid van groot belang, en het nemen van koude of warme baden prijst zich daardoor aan dat men het in sommige ziektegevallen als hoogst heilzaam voor schrijft. De heer Rutgers, een ondernemend man, reeds gun stig bekend door zijn zwem-en badinrichting buiten de Morsch- poort, heeft in die behoefte willen voorzien, en is daartoe bijgestaan door eenige onzer ingezetenen, die gaarne onder steunen wat voor bet algemeen nuttig kan zijn. Uit een ze delijk oogpunt kan dat plan evenzeer den toets van een ver licht oordeel doorstaan want die voor een gezond en zuiver ligchaam zorgt, mag niet onverschillig zijn ten aanzien van de frischheid en reinheid der ziel, die daarin woont en om gekeerd is het pligt, die woning in eere te houden. Wij wen - schen dat vele van die nieuwe inrichting zullen gebruik ma kenwaar alles met orde en kieschheid geregeld is; en mis schien zien we dan ook eenmaal een tweede inrichting met wasch- en badtoestellen verrijzen, bestemd voor minvermo genden en behoeftigenopdat niet langer de zindelijkheid van Leidens straten vaak ontsierd wordt door vuile en mor sige voorwerpen, die als pronkstukken der schepping geroemd ligchamelijk en zedelijk daarvan karikaturen zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 28°, des avonds te 8 uur 28°> te 10 uur 28°. Dingsdag nacht te 12 uur 28®, 'smor- geus te 3 uur 28°, te 5 uur 28°, te 8 uur 29®, te 12 uur 30°, 's namiddags te 4 uur 32°. Dr. Nélaton heeft uit Pisa van een der geneesheeren van Garibaldi een brief ontvangenwaarin hem namens den generaal voor de bewezen diensten dank wordt betuigd. Alles wat Dr. Nélaton aangaande den wond had gezegd blijkt thans volkomen juist te zijn. - Men meldt, dat Garibaldi tot eenige zijner vrienden zou gezegd hebben//Ik zal het nog eens be proeven om mijn doel te bewerken en de eenheid van Italië te bewerkengelukt het mij dan nietdan trek ik mij voor goed terug. Maar het zal mij gelukken Men meldt uit Rome, dat de Paus zich in de St. Maria Maggiore kerk een grafstede laat bouwenen gedurig daar heen gaat zien hoever men er mede gevorderd is. In de kerk St. Elisabeth te Parijs is het huwelijk in gezegend van een jongen Chinees met een jeugdig Parijsch meisje. Er waren vele toeschouwers bij de plegtigheid. Vrijdag nacht tegen 10 uur werden de bewoners van Crownstreet een brandlucht gewaar, en geven daarvan kennis aan de policie die echter de oorzaak van deze lucht niet kou ontdekken. Kapitein Shaw met eenige manschappen van de brandweer onderzochten daarop eenige huizen en ook de kerk maar niettegenstaande de stank steeds grooter werd konden zij niets vinden. Ten 3 uur haalde een paar manschappen eenige leijen van het dak en maakten een opening in het hout en plotseling braken de vlammen uit. Nu bleek dat de brand tusschen de dakbedekking was uitgebrokenzonder dat men echter de oorzaak kent. Dit dak, uit eiken balken be staande van boven en van onder met planken beschotenwas zoo stevig, dat men den brand niet kon stuiten. Tegen 5 uur was het middelste gedeelte van het gebouw geheel ver nield, en eerst om 12 uur werd men de vlammen meester. Promotlën aan de Leidsche Hoogeschool. 25 November. - In het Romeinsch en Hedendaagsch Regt de heer J. M. Hoogvan Barneveldmet een academisch proefschrift getiteldOver Bodemerij. De Ondergeteekende geeft bij deze ken nis dat hijten gevolge van de eer der benoeming tot Gemeente-Architect, zijn Timmer-affaire heeft overgedaan aan den Heer C. C. VAN RIJSBERGEN, die gedurende vijf jaren ten zijnent inwo nende geweest is, ten einde opleiding in het bouwkundig vak enz. te erlangen en die hij met de meeste vrijmoedigheid als zijnen opvolger durft aanbevelen. Bij deze gelegenheid kan hij niet na laten, opregten dank te betuigen aan zoo vele zijner Stadgenootendie sedert een reeks van jaren hem zoo ruimschoots ver trouwen schonkenontelbare malen wel willendheid betoonden en hem begun stigd hebben met een overvloed van werkzaamheden. J. W. SCHAAP. Leyden, 25 November 1862. Naar aanleiding van het bovenstaande, neemt de Ondergeteekende de vrijheid met de meeste bescheidenheid zich aan te bevelenom aanvankelijk iets te mogen genieten van de begunstigingdie zijn voorganger ten deel viel. Hoezeer hij daartoe zich bevlijtigen zalhoopt hij ge legenheid te zullen verkrijgen te toonen. C. C. VAN RIJSBERGEN. De Ondergeteekenden brengen ter kennis van het publiek, dat de INRIGTING voor WARME BADEN op de Bloemmarkt te Leidenonder Directie van den Heer J. RUTGERS, GEOPEND zal worden aanstaanden Zaturdagden 29sten November. Terwijl zij voor de Conditiën waarop het gebruik der Baden plaats vindt, moeten verwijzen naar het in de Badkamers opgehangen Reglement en der rondgezonden Prospectus, vermelden zij hier alleen: 1°. dat de Badinrig- ting dagelijks (met uitzondering van Zon- en Feestdagen) geopend is van des morgens 8 tot 10£ uur voor Dames en van des morgens 11 tot des namiddags 4 ure voor Heerenen 2°. dat de prijs van een Bad op 50 Centsvan een abonnement van 20 Bad-Kaartjes op 7.is vastgesteld. Terwijl de Ondergeteekenden deze nuttige Inrigting dringend aanbevelennoo- digen zij de belangstellenden uit, op Donderdag en Vrijdag 27 en 28 November, van 124 ure, het Badhuis te komen bezigtigenen zich te overtuigen, dat de Heer RUTGERS geene moeite gespaard heeftom alles zooveel mogelijk aan de eischen van den tegenwoordigen tijd te laten beantwoorden. De Commissarissen, Prof. H. J. HALBERTSMAPresident. G. AALBERSBERG. Leiden, 25 November 1862. Mr. C. W. HUBRECHT. J. W. SCHAAP. Mr. W. A. L. DOMIS, Secretaris. Het goedkoopste Gezondheids- en Voedingsmiddel uit de Stoom- Graan- en Meelzuivering van J. IMMINK te Zwolle wordt met het beste gevolg als ontbijt en drank gebruikt, door Borstzieken, Hoestende, Teringachtige, Eng- borstige, zwakke gestellen en Kinderen, Maag- en Keelpijnlijders enz. Deze bloem wordt afgeleverd in pakjes van 15 en 30 Cent, voorzien van Gebruiksaanwijzing, Enveloppe en Cachet, is alleen verkrijgbaar bij den Heer H. N. VAN BAARDWIJK te Leiden en de Heeren in andere steden,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3