Binnenlandscli Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot kapt. 3de kl. den lsten luit- A. H. Schade van Westrum van het wapen der inf. bij het leger in N.-I. en bij het 4de reg. inf. den lsten luit. adj. B. J. baron Mulert tot de Leemcule; op nonactiviteit gesteld de kapt. A. A. des Tombe van het reg. grenadiers en jagers en daarbij over geplaatst de kapt. W. J. Stolkert. Door Z. M. is de heer R. H. van Osthans opzigter 3de kl. van 's Rijks waterstaat hier te lande, benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's Lands burgerlijke en openbare werken in Nederl.-Indie. Men verneemt dat Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen een zeer fraai gouden horologie met ketting heeft ge schonken aan den heer Schmitz stations-chef te Emmerik, als bewijs van erkentelijkheid voor de hem bewezen voorko mendheid bij zijn komst aldaar. Maandag 11. is er groot diner van 25 couverts ten Hove geweest, waaraan behalve rlH. MM. de Koningde Koningin en de Koningin-moeder, ook HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Frederik en Prinses Maria, benevens de groot officieren de buitenlandsche gezanten en de Ministers hebben deelgenomen. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken verzekert dat, zoodra hem klagten worden kenbaar gemaakt over de dienst der spoorwegen hij onmiddelijk daaraan gevolg geeft en ze on derzoekt, maar dat het hem onmogelijk is nu te oordeelen over hetgeen in Julij is voorgevallen. In zijn Memorie van Beantwoording heeft hij de redenen blootgelegd waarom het reglement nog niet is vastgesteldhij hoopt echter dat dit binnen zeer korten tijd zal geschieden. Hij geeft het volko men toe, dat de spoorwegdiensten niet zooveel haast bij dat reglement hebbenmaar de rechterlijke uitspraken toonen er de noodzakelijkheid van aan. De spoorwegbesturen zien juist de meeste bezwaren in het reglementomdat er een Raad van Toezigt bestaat. - Wat aangaat de overeenkomsttusschen de Hollandsche en Rijnspoorweg-Maatschappijen gedaanzij is den 27sten October jl. vastgesteld, en maakt thans een onderwerp van overweging uit in de algemeene vergadering van de beide Maatschappijen. De overeenkomst bevat o. a. deze bepalingen 1°. verbinding van de beide lijnen te Rot terdam binnen een bepaalden tijd, ten koste van den Rijn spoorweg 2°. de dienst zal zoodanig worden geregeld dat de beide spoorwegen als het ware één linie zullen uitmaken, en 3°. dat aan de Hollandsche Maatschappij wordt opgedragen de aanleg van een zijtak van 's Hage naar Scheveningen. De Regering heeft zich tot niets hoegenaamd verbondenen zij zal geen andere voordragt doen dan die zij in het algemeen belang noodig acht. De Minister van Financiën heeft den 18den dezer aan een der provinciale directeurs der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen doen afgaan de volgende missive: #In antwoord op uwen brief van den 12den dezer, strekke de mededeeling, dat uwe meening, volgens welke alle onge twijnde gareus, bij de wet van 15 Augustus jl. (Stbl. N°. 170) van inkomend recht zijn vrijgesteld, juist is." Het Staatsblad N°. 186 behelst een besluit van den Sisten October 1862, bepalende de plaatsing in het Staats blad van de verdragen tusschen Nederland en Japan gesloten. Uit de overwegingen van dat besluit blijkt dat de uitvoering van de bij het laatste verdrag (art. 2) bedongene openstelling van Hiogo en nog een haven op de Westkust van Nippon, mitgaders van de steden Jeddo en Oscha, ten gevolge van hetgeen onlangs met het Japansche gezantschap is overeen gekomen, voor 's hands, zonder bepaling van tijd is uitgesteld. Zaturdag stond voor het provinciaal gerechtshof in Gel derland terecht H. v. L. binnenvader in het oude mannen-, vrouwen- en kinderhuis te Harderwijk, beklaagd van schennis der eerbaarheid. De beklaagde ontkende alles en beweerde dat het een door de getuigen tegen hem gesmeed complot was. De officier van justitie requireerde de veroordeeling van den beklaagde, tot een gevangenisstraf van vijfjaren, een geld boete van f 500 en ontzegging der burgerschapsregten gedu rende vijf jaren. De heer Mr. J. G. H. Boissevain trad als verdediger op en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging als stellende volgens hem, het door den beklaagden bedrevene geen strafbare daad daar. De uitspraak is op a. s. Dingsdag bepaald. Maandag werd in het Odéon te Amsterdam gehouden een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij. Opgekomen waren 95 aandeelhouders, vertegenwoordigende 752 aandeelen, geregtigd tot het uitbrengen van 136 stemmen. Nadat aan de vergadering was medegedeeld een met de Nederl. Rijn-Spoorweg-maatschappij gesloten verbindingscon tract en opgave geschied van de verpligtingen die die maat schappij op zich neemtwerd na eenige discussie dit contract goedgekeurd en de raad van administratie gemagtigd tot het sluiten van overeenkomstenaanvaarding van concessie en uitvoering der werken ter volledige nakoming van het contract vereischt. Het gevolg van dit besluit zal zijn datingeval voor de spoorversmalling een rijks-bijdrage wordt verkregen en de regering door haar bevordering ook de andere werken moge lijk maakt, onverwijld zal_ tot stand worden gebragt de ver bindingsweg te Rotterdamde spoorversmalling van Amster dam tot Rotterdam en een zijtak naar Scheveningen met een station nabij het Haagsche Boschterwijl volgens het ver bindingscontract het doorloopend verkeer met den Rijnspoor weg zoo wordt geregeld, dat het vervoer voor het publiek hetzelfde geraak zal hebbenalsof beide spoorwegen aan één maatschappij behoorden. Uit de mededeelingen en de discussie ter vergadering bleek, dat de Hollandsche spoorweg-maatschappijom dit doel te bereiken zich groote offers moet getroosten. In de buurtschap Millegen (Overijssel) is Vrijdag II. brand ontstaan bij den landbouwer H. Vilsterman, waardoor het huis met 12 stuks rundvee en een paard zijn verbrand. De bewoners hadden slechts nog even tijds genoeg om zich te redden zoodat slechts de papieren een kist met kleederen, een latafel, 2 a 3 bedden, benevens 8 laden uit het kabinet, waarin het goud en zilver was, behouden zijn. Een buurman H. Zieleman genaamd heeft door zijn handelwijze veel toe- gebragt dat nog iets is behouden geworden. De knecht, die het onheil het eerst bemerkteheeft slechts een deel zijner kleederen gered. Gelukkig was de wind zoo, dat schuur en berg zijn blijven staan. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Naar men bericht, heeft Dr. W. Hendriks van Voor burg plan bij Garibaldi te Pisa eeu bezoek te brengen. Een commissie uit het Bestuur der Leidsche Nijver- heids-Vereeniging en uit dat van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix heeft zich belast met de uitvoering van een plan, door de Leidsche Nijverheids-Vereeniging ontwor pen, om gedurende de maanden Januarij, Februarij en Maart telken Zaturdag avond in het locaal op de Pieterskerkgracht te doen houden Volksvoorlezingen over natuur- en werktuig kunde, ten dienste van fabriekarbeiders, ambachts- en hand werkslieden. Die lezingen hebben de strekking, om bij hen de overtuiging te bewerken, dat in onzen tijd en in deze stad vooral dringende behoefte bestaat, om wat meer te we ten, dan tot nu toe door hun voldoende werd geacht, om aan de kost te komen en bij hen de belangstelling optewek- ken om elke gelegenheid gretig aantegrijpen die zich opent, om hun bekend te maken met zakendie zij onder hun oog, krijgen, zonder zich daarover een recht begrip te kunnen vor men. De werktuigen verdringen hoe langs zoo meer de han denarbeid en zijdie eenige kennis van natuur- en werktuig kunde bezitten, hebben eenige zekerheid voor hun toekomstig bestaan, maar niet genoeg om daaromtrent gerust te kunnen zijn, tenzij zich meer en beter op het verkrijgen van die eerlang onmisbare kennis toeleggende. Wel is het waar, dat de opleiding en vorming in de jeugd op betere vruchten kan doen rekenen, maar terwijl daartoe de gelegenheid zich meer en meer zal openen, is het intusschen noodig, dat die van hoogeren leeftijd zijn een nuttig werktuig worden en blijven op het gebied der Nijverheid. Wij vernemen, dat op Zaturdag 13 December 's avonds te 8 uur in het bedoelde locaal een openbare les, voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2