mc rw N°. 848. Woensdag 26 November. A "J Volks bijeenkomst en. tA V_4_._. 1 LEIIINCII M0BL0. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. tedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.j naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'sraorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 2—7 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 ii. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; - der Iu- en Uitgaande Rechten en Acoijnseo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. III. Is het te veel gezegd, waaneer wij beweren dat de kwalen en gebreke» der maatschappij haar oorsprong vinden in den toestand der huisgezinnen en dat uit de zedelijke verbetering daarvan, het heerschen van tucht en orde in de huisgezinnen volkswelvaart en de bevordering van goede zeden zullen voort vloeien? //In al de over- en wederspraak, welke men gebruikt heeft om de vraag uittemaken, welke burgerlijke regerings vorm het geschikst zij, om het welzijn des menschdoms te verzekerenheeft men al te zeer de inrichting des huisgezins voorbij gezien. Men heeft zich ruimschoots toegegeven in bespiegelingenonderscheidene schrijvers hebben met al het zelfbetrouwen van orakels, elk zijn beschouwing ingediend; maar zij hebben middelerwijl, het blijkt maar al te duidelijk, vergeten, hoezeer het welzijn eens Staats afhangt van het welzijn der huisgezinnen uit welke hij is te zamengesteld. Zoo daar eenige waarheid is in de beeldspraakwelke een volk bij een zuil vergelijkt, behooren wij te bedenken dat, terwijl de enkelingen voor de materialen mogen gelden waar uit zulk een zuil is opgetrokkenhet de goede staat der huisgezinnen is, welke het cement uitmaakt, die haar bijeen houdt en er aangeeft schoone vorm, veiligheid, duurzaam heid. Deze ontbreke, en hoe groot de innerlijke waardij der steenen moge wezen, hoe bevallig de gedaante zij, die men bedoeld en in het bestek geschetst hebbe met hoeveel sie raden voetstuk schacht en hoofd mogen pronken zij heeft in zich de noodzakelijkheid van omgestootenverbrokkeld vernietigd te worden." En hoedanig nu die toestand binnen Leiden is, wordt niet overdreven geschilderd in de volgende schets: //De ge dachte blijft droevig stemmen dat in het midden dezer zelfde stad nog honderden zijn, die, door vader en moeder ver waarloosd zonder opzigt en tucht hun kostelijke en teedere jeugd verslijtenom eerlang vaders en moeders geworden zijnde, hetzelfde te doen wedervaren aan hunne kinderen. - De ervaring leert, dat men hier en daar meer vloekt dan bidt, meer slordig is dan arbeidzaam, meer listig dan op recht; de ervaring leert ook, dat men wel klagen kan over zijne arme kinderen en wel de hand opentom een stuk geld voor hen te ontvangenmaar intusschen die arme kinderen naar geen school of kerk wil zenden en ook tegen ernstige raadgeving en hulp in - intusschen die kinderen in het wilde laat opgroeijen en alzoo verderft naar ligchaam en ziel." En toch, het is een aangename gedachte, dat de huiselijke vereeniging, zoo min wat haar bestaan als wat hare inrich ting, goede besturing, overvloedige voorrechten betreft, be rustende is, hetzij op erfelijke familiebezittingen hetzij op de vormen van burgerlijk bestuur. Zij kan levenen in al bare liefelijkheid, welgelukzaligheid en zedelijke kracht toe ven, zoowel in de hut als in de aanzienlijke huizingen; zoo wel in de nederige arbeiderswoning op een afgelegen gracht of straat als in het sierlijke en prachtige gebouw op een dei- hoofdstraten of hoofdgrachtenzoowel daar waar de eerste levensbehoeften schaarsch worden vervuldals waar weelde en overvloed heerschen. Maar desniettemin prijzen wij elke pogingelke goede zorg die zoo door het gezag als door vereenigingen en bijzondere personen worden aangewend, om aan behoeftigen en minver mogenden een gezonde en luchtigeaangename en gezellige woning te verschaffenwaardoor aan de zucht tot uithuizig heid een voorname grond ontvallen moet en aan eigen haard de grootste gehechtheid wordt betoond, 't Is evenwel niet het hoofdbeginsel, dat tot huiselijkheid aanspoort, want vaak wijst hij die over zijn uithuizigheid en het bezoek van kroegen wordt berispt, op de aanzienlijken en meervermogendcn die hetzelfde doen dezelfde gewoonten hebbenaan dezelfde uitspattingen zich schuldig maken en minder dan zij tot ver dediging van hun gedrag kunnen aanvoeren.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1