N°. 847. Dingsdag 25 November. Bianeiilandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- ruers Vijf Cents. Prijs der Advertentién 1-6 regels f 0.76 Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels 90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cu. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 ra. en 9 n. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats HaveD) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u de overige dagen uitgezonderd de Zoudag 5 u.; v»n Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zoudag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's ru. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 1 1 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect ia lo spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijuaeu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot lsteu luit. bij het 5de rege- ment dragonders den 2den luit. A. Baron van Dedem en op non-activiteit gesteld den lsten luit. H. Stellingwerf, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktvoorts eervol ontslag verleend aan den heer F. R. Toewater als consul der Nederlanden voor de Staten Missouri, Iowa en Illinois en in zijn plaats benoemd den heer B. B. Haagsma, te St. Louis. Zaturdag heeft er bij Z. K. H. Prins Frederik, op HD. uitgestrekte goederen, gelegen langs den Leidschen straatweg een groote jagtpartij plaats gehadtot bijwoningwaarvan vele aanzienlijke personen waren uitgenoodigd, die na afloop aan het diner bij Z. K. H. hebben deelgenomen. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Zaturdag heb ben de HH. Storm van 's GravesandeWintgens, van Nis pen van Sevenaer en van Bosse het instellen eener vaste bouwcommissie bestreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontvouwt de aanleiding tot deze inrigting en de be hoefte daarvan in 's lands belang. Wat de aanleiding betreft zal hij niet herinneren wat voorleden jaar is gebeurd ten aanzien van een allezins achtingwaardig en bekwaam man. Hij bedoelt het gebeurde met de Loterijzaal. Maar nu de behoefte. Vooreerst moet men overwegen dat het hier niet enkel betreft de gebouwen in de residentie, maar in het geheele Land. Het toezigt is tot dusverre opgedragen aan ambtenaren voor den waterstaat, die veelal onder localen invloed staan, en de Minister heeft geen middel van controle over de voorstellen die hem gedaan worden tot vernieuwing of verbouwing, Ik zelf, zegt de Minister, heb bij zekere gelegenheid iemand af gezonden om een aangeboden plan te onderzoeken. Deze heeft het onderzocht en heeft verklaard dat het voor de helft min der te maken was, Er is thans ook geen geregelde controle over de gebouwen. De Minister moet dus hebben een orgaandoor welks oog hij het toezigt houdt waartoe hij verpligt is. Ook van de gevangenissen zullen de plannen aan de bouwcommissie wor den voorgelegd hetgeen niet uitsluit dat ook bijzondere ex perts in een dergelijke speciale zaak worden gehoord Voor het overige deelt de Minister mede de hoofdpunten van de instructie der bouwcommissie, en deze zijn: 1°. het toezigt over de Rijksgebouwen, waaronder eenjaar- lijksche inspectie; 2°. de beoordeeling van alle ontwerpen tot nieuwe gebouwen of herstel van bestaande gebouwen, en 3°. toezigt over de uitvoering; terwijl de bevoegdheid bij deu Minister verblijft om ook anderen tijdelijk in de commissie te roepen. Ook behoeven niet al de drie leden volstrekt iu den Haag te wonen. Twee acht hij genoegterwijl de derde nu en dan kan overkomen. Deze commissie acht de Minister een onmisbaar werktuig voor de Regeringen dat wel nu meer dan vroeger, nu er meer vernieuwingen dienen plaats te hebben en vermits er geen eenheid van zorg is, en die moet zoowel voor vernieuwing als onderhoud in 't leven worden geroepen. De heer van Bosse stelt een amendement voor, om de post van f 1230U met 2300 te verminderen, dat met 32 tegen 25 stemmen wordt aangenomen. De Minister van Justitie heeft aan de Synodale com missie der Nederl. Hervormde kerk medegedeeld dat van de dusgenoemde reserves bij het Algemeen Reglement, ofschoon voor als nog niet bij afzonderlijk koninklijk besluit ingetrok ken de beperkende bepaling voorkomende onder N°. 7, als strijdig met de wet tot regeling van het toezigt op de onder scheidene kerkgenootschappen, bij het slotartikel dier wet is afgeschaft dat toch tot de stichting van nieuwe gemeenten, de opheffing van combinatiën en de bepaling of veranderiug van kerkelijke grensscheidingenals zijnde zaken van zuiver kerkelijken aard die uitsluitend behooren tot de bevoegdheid van het bestuur der kerk, de medewerking van het Staats gezag niet wordt gevorderd en derhalve te dier zaken de O O O koninklijke goedkeuring niet meer behoeft te worden aange vraagd. Op aanstaanden Donderdag, den 27sten dezer, zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. - Ook in deze week zullen de Ministers van Justitie, van Marine en van Oorlog, tengevolge van de beraadslagingen iu

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1