Buitenlandsch Nieuws. schoots ondervinden; hij smeekte op dit land en zijn koloniën Gods besten zegen af. Vervolgens werd het woord opgevat door den heer Singendonk, die in korte trekken het doel deed kennen dezer bijeenkomst, die tegen verwachting zoo buitengewoon talrijk was, zoodat er letterlijk geen plaats in het ruime kerkgebouw meer te verkrijgen wasen velen huis waarts moesten keeren. Het nu ontbonden bestuur had grond om zich te verheugen over de belangstelling, die in de zaak der afschaffing zoo algemeen werd gestelden koesterde den wensch dat bij het verlaten van het kerkgebouw ook die be langstelling in ruime giften mogte blijken. De spreker deelde ook mede, dat door het bestuur de WelEerw. heeren Ds. Schuurman en Herman de Ridder waren uitgenoodigd heden het woord te voerendoch dat laatstgemelde daarvoor om aangegevene redenen had moeten bedankenhij verleende alsnu het woord aan den WelEerw. heer Ds. Schuurman. De begaafde spreker nam aanleiding tot zijn rede uit de woorden te vinden in den CXVIIIden Psalm: //Dit is den dag die de Heer heeft gemaakt" enz., doch liet vooraf door de gemeente zingen Gezang 3 vers 2. Hierna gaf ZWEerw. een historisch tafereel, ter herinnering hoe de Nederlanders in het bezit zijn geraakt van onze West-Indische bezittingen van het begin der 17de eeuw af en hoe de provincie Zeeland daaraan een werkzaam deel had. Hij schetste voorts in warme en treffende taal het treurig lot der slaven-bevolking in de West-Indiën, de folteringen die een bevolking van 36000 men- schen heeft te verduren gehad, en hoe dat velen met onver- moeiden ijver zijn werkzaam geweest om hun de vrijheid te verschaffendat dit groote feit niet op eens is volbragt, maar door onbezweken volhoudendat men zich door geen teleurstelling heeft laten afschrikken. Zoo was eindelijk de tijd der bevrijding aangebroken, de Koninklijke bekrachtiging is gekomen zoodat de slaven den lsten Junij 1863 vrij zul len zijn. Men heeft vernomen de vreugde, die dit onder de bevolking verwekt heeft, en in welke vreugde wij deelen; onze nazaten zullen die in dankbare herinnering lezen in de geschiedboekende heugelijke dag der vrijverklaring van ongelukkigen zal een der schoonste bladzijden van de geschie-! denis uitmaken van Nederland. In het tweede deel zijnerl rede besprak ZWEerw. meer bepaaldelijk wat nu voor de vrij gemaakte slaven te doen stond de Staat had in deze gedaan wat hij kon, waarvoor men niet genoeg dankbaar kondezijn; thans rustte de verpligting op de Nederlandsche Natie en de opgezetenen van Suriname om voor de vrijgemaakten te zor gen, en hen niet aan hun lot overtelaten. Dit kon, volgens sprekers gevoelen niet beter gedaan worden dan door krach tige ondersteuning zoo in hun stoffelijk als geestelijke belan gen gelijk door de meer dan 30 jaren bestaan hebbende Maatschappij tot ondersteuning der Moravische broeders te Suriname geschied is. De redenaar deed in breede trekken de groote verdiensten dier broeders kennen schetste wat zij in Suriname reeds hadden verrigt en wat nu te doen zal staan om een zoo talrijke bevolking verder te beschaven en optekweekenwaartoe hij meer dan ooit de hulp en onder steuning inriep. Hij twijfelde niet, na al het vermelde, dat ieders gemoed ten volle overtuigd zou zijn dat die hulp drin gend noodzakelijk is, en wekte daarom de zaamgekomenen op, ten einde bij het verlaten van het kerkgebouw ruime bijdra gen der liefde te brengen. Hij verzocht daarna zijn ambtge noot, den WelEerw. heer Ds. Gunning, dat deze de plegtig- heid met een dankgebed zou besluiten, hetgeen die leeraar in een gevoelvol en warm gebed deed; waardig besluit van dezen zoo heugelijken avondaan de vrijmaking der slaven gewijd. Latende daarna door de Gemeente zingen Gezang CLV vers 3 en 4. Deze plegtigheid bragt op de talrijke schare een zeer diepen indruk te weeg. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Axel in Zee land Ds. J. Eigeman te Oud-Loosdrecht; te Rotterdam Ds. J. Posthumus Meyjes te Groningen; te Aarlanderveen Ds. C. J. Bryce te IJlst; te Aalburg en Heesbeen Ds. W. Kra- ijenbelt te Scheveningen, en te Wijk bij Heusden Ds, C. J. Krafft te Oldenbroek. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeenten te Doetinchem de kandidaat J. van Dijk en te Edam Ds. J. van Andel te Zutphen. Ds. P. Wagemaker te Haarlem heeft het beroep naar de gemeente te Vlaardingen aangenomen. Vrijdag en Zaturdag heeft in de Stadsgehoorzaal alhier het vergelijkend examen plaats gehad van zes personen die zich met nog twee, afwezig gebleven, hadden aangemeld voor de openstaande betrekking van hoofdonderwijzer der jongens school voor meer uitgebreid lager onderwijs in het nieuw ge bouwde lokaal aan de Aalmarktwaaraan verbonden is een bezoldiging van 1700 'sjaars, benevens een toelage van 200 voor gemis van vrije woning en 5 pCt. der school gelden. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 32°, te 10 uur 30°. Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 37°, te 12 uur 37°, 's namiddags te 4 uur 36°. Uit Konstantinopel wordt van 13 dezer gemeld, dat aldaar in de koffijhuizen een aantal Muzelmannen zijn gear resteerd. De Sultan heeft eenige uitstapjes gedaan en bevindt zich wat beter. Hij weigerde inmiddels geneeskundige hulp te ontvangen. Hij heeft een luisterrijk feest aan zijne ministers gegeven en hen met ruime geschenken bedeeld. De grootvizier kreeg o. a. 500,000 piasters. In afwachting van de leening is alleen aan de troepen soldij betaaldterwijl de geld- en handelskrisis op nieuw aanvangt. Sir Henry Bulwer zal een gedeelte van den winter in Egypte doorbrengen. Gedurende zijn afwezigheid zullen de onderhandelingen geschorst zijn. Uit Napels wordt het volgende gemeld: Een schandelijk verraad heeft aan 23 dappere soldaten het leven gekost. Den oden dezer werd den bevelhebber der troepen le St. Croee di Magliano (op de grenzen tusschen de Capitanata en Mo- liza gelegen) door een boer kennis gegeven dat zich in het nabijgelegen Melanico 10 roovers bevonden. De kapitein begaf zich terstond met zijn detachement, uit 40 man bestaande, derwaarts. In de nabijheid gekomen werd hij plotseling om singeld door een meer dan 200 man sterke rooversbendedie uit de Abruzen moet zijn gekomen. Ondanks de overmagt der roovers boden de soldaten een hardnekkigen tegenstand, doch "eindelijk moesten zij voor de overmagt zwichten. 23 soldaten werden gedood, waaronder de dappere kapitein. De overigen werden gevangen genomen. Slechts aan 7 gelukte het te ontkomen. Over het lot der gevangenen is nog niets bekend gewonden, doch men vreest het ergste. Van de roovers werden er 15 gedood, een bewijs hoe dapper de soldaten zich verdedigd hadden. Naauwelijks was dit berigt in de naburige plaatsen bekend geworden toen men terstond een aanzienlijke krijgsmagt bijeentrok om de roovers te vervolgenen zoo mogelijk de gevangen genomen soldaten te bevrijden. Den 8sten achterhaalden een aantal bersaglieri en karabiniers de achterhoede der rooversbende en bragten haar een verlies van 5 man en 7 paarden toe. De boer, die dit afschuwelijk verraad gepleegd heeftis aangehoudenen zal voor den krijgsraad te regt staan. De crinoline heeft te Frankfort 11. Dingsdag weder een ongeluk veroorzaakt. Een oude heer, die op straat een sterk gecrinoliseerde dame wilde passeren, geraakte met zijn voe ten in de ijzeren veeren verward, met het ongelukkig gevolg dat hij vieleen zware wonde aan het hoofd bekwam en een been brak. Zoodra de dame zag welk ongeluk hare omvang rijke crinoline had aangerigt, maakte zij zich ijlings uit de voeten. Niettegenstaande de tegenspraak der half-officieele dag bladen, blijven de geruchten te Parijs nopens het ontdekken van zamenzweringen aanhouden. Men verzekert zelfs, dat er een helsche machine is ontdekt, welke op een der boulevards verborgen was en door middel van een electrische batterij zou losbarsten. Zeker is het, dat te Compiègne uitgebreide maatregelen van voorzorg zijn genomen; de policie en de garde zijn daar op dit oogenblik viermaal talrijker dan vroeger; het kasteel en het park worden dag en nacht zorgvuldig be waakt en door soldaten en geheime agenten doorkruist. Er is te Londen op nieuw in de Metropolitan Institu tion een groote meeting gehouden, ten einde syraphatie voor

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2