N°. 846. Maandag 24 November. wtmó Binnenlaiidsch Nieuws. LEI1SGH MGBL AV- v f K-t-i Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oott-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Door Z. M. is G. J. vaa Embden op zijn verzoek, met ingang van 1 Januarij aanstaandeals burgemeester der gemeente Didam eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en aan den heer Sjoerd Wiarda eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Buenos-Ayresen in zijn plaats benoemd de heer Herman van Houten. De Minister van Justitie heeft aan de Algemeene Syno dale Commissie der Nederl. Herv. Kerk te kennen gegeven dat bij de veranderde verhouding tusschen Kerk en Staat niet langer Rijksgebouwen beschikbaar konden gesteld worden tot het houden van kerkelijke vergaderingen. Die commissie heeft daarop gemeend zichmet het oog op het eerste lid van art. 168 der Grondwet, aan de Regering te moeten adresse ren om schadeloosstelling der Kerk in deze. Te 's Gravenhage is gisterenVrijdageen telegram van den heer de Lesseps uit Timsah 18 Novenber ontvan gen luidende //De wateren van de Middellandsche zee vereenigen zich op deze oogenblikken met de golven van het meer Timsah. Alles gaat goed." Donderdag en Vrijdag zijn door de commissie uit het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland tot kandidaat-nota ris na afgelegd voldoend examen aangenomen W. P. van den Heuvell en W. J. Boele van LeidenJ. G. Groenewald van Naaldwijkj Mr. C. van Zegwaard van Voorburg, Mr. J. H. J. Hoek en Mr. J. H. E. Meesters van 's Gravenhage Mr. W. F. de Vogel en A. P. Fangman van Delft; H. On derwater van Dordrecht; J. W. M. Huygens van Streefkerk, A. Wakkie en J. M. Prins van Rotterdam. Donderdag avond kwam te Apeldoorn het berigt uit Beekbergen dat de toestand van den daglooner A. B., zeer verergerde. Terstond daarop heeft de burgemeester tijding naar de rechtbank gezonden en is ZEd. Achtb. Vrijdag reeds vroeg tijdig naar Beekbergen vertrokken, om in persoon, bij de welligt laatste verklaring des lijders voor den rechter, tegen woordig te zijn. 1 Donderdag zijn vrouw B. en de door haar van medeplig- 1 tigheid beschuldigde veldwachter beide naar Arnhem getrans porteerd. Een boer te Bellingwolde besteedde dezer dagen aan loterijbriefjes een som van f 3500, waarvoor hij een hypo theek nam op zijn boerenplaats. Over de in het begin van October dezes jaars vermelde ont vreemding van f 9000 aan bankpapier, reeds in 1861 gepleegd ten laste van zekeren graanhandelaar, M. de Gier te Gorin- chem, die vermeende die som in een portefeuille verloren te hebben bij het verlaten van het koffijhuis de Beurs te Vlis- singenbij welke gelegenheid hij van de trappen was geval len is Donderdag door de arrondissements-rechtbank te Mid delburg uitspraak gedaan. De in genoemd koffijhuis toenmaals dienende meidwelke de portefeuille beneden aan den trap had gevonden en onmiddelijk te huis in een ladetafel had verborgenis veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Haar moeder, die haar schijnt te hebben aangeraden die som voor zich te behouden en althans haar behulpzaam is geweest om die bankbiljetten achtereenvolgens in Beigie te wisselen en voor eigen gebruik gedeeltelijk aantewenden, is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft aangenomen dat hier met arglist is te werk gegaandaar het aan de eerste veroordeelde reeds voor het vinden der portefeuille be kend was, wie deze had verloren. Donderdag avond heeft in de Evangelisch Luthersche kerk te 's Gravenhage de feestelijke dank- en bidstond plaats gehad by gelegenheid der thans bij de wet bepaalde afschaffing der slavernij in de Nederlandsche West-Indische bezittingen. De WelEerw. heer Ds. Moll beklom het eerst den kansel, en dankte in warme taal voor die afschaffing, bragt in zijn ge bed in herinnering hoe, juist op dezen dag, voor 49 jaren de Nederlanden ontheven werden van de slaafsche banden waarin zij door vreemde heerschappij waren gekluisterd ge weest, en achtte dezen dag zooveel te gepaster om een dank gebed te doen voor een groot deel van onze Nederlandsche broeders in onze West-Indische bezittingen die nu ook van het slavenjuk waren verlost geworden, en thans die vrijheid zouden genieten die wij in ons gezegend Vaderland zoo ruim-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1