Buitenlandsch Nieuws. De heer ;med. Dr. Th. Kroon JHzn., tweede genees- j heer in het krankzinnigen-gesticht te Zutphen is benoemd tot geneesheer van het krankzinnigen-gesticht in het St. Jo- risgasthuis te Delft. In den vroegen morgen van Woensdag 11. had op de rivier de Maas te Rotterdamter hoogte van het Fijenoord een treffend ongeluk plaats. De Middelburgsche boot overvoer een roeibootje waarin twee personen gezeten waren welke jammerlijk verdronken. Men had bij het afzenden van het berigt hunne lijken nog niet gevonden. Dingsdag namiddag werd op de Zeevischmarkt te Rot terdam gearresteerd een welgekleed heer, oogenschijnlijk een jonge Duitscher. Het gerucht wildat deze de persoon is die Zondag, den 9den dezer, den kerkroof pleegde in de R. K. kerk in den Leeuwenlaan. Naar men verneemtheeft men gepasseerde Zondag ook in de kerk aan den Hoflaan te Rotterdam een diefstal gepleegd door de armbus te ledigen. Gelukkig was ze evenwel slecht voorzien. Te Haarlem had dezer dagen een wedstrijd van metse laars plaatswaarbij prijzen en premiën waren uitgeloofd voor vlug en net opmetselen van muurvakken. Onder de overwin naars was ook een Leidenaar, genaamd G. Star. Vrijdag 11. hield de Vereeniging tegen het Pauperisme gevestigd te Groningen, haar 25ste algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer S. Blaupot ten Cate. Door deze Vereeniging, welke zich meer ten doel stelt het bespre ken van de beste middelen tot voorkoming van armoede dan wel het in toepassing brengen daarvanwerd ook nu weder een belangrijke gedachtenwisseling gevoerd over menig onder werp met het armwezen in verband staande. Het eerste punt van het programma betrof de voor- en nadeelen van gestich ten ten behoeve van armen en behoeftigen. Het tweede punt betreffende de vraag of er een middel te vinden is om meer overeenstemming te brengen tusschen de Staats-armenwet en het Diaconie-reglement voor de Nederduitsch Herv. Kerk, wat het domicilie van onderstand betreftwerd verdaagd tot de volgende vergadering, dewijl eerlang een werk over dit onderwerp van Mr. H. J. Trip zal verschijnen. Vervolgens werd een warme discussie uitgelokt op de vraag over de beste wijze, waarop aan de mindere standen gepaste vermaken kun nen worden verschaft. De heer W. C. A. Alberda van Eken- stein bragt daarover een belangrijk rapport uit, waarin hij uiteenzette dat het beste middel hiertoe was het tot stand brengen van een goed tdotieel. Verder werd nog gewezen op het heilzame van volks-concerten en volks-zangscholenen voor het platteland vooral op de rederijkerskamers. De overige op het programma voorkomende punten werden tot een vol gende vergadering uitgesteld. Maandag avond den löden dezer heeft de heer J. J. Cremer te 's Gravenhage in het genootschap//Oefening kweekt kennis" een nieuwe Betuwsche novelle voorgedragen. Waarvan het volgende verslag wordt medegedeeld: //De lezing bestond in de voordragt van een Betuwsche novelle. Aan 't Rivierken geheeten. Welk een plastische tee- kening van scherp uitkomende karakters in zoo beperkt een ruimte liet hij ons zien! De flinke boerin, vrouw Willemse, die met zoo vaste hand de boerderij bestierthet lieve Trie neken die zich wel eerst aan den luijen Lammert vergaapt maar genoeg moed heeft om den ellendeling toch nog bij tijds te verwerpen; dan de goede, doch bitter gekrenkte Geurtje, die haren grootvader Weijer, ook een schoon figuur, zoo liefdevol verzorgt en hem wreekt tegen het bedorven kindje van vrouw Willemse; en eindelijk last not least de luije Lammert, die zoo'n beste bouwboer is, en wel werken kan maar niet wil. Allen werden zoo geteekenddat zij als voor u henen gingen daar bij dat rivierken. //Onder de vele tafereelen, die ons troffen, noemen wij hier sleehts op den bitterendoch uiterlijk zoo luohtigen gang van Geurtjevan Lammert op 't land naar haren grootvader. Zij had een bloempje in den mond, hoe goed zij zich ook houden wil, nu Lammert haar zoo smadelijk vorgeten had, zij bijt het in hare poging om bedaard te blij ven in stuk het valt voor hare voeten en ze vertrapt het. Liammert doet niet anders met haar. fËen ander toon eel, dat heerlijk geschilderd werd, is de mijmering van den luijen Lammert in den leuningstoel van het pronkvertrek van vrouw Willemse. Zijn lafheid en ziju loomheidzijn akelig egoïsme verraadt hij zoo aardig bij het zien van 't portret van van Speijk aan den wanddat wij den greep des kunstenaars, die den luijaard in al zijn nuan ces wilde leeren kennen, moesten bewonderen. //In het tweede gedeelte der lezing hebben wij vooral het tooneel in den stal, waar de oude Weijer bij de eenige koe, die morgen door den slagter weggehaald zal worden//moar stoat te kijken genoten en daarna de zoo aanschouwelijke beschrijving van het zaaddorschen waar de lOOjarige Weijer door de jubelende landjeugd heen gedragen wordt. #Bij den nog steeds treurigen toestand onzer dramatiek gebeurt het ons zelden of nooit, woorden en karakters goed door stem en gebaren vertolkt te zien. De heer Cremer ver- eenigt met ziju kunst als schrijver, waarbij hij zoo uitvoerig penseelt, de even, ja volgens Cicero grootere kunst van een uitmuntende voordragtwelke aan de eischendie de grootste kenners daarvan stelden en dat waren zonder twijfel de Ouden geheel voldoet." De algemeene kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam heeft ter vervulling der openstaande predikants plaats een drietal gevormdbestaande uit de predikanten F. F. A. Pantekoek te Schiedam, B. ter Haar te Nijmegen en J. Posthumus Meyjes te Groningen. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Sluis (Zeeland), Ds. W. H. J. Baart de la Faille, thans te Sur- huizen in Friesland. De Gemeenteraad heeft heden Donderdag benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie Dr. E. van der Ven; tot gemeente architect den heer J. W. Schaap; tot adsistent com- miespoortier A. G. Ammerlaanen tot regent van het Gere formeerde Minnehuis den beer G, J. Rollandet. De heer Schaap verkreeg 13 van de 23 stemmen, bij de eerste en eenige stemmende overige stemmen waren aldus verdeeldA. J. J. van Kesteren te Rotterdam 4J. C. van Gelder te Leiden 3; P. Mager te Purmerend 2 en P. Koo- revaar te Delft één stem. Mevr. de Wed. van Leyden Gael heeft behalve de bekende legaten aan°de Nederd. Herv. diaconie gr. f 1000, aan het Gereformeerde Weeshuis gr. f 3000 en aan het Gereformeerde Oudeliedenhuis gr. f 2000, nog gelegateerd aan de Bewaarschool voor havelooze kinderen in de Groe- nesteeg een kapitaal van f 4500 2pCt. Werkelijke Schuld onder den last van vruchtgebruik ten behoeve eener behoeftige weduween voorts nog onderscheidene schenkingen aan het Nederl. Bijbelgenootschapaan het Zendelinggenoot schap te Rotterdam en aan de Zen dings vereeniging te Zeyst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 32°, te 10 uur 30°. Donderdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 32°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 37°. Volgens een verslag, door Dr. Patridge omtrent den toestand van Garibaldi openbaar gemaakt, blijkt dat die ge neesheer, in strijd met de meening van Dr. Nélaton, maar in overeenstemming met Dr. Pirogoffblijft bewerendat er geen kogel in den wond zit. Gelukkigerwijze echter kan men verzekerendat Garibaldi thans buiten gevaar verkeert. De zoon van een grondeigenaar te Rome kwam zich bij den Paus beklagen dat zijn vader de helft van zijn ver mogen40,000 frs., had gelegateerd aan den priester die op een bepaalden dag in een aangeduide kerk de eerste mis zou lezen. De Paus was over deze den jongeling berokkende schade getroffenen bedacht het volgende middel. Hij ging zelf op het aangewezen uur naar de kerk las daar de mis en liet zich het legaat van 40,000 frs. uitbetalen, waarna bij den jongeling liet ontbieden, om hem het geld als geschonken ter hand te stellen. In het Groot-hertogdom Baden kan men thans geld overmaken door middel van een telegraafwissel (naar aanlei ding van het woord postwissel zoo genoemd), mits het bedrag

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2