N°. 843. Donderdag 20 November. vWii. Binnenlandsch Nieuws. '-!1- f)Jl LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 m.; 6 a. 9 ra. en 9 u. 19 m.j naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 ra.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'sraiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van S9 en van 25 uur. 8poorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den adelborst der 1ste klasse C. J. de Jong benoemd tot luit. ter zee 2de klasse. H. M. de Koningin heeft haar gevolg uitgenoodigd om zich dezer dagen steeds tot een spoedig vertrek gereed te houdendaar de gezondheidstoestand van Z. M. den Ko ning van Wurtemberg, ofschoon niet dadelijk onrustwekkend, toch wel tot eenige bezorgdheid aanleiding geeft. Hoogst belangrijk was de discussie, welke Dingsdag in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gevoerd. Het betrof een der hoofdkwestiënwelke bij deze Begrooting ter sprake zijn gekomende kwestie van de scheiding van Kerk en Staat. Aan de eene zijde het stelsel van de grondwettige losma king, daarin gelegen, om de Kerk onafhankelijk te maken, haar niet langer te doen leunen op den Staat en haar het vermogen toe te kennen om al hare inwendige aangelegenhe den naar eigen goedvinden te regelen; het is het stelsel van de vrijheid der Kerkmaar een vrijheid die niet belet dat zijeven als iedere particuliere vereeniging in den Staat blijve binnen de perken van het gezag, binnen de grenzen van het algemeen belang. Den Staat de eerbiediging van de rechten der kerk, aan de kerk de eerbiediging van de rechten der maatschappij. Dit stelsel.werd Maandag ondersteund door den heer van Eek en Dingsdag nader ontwikkeld door den heer Godefroi en de Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken. Daartegenover staan twee andere stelsels. Het een dat ook scheiding verlangt van Kerk en Staat, maar met een ander doel; met het doel om, gelijk de uitstekendste Verte genwoordiger van dat stelsel het noemdehet publiek recht der gezindte in te voeren, een stelsel, niet steunende op de Grondwet, maar op de historische ontwikkeling der Neder- landsche Kerk. Het is het stelsel voorgestaan door den heer Groen van Prinsterer. Het andere, dat de opheffing van den vroegeren band tus- schen Kerk en Staat betreurt, dat de suppressie der Ministe- riën van Eeredienst met leedwezen heeft aanschouwd, omdat dat stelsel in den Staat een beschermer ziet van de kerken der minderheid en in de onmiddellijke verknochtheid aan den Staat een waarborg tegen belemmering harer door de Grond wet verzekerde vrijheid. Dit stelsel vond zijne woordvoerders in de beeren: Heydenrijck Luyben, maar het krachtigst in den bijna onverstaanbaren heer van Nispen. Zij, die het laatste stelsel zijn toegedaanhebben echter berust in hetgeen gebeurd is en hunne stem aan de Begroo tingen voor Eeredienst niet geweigerd. Anderen die het eerste stelsel huldigenzien in de tegenwoordige regeling door de Regering echter herhaaldelijk een transitoire regeling genoemd slechts een halve toepassing van dat stelsel en in verschillende opzigten nadeeliger dan het vroegereomdat de ministerieele verantwoordelijkheid is vervangen door die van ondergeschikte ambtenaren. Zij waren dus van oordeeldat het de Regering tot een feil moet worden aangerekend, dat zij omzigtigheid aanwendt in het bereiken van haar doel en verklaarden daarom tegen de begrooting te moeten stemmen, terwijl de heer Godefroi eenigen strijd tusschen hetgeen in verschillende staatsstukken betrekkelijk dit onderwerp voor komt meent te hebben opgemerkt. Bij de stemming over de begrootingen voor de beide afdeelingen van Eerediensten, waren Dingsdag bij de Tweede Kamer afwezig de heeren Gevers Deijnoot (naar Indie ver trokken), Meijlink (die ten gevolge van ongesteldheid van een zijner naaste bloedverwanten verhinderd wordt tegenwoor dig te zijn), Jespers (die zelf ongesteld is), van Heemstra, Taets van Amerongenvan Heijden Reinestein en van Win- tershoven; terwijl een plaats voor alsnog onvervuld is. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van het Vde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1862, strekkende tot betaling eener som van ƒ42,000 voor schadevergoeding aan de gemeente Leiden wegens verlies der visscherij in de Haarlemmermeer met de renten volgens de wet sedert den dag der toewijzing en de kosten van het geding, tot betaling waarvan de Staat is ver oordeeld bij vonnis van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland van 30 Junij 1862. Die vergoeding bedraagt 38,695 behalve de renten. De heer van Bosse heeft een belangrijk amendement op het

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1