INK 842. Woensdag 19 November. Binnenlandsch Nieuws. JF LËIDSCH DASBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. ®Poortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.j 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijkg-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op deti Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hedikhuizen M. van Hooff en van Bussum R. Keyzertot rechters in de arr.-rechtbank te Alkmaar Mr. H. R. van Heesadvocaat te Amsterdam en Mr. W. van der Kaay, procureur te Alkmaar; tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Steen- wijk Mr. P. C. J. van Ghert, commies bij het departement van Financiën en te Tholen J. D. de Bloeme, thans ontv. te Steen wij kerwold tot officier van administratie 3de klasse bij de zeemagt den adjunct-administrateur F. T. Courier dit Dubekasten tot apotheker 3de klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indie Nicolaas Cornelissen. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Maandag is door den heer van Lynden gewezen op de noodzakelijkheid der opheffing van het gezantschap te Rome, als zijnde die missie in strijd met onze zoogenaamde scheiding tusschen kerk en staat. Het koningrijk Italië is door ons gouvernement erkendzoodat de keuze gedaan is enzoo er te Rome nog eenige diplomatieke belangen blijven te verzorgen, waarom dan niet een tijdelijke missie aldaar gevestigd De heer Groen van Prinsterer zou ook liever de missie te Rome zien intrek ken; hij is tegen de opheffing van het wereldlijk gezag van den Pausmaar hij meent dat voor een constitutionelen staat als de onze een missie te Rome niet noodzakelijk is, vooral uit het oogpunt der afscheiding van kerk en staat. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft daarop geantwoord, dat die missie zeker op dit oogenblik niet kan worden opgeheven, wil men schokken voorkomen die eene opheffing in deze oogen- hlikken bij een groot deel der ingezetenen kan teweeg bren gen. De heer Groen wenscht de volkomene neutraliteit maar zou die niet geschonden wordenwanneer wij nu de missie te Rome ophieven? Zou dit niet een voldoening zijn voor hen die de wereldlijke magt willen zien opheffen Bij het Departement van Koloniën is ontvangen een Regerings-telegramgedagteekend Batavia 13 October 1862, luidende //Niets bijzonders." In de zitting der Provinciale Staten van Friesland van 11 dezer zijn door het lid van Gedep. Staten, den heer Ren- gersinlichtingen gegeven nopens de aangelegenheid der uit Londen teruggezonden hoeveelheid Friesche boter. Op de vraag, of het feit waar is? hebben Gedep. Staten geantwoord dat zij zich tot de Kamer van Koophandel te Harlingen heb ben gewenddat door die Kamer is geantwoorddat het be- rigt in hoofdzaak waarheid bevat; dat bedoelde boter afkom stig was uit deze provincie, echter behoorende tot de 2de soort of dusgenaamde afstekers, niet verzonden op order, maar voor eigen rekening der Friesche boterhandelaars, waarbij in aan merking dient te komen dat de vaten afkomstig waren uit de bezendingen sedert Junij dezes jaars uit de haven van Harlingen, en dus over een tijdvak van drie maanden, zoo- dat de waarschijnlijkheid bestaat, dat bedoelde boter te Lon den lang is opgeslagen geweest. De Kamer van Koophandel vermeent, dat het zwartworden der vaten is toeteschrijven aan het gebruik van vreemde houtsoorten, achtende de Kamer verbetering wenschelijk in de onderwerpelijke zaak, en de op merking er bijvoegende, dat een aantal landbouwers in de provincie zich in de laatste jaren hebben toegelegd op het fabriceren van een groote hoeveelheid boter, zonder zich aan de goede kwaliteit van het product te laten gelegen liggen. Naar het oordeel der Kamer van Koophandel zou de com missie van landbouw te dezer zake gunstig kunnen werken door op de botermarkten te Leeuwarden en te Sneek inspec tiën te houden over de aldaar aangebragt wordende vaten boter en daaromtrent bij openbare mededeeling te rapporteren. Gedep. Staten konden in deze zaak echter nog geen bepaalde voorstellen doen. Zondag morgen kwamen te Heerde de officier van jus titie en eenige verdere rechterlijke ambtenaren uit Arnhem aanten einde een onderzoek intestellen naar den gepleegden moord. Uit dit onderzoek moet zijn gebleken dat de gear resteerde is de knecht van den heer Tulleken, bij wien hij reeds drie jaren heeft gewoond, dat hij dikwijls onaange naamheden met zijn patroon heeft gehad, dat de heer Tulle ken op den lOden dezer aan zijn knecht gebood om knollengroen voor het vee te gaan halen waaraan de laatste niet voldeed dat de verslagene hem hierover onderhieldwaardoor een hevige twist ontstond dat de verslagene des avonds naar zijn

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1