Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. OFFICIEEL NIËUWS. boeren bij de bevoegde autoriteit hunne klagten hebben gedaan. Sommige Haagsche deelgenooten in de brandwaarborg maatschappij van de heeren de Jong en Comp. te Amsterdam hebben zich tot de directie gewendom inlichting en ophel dering te ontvangen omtrent de navolgende punten: 1°. Hoe groot is het geheele bedrag der verwaarborgde som men in de beide afdeelingen koopmansgoederen en gereed schappen en meubelen en huissieraden, ieder afzonderlijk, en hoeveel is het bedrag der inleggelden met hunne renten zoo als die, volgens art. 16 1 en 17 3 en 5 van het'regle- ment, voor koopmansgoederen en gereedschappen bij de kas worden gevoegd, iedere afdeeling en klasse van deze beiden? 2°. Hoeveel beloopt de geleden schade te Enschedé in beide maatschappijen en in iedere afdeeling en klasse in haar geheel? 3°. Welk gedeelte van die schade is reeds te goed gedaan door herwaarborging 4°. Hoeveel wordt uit de kas der inleggelden en hunne ren ten voor de brandschade te Enschedé betaald? 5°. Naar welke maatstaf is de te betalen schadevergoeding in iedere afdeeling en klasse omgeslagen over de deelgenooten in die afdeeling en klassen, en bestaan er gedrukte tarieven van dien maatstaf? 6°. Is bij dezen buitengewonen ramp ook nog administratie kosten gerekend van de omgezette sommen? Zij vragen daarop antwoord vóór het einde van deze maand daar de bepalingen in het slot van art. 9 en in art. 11 van het reglement alligt zouden kunnen aanleiding geven tot eenige moeijelijkheden voor de directie niet nuttig, voor de deelge nooten niet wenschelijk. Donderdag namiddagbij de aankomst te Zutphen der diligence uit Arnhem, stapte een der passagiers, naar men zegt 28 jaren oud, uit den wagen en was, nog vóór hij in de gelagkamer kon binnengaan reeds overleden. Wij verne men dat het een kapitein ter koopvaardij was, onlangs in het vaderland aangekomen en die zich met zijn bejaarden vader, die hem had afgehaaldmet de Lingensche diligence naar Pa- denborg wilde begeven. Te Middelburg heeft zich dezer dagen ook een Sub commissie gevormdtot bevordering der belangen van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Het berigt, wegens het aanbod aan Prof. van Oosterzee te Rotterdam gedaan, om eenige predikbeurten aldaar jaarlijks te komen vervullen, wordt tegengesproken. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het ver trek van Ds. J. W. Felix naar Katwijk aan den Rijn heeft de kerkeraad der Hervormde gemeente te Nieuwe Tonge een tweetal bestaande uit de predikanten J. A. Ten Bokkel Hui- nink te Oude Alblas, en A. Mac Pherson te Nijkerk op de Veluwe, aan Ambachtsheeren en Vrouwen van Grijsoord ter electie toegezonden. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Eijerland de kandidaat H. A. Gielloten te Kockengen de kandidaat J. D. Looijen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde Gemeente te Roermond door den kandidaat W. F. L. van Heel. Bedankt door Ds. P. A. van Toorenenbergen te Barneveld voor het beroep naar Zevenbergen; door Ds. H. W. Eigeman te Hierden voor dat naar Engwierum. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Zuidbroek Ds. J. Donker te Siddeburen, terwijl Ds. J. H. Schoenmakers te Katwijk aan Zee voor het beroep naar Emmen heeft bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 50°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 45°. Een Ultramontaansch Fransch dagblad meent, dat Gari baldi op bovennatuurlijke wijze is getroffen als de Cavour en eenige andere verdedigers der Italiaansche éénhondmaar een ander blad merkt op, dat de engel des verderfs niet schijnt gerekend te hebben op Dr. Nélaton, die door zijne uitstekende kennis de bezorgdheid, welke men voor Garibaldi had, heeft doen verdwijnen. De schuld door den Prins van Hober.lohe te Berlijn achtergelaten bedraagt 600,000 thalers(ruim één miliioen gulden). Hij is naar Amerika en met hem zijn zaakgelastigde Meinhardtwiens passief ook aanzienlijk is, daar hij aan een zijner schuldeischers 60,000 thalers moest betalen. Terwijl de Midland-trein, die Woensdag ten 3 u. 40 m te Kingscross moest aankomen, uit den tunnel nabij het station met verminderde vaart te voorschijn kwamontwaarde men dat de bagaadjedie zich op een der voorste rijtuigen bevond, in brand was geraakt. Gelukkig dat de trein spoedig tot. stilstaan werd gebragtanders waren die gevolgen niet te berekenen geweest. Van de bagaadje is intusschen veel door de vlammen verteerd. Te Stirlang in Schotland is een baanwachter tot twee maanden dwangarbeid veroordeeldomdat hij in beschonken staat op zijn post was gevonden en geen sein had gegeven aan een van Edinburg komenden trein; als door een wonder werd een botsing tusschen twee treinen verhoed. Te Liverpool zal eerstdaags een stoomschip van 250 ton te water worden gebragt, dat geheel uit stalen platen van 3t^ duim dikte is vervaardigd. Het is berekend om 20 knoo- pen in het uur af te leggen jen is bestemd voor eene bij zondere onderneming. Men verneemtdat hiermede wordt bedoeld het breken door de blokkade der Noord-Amerikaan- schen havens. De Amerikaansche kunstenmaker Olmar heeft den afge- loopen winter in het Cirque te Parijs gewerkt en uiterst ge vaarlijke toeren uitgevoerd. Op zekeren avond hoorde men op het gevaarlijkste oogenblik eensklaps een kreet uit den eersten rang opstijgen. Een jonge dame, behoorende tot een der rijkste en aanzienlijkste familiën van Frankrijk was in zwijm gevallen. Men droeg haar weg, weldra kwam zij tot zich zelf, maar niet zoo spoedig verdween de indruk van den angst, door de kunsten van Olmar veroorzaakt. - Olmar vertrok later naar Engeland, maar steeds behield de jonge dame zenuwtoevallen, waarover men zich ongerust maakte. Des nachts wordt zij eensklaps wakker, laat scherpe hulpkreeten hooren en zegt, dat zij den kunstenaar bebloed heeft zien vallen en in een Cirque verbrijzeld en vermorseld. Zij verklaart geen rust en gezondheid terug te zullen verkrijgendan wanneer de kun stenaar zijn afschuwelijk spel zal laten varen. Thans leest men in de Londensche bladen//Men verwacht zonder uitstel den Amerikaanschen kunstenmaker Olmar straat N°voor een mededeeling van het grootste belang." Die mededeeling zou luiden: //Doe geene kunsttoeren meer, dan verzekert men u een lijfrente van 10,000 francs, die gij moogt verteren waar gij wilt." 15 November. - In het Romeinsche en Hedendaagscbe Regt de heer H. C. Joosten van Amsterdammet een aca demisch proefschrift getiteldDe Regtsbetrekking tusschen Meester en Dienstbode vóór de uitvoering der Huurovereenkomst. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den lOden November 1862. 2 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood dat tetsig en ongaar was. 1 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van onderwigtig brood. 2 wegens het rondventen van onderwigtig brood. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 4 wegens het rijden over de Klinkerstraat. 1 wegens'in een verkeerde rigting door de Donkersteeg te rijden. 4 wegens na gezetten tijd in een tapperij te zijn bevonden. 1 wegens het verstrekken van sterkendrank na gezetten tijd 2 wegens staande op den kantwal te baggeren. 2 wegens het baggeren in de Singelgracht, zonder consent. 6 wegens op de openbare straat zich in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 4 wegens overtreding van art. 315 der algemeene politie verordening.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2