Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemdtot rechter in de arrondissements rechtbank te Arnhem Mr. E. L. J. Vitringa, thans kantonrech ter te Harderwijk, en tot notaris ter standplaats Utrecht, A. J. van Gruting, candidaat-notaris aldaar. - Z. M. heeft goedgevonden den lsten luitenant W. J.F. van der Blomvan het instructie-bataillonvoor den tijd van één jaar op non-activiteit te stellenen bij het wapen der infanterie te benoemen tot kolonel, de luitenants-kolonels J. Hamming, kommandant van het 7de regement infauterie, en W. J. P. Havens, kommandant van het regement grena diers en jagers; verder zijn bij het Koloniaal Militair Inva lidenhuis op Bronbeek benoemd: tot kapitein-adjudant, den gepensiouneerden kapitein van het leger in Nederlandsch-Indie L. J. F. B. Hamers; tot betaalmeester, tevens administrateur van kleeding, de gepensionneerde betaalmeester der Iste klasse van de militaire administratie bij het leger in Nederlandsch- Indie J. W. Jonkers en tot officier van gezondheid den gepen- sionneerden officier van gezondheid der 1ste klasse van het leger in N.-Indie Dr. A. H. A. Gobée. Z. K. H. de Prins van Oranje is sedert eenige dagen ligt ongesteld, zoodat HD. zijn kamer houdt. In de zitting der Tweede Kamer van heden Dingsdag, is met 33 tegen 30 stemmen verworpen het voorstel van den heer van Heukelom om het wetsontwerp op de waterwegen te behandelen vóór het IVde Hoofdstuk, en met 60 tegen 3 stemmen aangenomen het voorstel van den heer van Bossen om dat wetsontwerp aan de orde te stellen voor dat op de middelen voor 1863. De Ministers van Justitie, van Marine en van Koloniën zullen in deze week geen audiëntie verleenen. Wij vernemendat de afdeeling van den Raad van State, belast met het onderzoek van de geschillen van bestuur en zamengesteld uit de heeren Mr. A. E. baron MackayMr. E. J. H. Borret, Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge, Mr. K. A. Meeussen en Mr. G. de Vries, hare eerste openbare vergade ring zal houden op Woensdag den 19den November aan staande. Bij vergelijking der eindcijfers van 1861 met die van 1860vindt men voor den algemeenen invoer een hoo- ger bedrag van f 16,903,838 voor den invoer tot verbruik f 18,618,589, voor den algemeenen uitvoer f 12,363,437 en voor den uitvoer tot het vrije verkeer f 21,696,066 meer. Tot het meerder bedrag van den algemeenen invoer hebben vooral bijgedragen ruwe suiker, met ruim 6 millioen rijst met ruim 9 millioen gulden granen (tarwe) met ruim 3|, brood en meel met ruim 2|, ijzer en staal (ruw) met 4|, koffij met ruim 3, thee met 2, ijzer- en staalwerk met 2 mil lioen enz. Van al deze artikelen is ook de invoer tot verbruik toege nomen behalve de theewaarvan iets minder ten verbruik is aangegeven. Minder werd in 1860 ingevoerd o. a. goud en zilver voor 5 millioenrogge voor 3spiauter voor 2|tabak (sigaren) voor 4 millioen gulden enz. Wat de vermeerdering der waarde van den algemeenen uit voer betreftdaartoe hebben vooral bijgedragen eenige arti kelen: goud en zilver, in staven en gevormd, voor omstreeks 11£ millioen, fabrijk- en stoomwerktuigen 2, granen (brood en meel) 2, ijzer en staal (ruw) 2, katoen (ongesponnen) 4, koffij omstreeks 4slagtvee ruim 2geraffineerde suiker 2 tabak in rollen en bladen 2, manufacturen 1£, koper- en koperwerk nagenoeg Ij- millioen. Daartegen staat de mindere uitvoer van eenige artikelen over, als tabak (gefabriceerde en sigaren) voor 4-| millioen ruwe suiker, 3-|, wolle 2^, meekrap 2^, rijst 2, wijn l£ millioen enz. Bij den doorvoer ontwaart men een totale vermindering van f 9,332,629. De vrije goederen worden echter niet ten doorvoer aangegevenzoodat men niet kan zeggen dat de doorvoer over 't geheel is afgenomen. Yan de voornaamste voortbrengselen van landbouw en nij verheid werd in 1861 meer dan in 1860 uit het vrije ver keer uitgevoerd: 986,753 ponden kaas, 16,542 stuks ossen enz., 16,205 kalveren enz., 22,474 varkens, 25,701 schapen, 5|- millioen geraffineerde suiker en bij de 2 millioen ponden ruw vlas. Daarentegen werd minder uitgevoerd 311,128 pon den boter, 48,214 vaten gedisteleerd571,347 ponden mee krap enz. en ruim lj milloen gulden garancine en colorine. Deze bijzonderheden vergunnen ons eenig denkbeeld te ver krijgen van den omvang van het handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen, onder de werking van een ta rief op de rechten van in-, uit- en doorvoer, dat dit verkeer altijd in meerdere of mindere mate belemmert, al was het alleen de inachtneming der formaliteitendie daarmede ge paard gaan en geld zoowel in legio als oponthoud kosten waardoor de bandelsprijs wordt verzwaard. Zijn die formali teiten en die rechten geheel of gedeeltelijk opgehevendan wordt het algemeen gebaat, want de invoer neemt toe, de markt wordt ruimer voorzien en de handelsartikelen en grond stoffen worden goedkoop terwijl bij den vrijen uitvoer vele takken van volkswelvaart evenzeer belang hebben. Maandag is te 's Hage een gehuwde vrouw ruim 21 jaren oud, van haar zevende kind bevallen. Zij bragt nimmer twee lingen ter wereld maar was op 14jarigen leeftijd voor het eerst moeder. Zondag nacht is in de R. K. kerk te Leerdam een brutale diefstal gepleegd. De beide armbussen zijn opengebro ken en geledigd. De daders zijn nog niet ontdekt. Zondag nacht te een uur is aan het Raamsdonksche veer brand ontstaan in een huis waarbij twee zoons van den bewoner zijn omgekomen. Zondag avond te 5 uur brak te Etten bij Terborg een feilen brand uitdie in minder dan een half uur, door den feilen westenwind aangeblazen, drie huizen in puinho open deed verkeereu. Het onheil wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. De plaat in den Nederlandschen Spectator van den 8sten dezer stelt een kinderschool voor. Op de bank zitten ver scheidene jongens, waaronder men lord Palmerston, lord Rus sell, den Koning van Pruissen (onder den naam van //Gratie") Keizer Frans Joseph herkent. In den hoek bij het schoolbord waarop men Garibaldi meent te zien, staat Koning Victor Emanuel te huilen. Aan den zolder hangt een vogelkooi, waarin een adelaar is opgesloten. Keizer Napoleon staat in het bekende schoolmeesterstenue voor de bank als onderwijzer, terwijl hij met de linkerhand eene roede achter den rug ver bergt. Het onderschrift luidt Schoolmeester Nn. //Na in den vorigen leercursus met u, mijne jeugdige vrienden, de Romeinen te hebben behan deld, zal ik thans, zoo de Heer mij het leven spaart, tot de Grieken overgaan." Men verneemt, dat er te Goirle bij Tilburg, alwaar het linnenweven de voornaamste tak van bestaan uitmaakt, een nieuwe industrie in werking is gekomen. Met het oog op de met 1°. November verhoogde inkomende rechten van de manufacturenvooral die van hennepvlas en werk van 1 pCt. op 5 pCt. der waarde, is men aldaar sedert eenigen tijd begonnen met het weven van grove goederen bepaaldelijk meest geschikt voor emballaadje. De grondstof, bestaande uit afval van vlas en machinaal gemalen, zoogenaamde gonjes, worden met duizende ponden derwaarts gezondenom te wor den gesponnen en vervolgens geweven. //De Nederlandsche werkman" is de naam van een nieuw en goedkoop boekwaarvan wekelijks een blad zal worden uitgegeven en waarvan de eerste aflevering algemeen dezer dagen wordt verzonden. Ontbreekt het ook in ons land niet aan algemeen nuttige instellingenwelke de verheffing en ver edeling van het volk beoogenin weerwil daarvan bestaat bij de groote massa nog weinig behagen in verstandsoefening weinig lust om het onderrigt van jeugdige jaren te herhalen en te versterkenweinig meer dan een organisch besef van zijnen toestand. De gelegenheden om ligchamelijke uitspanning te genieten ook voor de volksklassemogen met den dag vermeerderen men vergete niet dat verspilling der door hen opgegaarde penningen langs dien weg maar al te gemakkelijk gaat. Maar dan mogen voor het minst de gelegenheden om een geestelijke ontspanning te bekomen gelijken tred houden en mag men ook verwachten, dat vermeerdering van kennis op populaire wijze medegedeeldlangzamerhand de menigte

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2