Nu. 836. Woensdag 12 November. A". 1862. Volksbijeenkomsten. II. Voor wie zulke bijeenkomsten nuttig en noodig zijn In de eerste plaats voor hendie gewoon zijn den tijd die hun van den dagelijkschen arbeid overblijft,* nutteloos in ledigheid of in herbergen doortebrengen maar ook voor allen die met handenarbeid hun brood moeten verdienen als fabriek werkers of ambachtslieden. Meer en meer ziet men dagelijks, dat handenarbeid door werktuigen wordt vervangen en de toekomst voor hun niet helder schijnt, die als aan het werk tuig, dat zij behandelen, vastgeklonken, als machines geheel werktuigelijk hunnen arbeid verrigten. De tijd komt en is er reeds voor een deeldat de nijverheid behoefte heeftmin der aan vlijtige handen dan aan verstandige hoofdendie wat weten en van 't geen ze grondig weten, wat kunnen vertel len en toepassen op hun dagelijksch bedrijf. Zoolang de gele. genheid nog niet voor het opkomend geslacht bestaat, om grondig kosteloos of goedkoop onderwijs te erlangen in ver schillende vakken die in een naauw verband staan met de opleiding en vorming tot knappe werklieden zoo als men ze in het buitenland aantreftzal inmiddels door onze arbeiders moeten gebruik worden gemaakt van elke gelegenheidom meer kennis te verkrijgen en wat goeds te hooren, waarmede zij hun voordeel kunnen doen met betrekking tot hun gezin en tot de opvoeding hunner kinderen. Dat is hun eigen be lang, want van de fabriekanten wordt in onzen tijd veel ge- eischt, om met het buitenland te kunnen concurreren, en daartoe hebben zij behoefte aan knap werkvolk, die zij van elders moeten ontbieden als zij niet binnen Leiden zijn te krijgen, en die zij goed zullen betalen als hunne verdiensten met een goed loon in billijke verhouding staan. Men klaagt wel eens over het geringe loon, dat gegeven wordt, maar die klagt is alleen dan gegrond en billijkwanneer in gelijke mate werk verrigt wqrdt als men elders voor meer loon ver krijgt. Als de levensbehoeften goedkoop zijn, ook door af schaffing van belastingengelijk nu weer binnen Leiden het vooruitzigt bestaat met de brandstoffen, dan kan een werk man van het loon ook meer doenals het maar niet besteed wordt aan jenever. Ofschoon de Volksvoorlezingen, die des Dingsdags avonds om de veertien dagen in het locaal van het Nut van 't Alge meen gegeven worden niet rechtstreeks ten doel hebben om fabriekmatige kennis te verschaffen, toch is hare strekking niet zonder groot belang, om de mannen die wij op het oog hebben wat te beschaven en - wat zoo hoogst belangrijk is- het geluk der huisgezinnen te bevorderen. Vroeger hebben wy gezegddat die daarvan gebruik maakten ook wel iets hadden te vertellen, en wij bedoelden daarmede, dat het niet onver schillig kan zijn voor hen die het nut van 't Algemeen wil den bevorderenom ook iets te weten van het huiselijk leven. Wat doet de man en vader als hij te huis komt van zijn werk of in zijn rusttijd Wat is het wat hem aan het huis bindt of tot uithuizigheid noopt? Spreekt hij veel met vrouw en kinderen, - of is er geen tijd of lust toe? Waarover spreekt hij en wat merkt hij bij zijne kinderen op? Al zulke en meer dergelijke zaken zijn waardig besproken te wordenen mis schien is het doeltreffenddat zijdie als sprekers optreden er aanleiding uit nemen tot een gemeenzaam onderhoud. Er bestaat een werk waarvan de aandachtige lezing ook in andere huisgezinnen nut stichtte. Misschien is het sommigen wat over hellend naar het orthodoxe, maar zeker zal het niemand onna denkend laten, die er nu en dan iets uit lazen. Wij bedoelen het werk, getiteld: Het Huisgezin. Bestuur en vermaningen aan al deszelfs leden ter bevordering van onderling geluk. Naar den zevenden druk van het engelsche werk van John Angell James door Nicolaas Beets. //Het is een ontegenzeg gelijke waarheid, dat zoo wie thuis niet gelukkig is, het nergens zijn kanen niet minder waar is het omgekeerd dat hij, die thuis gelukkig is, nergens rampzalig behoeft te wezen." LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vun genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 n. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1