Nu. 835. Dingsdag 11 November. Au. 180. Binnenlandsch Nieuws. I LEID8GH MGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot subst. officier bij de arron- dissements-rechtbank te Zwolle Mr. A. J. Eoestsubst. griffier bij de arr.-rechtbank te Nijmegentot officier van gezondheid 2de klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt den offic. van gezondheid 3de klasse J. Dijkgraaf en tot kolonel der infanterie in Neerl.-Indie den gepensioneerden luiten.-kolonel G. F. Nauta, tevens gedetacheerd als kommandant van de troepen en het garnizoen in Suriname. Naar men verneemt is de luitenant-kolonel Eavens kommandant van het regiment grenadiers en jagers, bevor derd tot den rang van kolonel bij dat regiment. In de zitting der Tweede Kamer van heden Maandag heeft de heer Fransen van der Putte het woord bekomen om het den Minister van Koloniën te vragenof er nog reden bestaat tot geheimhouding der medegedeelde stukken betreffende de zaak van Cheribon, waarop de Minister'toestem mend heeft geantwoord. - De vergadering heeft besloten mor gen te beslissen op de vraag van dat lidof leden der Kamer door voorlezing van gedeelten uit die stukken zich daarvan bij de discussiën kunnen bedienen? De algemeene beraadslagingen zijn vervolgens geopend over de begrootings-wetten voor 1863. Blijkens de handelsstatistiek van Nederlandvan wege het Departement van Finantiën opgemaakten loopende over 1861, biedt de vergelijking der eindcijfers met die van 1860 en 1859 met uitzondering van den doorvoer, zeer voordee- lige uitkomsten aan. Zulke cijfers zijn van groot belang, want het bedrag der waarde, waarop berekend wordt wat uit andere landen, Ne derland wordt ingevoerd, is tevens het bewijs hoeveel we nog van het buitenland behoevenom in onze noodwendigheden te kunnen voorzien op een ruime en goedkoope wijze. Wat toch zou onzen toestand zijn indien zulk een invoer van ar tikelen en tot zulk een hoog cijfer niet plaats had? Wij zou den veel moete ontberen en duurder betalen. De algemeene invoer beliep in 1861 een totale waarde van 469,169,478, de invoer tot verbruik 335,007,948; de algemeene uitvoer 401,121,914; de uitvoer uit het vrije verkeer 273,611,309 en in doorvoer 127,510,605. Uit voer is voor onzen handel, landbouw, fabriek- en handwerk nijverheid van hoog belang en het aanzienlijk cijfer der waarde van hetgeen is uitgevoerd bewijst welk belang Nederland heeft of hoeveel behoefte elders bestaatom handelsbetrekkingen aanteknoopen en welke verpligtingen landbouw en nijverheid heeft aan den handel, gelijk evenzeer de handel aan hetgeen landbouw en nijverheid voortbrengen. Van de verschillende landen heeft de invoer bedragen van Groot-Brittanje voor 135 millioenvan hetl Duitsche Tolverbond 100van Neerlands O. 1. bezittingen 88van Belgie 37 millioen. De uitvoer heeft beloopen naar Groot- Brittanje 82, naar het Duitsche Tolverbond 147, naar Neerl. O. I. bezittingen 511, naar Belgie 49 millioen enz. De nieuwe Engelsche gezant bij het Nederlandsche Hof sir Kalph Milbank, heeft bijna 20 jaren die betrekking bij het Hof van Beijeren vervuld. Thans is ook de conceptwetsvoordragt op het recht van zegel, dat vroeger reeds aan de hoofdambtenaren van de re gistratie was verzonden ten fine van onderzoek en advies, ook ter kennisneming aangeboden aan de Kamers van Koop handel en Fabrieken. De strekking en de bepalingen van dat concept zijn reeds of geheel of in hoofzaak medegedeeld. De memorie van toelichting bevat evenwel nog meuige bijzon derheid, zoowel aangaande het handels- als dagblad-en adver tentie-zegel die wij hier laten volgen onder opmerking dat het stuk in questie blootelijk nog is een proeve van ontwerp, dat eerst later aan de vertegenwoordiging zal worden inge diend, na kennisneming van de gevoelens der gehoorde amb tenaren of autoriteiten. De Memorie van Toelichting vangt aan met de omschrijving van de zegelbelasting volgens de wetten van 3 October 1843 (Staatsbl. N°. 47), en van 10 December 1845 (Staatsbl. N°. 86). Het tegenwoordig ontwerp strekt om al die wetten wets bepalingen en koninklijke besluiten te vervangen. De voor naamste, veranderingen, welke het concept ten doel heeft, zijn de volgende: 1°. dat de onderhandsche akten van verhuring en de on-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1