//Kortrijkschekoperblaespijpspeeltuigliefhebberskunstgenoot- Buitenlaiiisch Nieuws. Dingsdag gehouden, is besloten het gemeentebestuur van 's Gravenhage aan te bieden dat de gemeente Delft de ge- meenschappeiijke werken en den tol van den Haagweg om niet overneme. In diezelfde zitting heeft de raad tot uitbrei ding der politie besloten en om de bad-inrigling te Delft voor stads rekening over te nemen. Voorts is o. a. ingekomen een aanbevelingslijst van regenten van het St, Joris gasthuis, tot benoeming van een geneesheer, waarop is geplaatst de heer Th. Kroon, en een verzoek van armbezorgers der onderschei dene godsdienstige gezindheden, om den termijn van inwoning van hen die zich van elders te Delft hebben gevestigden die zich om bedeeling van soep aanmelden, van vier op twee aren te stellenhetgeen toegestaan is. De leden der //Vereeniging tot instandhouding van van Frankhuysen's opvoedings-gestichtte Montfoortvoor Pro- testanlsche verwaarloosde kinderen," zijn opgeroepen tot een vergadering, te houden in het gebouw van Kunsten en We tenschappen te Utrecht, op Woensdag den 19den dezer, des namiddags te half twee uur, ten einde onder anderen te be raadslagen over het volgende voorstel van den heer J. F. Asma te Schiedam »Met het oog op art. 2. van het reglement, - indachtig aan de discussiën in de jaarlijksche vergadering van 28 Au gustus 1861, - bij de ervaring van gemis aan genoegzame toeneming van inschrijving, en met het oogmerk om ieder der leden in de gelegenheid te stellen om zijn aandeelen, (ter voldoening aan den geest van art. 23 van het reglement) naar verkiezing te doen dienen bij een of andere stichting in het belang van de hulpbehoevende en verwaarloosde jeugd, wordt voorgesteld dat de vergadering a. besluite tot onverwijlde ontbinding der Vereeniging, en b. het bestuur magtige om dit besluit ten uitvoer te leg gen, en al datgene te verrigten, wat ingevolge het reglement daartoe vereischt wordt." Het bestuur van het XVIIIde Ned. Landhuishoudkun- dig congres heeft kenbaar gemaaktdat de opening van het congres is bepaald op den voorlaatsten Dingsdag in Junij 1863 te Leeuwarden, zijnde den 23sten en dat die vergade ringen op eenige daaropvolgende dagen zullen voortgezet worden. In de openbare vergadering der 's Gravenhaagsche af- deeling van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drankDonderdag avond gehouden trad de heer van Meukeren, notaris te Rotterdam, als spreker op. Naar aan leiding van het spreekwoord: //beloften maken schuld" stelde hij de beloften en schuld van afschaffers en niet-afschaffers zeer passend aan elkander over, in een rede die met genoegen werd aangehoord. De heer Verveen hoofdonderwijzer te 's Gra venhage, gaf als bijdrage een treffend verhaal uit een dei- werken van Ds. van Koetsveldwaarin het ongelukkige gezin van een dronkaard met levendige kleuren als voor oogen wordt geschilderden droeg dit zeer boeijend met eenige eigene aanmerkingen voor. De voorzitter bragt den spreker den dank der vergadering en deed mededeeling van 11 nieuw benoemde medewerkende leden in het afdeelings-bestuur. In zijn voorafspraak herinnerde hijhoe dezer dagen in den ge meenteraad de post van f 154,700 op de gemeentelijke be grooting als inkomst van de belasting op het binnenlandsch gedistilleerd een korte woordenwisseling uitlokte, waarbij de heer Maas Geesteranus het groote gebruik en misbruik van sterken drank gemaakt deed opmerken en daarom de middelen, die de wet toelaat met verhoogde belasting van dat artikel, ter beteugeling daarvan noodzakelijk achtte. De heer Maas wenschte de gemeentelijke opcenten van 82 op 90 gebragt, zoo als dit in naburige gemeenten geschiedt. De burgemees ter beloofde de commissie van belastingen daarover te zullen schrijven. Dit kleine incident, meende de voorzitter, was een gering maar toch verblijdend teeken van opmerkzaamheid van het bestaande kwaad en waar de oogen geopend worden om het kwaad te ziendaar zal men ook middelen gaan zoeken ter bestrijding. Er wordt gedurende de laatste dagen te Scheveningen een zoo belangrijke hoeveelheid steurharing aangebragt, dat er gebrek is aan paarden en wagens om den visch uit de pinken te lossen. Nacht en dag is men daarmede bezig. De markt bleef, de hoeveelheid die verkocht is in aanmerking genomen stijf. Als een staaltje van den rijkdom der Ylaamsche taal halen wij hieronder een woord aandat in het Hollandsch vertaald, beteekent: //De vrouw des voorzitters van het lief hebberijgenootschap voor blaasinstrumenten te Kortrijk." Het woord luidt: schapschevoorzittersvrouw." Bedankt door Ds. J. J. Eigeman te Bergschenhoek voor het beroep naar Broek op Langendijk, en door Ds. A. van der Flier te Bunschoten voor dat naar Axel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 50°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 48°. Men meldt, dat Garibaldi aan Dr. Nélaton heeft doen vragen of hij binnen 2 a 3 maanden zich naar Engeland zou kunnen begeven. De geneesheer heeft bevestigend geantwoord, onder voorwaarde echter, dat het vervoer met bijzondere voor zorg plaats hebbe. Men verzekert, dat de Italiaansche regering aan Dr. Nélaton het grootkruis van de HH. Mauritius en Lazarus zal schenken. Te Napels worden de ongedoopt ges torven kinderen niet begraven, maar in den kelder van een kerkgebouw geworpen, waar die lijken door groote zwermen ratten worden verslonden. Het stedelijk bestuur heeft aan dit schandelijk gebruik een eind gemaakt en naast het groote kerkhof daarvoor een nieuwe begraafplaats aangelegd. De spoorwegbrug te Maagdenburg, welke voor een paar jaren is ingewijd, heeft 200,600 thalers gekost, zijnde ruim 50,000 thai, minder dan de raming. Dit is de derde vaste brug over de Elbe aldaar. De tijd waarop de eerste brug is gebouwd wordt niet met zekerheid gemeld, de tweede is ge bouwd in 1631 en heeft bij de verwoesting van Maagdenburg zoo veel geledendat zij door de aangebragte herstellingen als geheel vernieuwd is gewordenzij zal worden weggeruimd. Eenigen tijd geleden werd te Keulen een Engelschman in de gijzeling gebragt. In de gevangenis trof hij een Oos- tenrijksche baron aandie er door een hotelhouder te Keulen gezet was. Slechts eenige uren bleef de Engelschman in gij zeling, wijl een bankiershuis te Keulen zich voor hem borg stelde, waarop hij naar zijn land terugkeerde. Dezer dagen kwam de Brit weder te Keulen. Hij betaalde de 800 thaler benevens de onkosten en renten, welke de Oostenrijksche baron schuldig was en bevrijdde hem alzoo uit zijn gevan genis. Zijn eigen schuld heeft de Engelsche man echter nog niet betaald, doch er een proces over begonnen. De heer Schaaken, een Belg die te Parijs woont, was in onderhandeling met een eigenaar aldaar, om zijn kasteel te koopenen zeide aan den notaris van den verkooper, den heer de X...., dat bij dezen laatste zou bezoeken alvorens de acte te passeren. Den volgenden dag ontving de X.... den heer Schaaken, en men werd het eens over den verkoop. Daarna sprak men over het nieuws van den dag en Schaaken zeide onder anderen, dat er verschrikkelijk veel valsche bankbilletten in omloop waren. //Ik beken, dat mij dat soms ongerust maaktzeide de X.... //Mij niet. Ik ken de merken goed en, als gij wilt, zal ik u leeren ze te onderscheiden." //Ik heb juist voor 50,000 fr. billetten ontvangen." //Hebt gij ze hier?" //Ja." //Laat ze mij zien" en Schaaken onderzocht de 50 billetten en wenschte de X.... geluk, dat er geen enkel valsch bij was. Daarna vertrok Schaakenmet belofte van terug te zullen ko men j doch wie niet kwam, was Schaaken. Toen de X.... zijne billetten nazag waren er 10 stuks ver dwenen. Schaaken verdenken, een man die zoo geacht was, durfde hij niet - en echter had niemand anders de billetten in handen gehad. Ten laatste verwittigt hij den commissaris van politie, en deze doet Schaaken bij zich komen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2