N". 832. Vrijdag 7 November. A". 1862. -v! tïArJ? LEIIhSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zoudag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 n. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'sraorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Godsdienstig en Kerkelijk, Plaatselijk en Alge meen belang. II. De Nederduitscbe Hervormde diaconie omvat de gebeele zorg van al wat noodlijdend en hulpbehoevend is in de ge meente. Als instelling eener kerkelijke gemeente bestemd voor de armen eener bepaalde godsdienstige gezindte en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd, is zij een in stelling van weldadigheidwelke armenverzorging in- of bui ten gestichten voortdurend ten doel heeft. Ouden en zwakken weduwen en weezen tijdelijk of doorloopend onderstand be- hoevenden allen zijn begrepen onder de armenzorg, die een kerkelijke gemeente zich aantrekt en waarvoor de liefdadigheid der gemeente wordt ingeroepen. Hoe is het hiermede binnen Leiden gesteld? De zorg is verdeeld onder verschillende takken, maar zij betreft toch alle armen der gemeente. Naar de mate der be hoeften is zij verdeeld onder de diakenende regenten van het Weeshuis en het bestuur van het Minnehuis. Voor de ge meente is het onverschillig, door welke toevallige omstandig heden die instellingen naar de burgerlijke wet zijn onder scheiden op de Leidsche Nederduitsche Hervormde gemeente mag het verwijt niet kleven, dat zij wel voorziet in den nood van hen die gebrek aan werk hebben en dus geen of geen voldoend inkomen tot levensonderhoud bezitten, maar zich gansch niet bekreunt om het lot van ouden en gebrekkigen weduwen en weezen. Dezer dagen zijn aan de gemeenteleden bezorgd exemplaren van een circulaire, die bij vergissing het jaartal van 1861 draagt en van den navolgenden inhoud is: //Waarde Gemeenteleden! Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente komen tot U, om, als naar gewoonte, een bijdrage te vragen, ten einde gedurende den aanstaanden winter in de meer dan ge wone behoeften van werkeloozen te kunnen voorzien. De vooruitzigten zijn niet gunstigdaar vele fabriekarbei ders uithoofde van gebrek aan werk noodwendig onderstand zullen behoeven. Veel kan de Diaconie doen voor de gewone bedeelden maar in buitengewone omstandigheden als deze vraagt zij vrijmoedig om hulp en medewerking: zij behoeft die, en houdt zich overtuigd dat het beroep op Uwe welda digheid weder niet vergeefsch zijn zal. Met heilbede, enz." De Diaconie vraagt vrijmoedig om hulp en medewerking en zij behoeft die. 't Is waar: de diaconie mist de subsidie uit de Gemeente kas en dat zou grond geven tot verhooging van bijdrage, vooral //alsof vele fabriekarbeiders uit hoofde van gebrek aan werk noodwendig onderstand zullen behoeven. Maar het overzigt, dat we kregen van het in 1861 gehou den beheer, vergunt ons toch een blik te slaan in den toestand van de diaconie, voor zooveel die uit de afgesloten rekening kan blijken. Tegenover het voordeelig slot van 1860, ten bedrage van 3925,50^ staat dat van 1861 groot 779,02| met de ƒ3022,25 die niet ingekomen maar nog te verhalen zijn. In 1861 is aangekocht een kapitaal van 15200 2| pCt. werkelijke schuld, waarvoor uitgegeven is 8,524,19|. De diaconieschool heeft gekost f 2603,14welke uitgaaf door de opheffing van de school vervaltmaar daartegen ook het sub sidie uit de gemeentekas, dat over 1861 slechts 1396 be liep. Over 1861 is een som van 2056,52 besteed voor on derhoud van gebouwendie in volgende jaren wel niet zoo hoog zal zijn. Men kan dus veilig rekenen op een meerdere ruimte van inkomsten van f 10,000 a 11,000, om te voor zien in de kosten van bedeelingwanneer de kerkcollecten dezelfde opbrengst hebben van 6500 gewoon en buitengewoon en de f 2000 aan vrijwillige bijdragen niet verminderen. Ook dan wat mogelijk isdat vele fabriekarbeiders uit hoofde van gebrek aan werk noodwendig onderstand zullen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1