gerechtshof in Zeeland Jhr. Mr. C. de Jonge, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzeetot plaatsverv. kantonrechters te Amsterdam4de kantonMr. J. A. N. Travaglino, aldaar; te Nieuwer-Amstel Mr. B. D. Weyland, aldaar; te Hulst C. C. P. Pierssens en L. J. F. van Waes- berghe, aldaar; te Schagen C. Boonacker, aldaar, en tot kan tonrechter te Almelo Mr. H. Dikkersthans kantonrechter te Kampen. Z. M. heeft aan Mr. J. A. Philipse, op verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en vice-president der commissie van administratie over het burgerlijke en militaire huis van verzekering te 's Gravenhage, onder dankbetuiging, en voorts het vice-presidium der gemelde commissie opgedragen aan E. H. baron Rengers van Warmenhuizenoudste lid dier com missie. Z. M. heeftop verzoekaan C. Lamaison eervol ont slag verleend als burgemeester van Muiden en Weespercar- spel, en aan Jhr. F. C. de Casembrootals plaatsvervangend kantonrechter te Tholen. Z. M. heeft de benoeming van Mr. F, B. Coninck Liefsting tot schoolopziener in het derde schooldistrict van Zuid-Holland ingetrokkenen tot schoolopziener in dat dis trict benoemd, M. J. de Goeije, doctor in de letteren te Leiden. Z. M. heeft den officier van gez. 3de kl. bij de zee- magt, A. M. Grondhout, bevorderd tot de 2de kl. Z. M. heeft goedgevondenmet afwijking in zoo verre van het bepaalde bij art. 2 van het besluit van den lOden Mei 1860, N°. 80, den lsten luit. der infanterie van het leger hier te lande A. Boomgaartthans tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie, overeenkomstig zijn verzoek, in zijn rang definitief overteplaatsen bij het wapen der in fanterie van gemelde landmagt, met bepaling dat hij daarbij zal rangschikken onmiddelijk onder den lsten luit. der inf. A. J. Ninaber. In het kiesdistrict Gorinchem worden voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot kandidaten gesteld de heeren Viruly Verbruggeburgemeester van Gorinchem, van der Poel, burgemeester van Ameide en Farncombe Sandersinspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. Heden, Dingsdag; is de gewone najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland door den Commissa ris des Koningsden heer Loudongeopend. In die zitting zijn de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden van de nieuw benoemde ledende heeren Mr. H. Cock uit Leiden en Jhr. Mr. H. J. van der Heim en Mr. H. F. baron van Zuijlen van Nijevelt uit 's Hage. Na zamenstelling der afdeelingen heeft de Voorzitter aan de vergadering mededeeling gedaan van een aantal sedert Julij jl. ingekomen stukken, Koninklijke besluiten als an derzins. Daarna worden door den Voorzitter ter tafel gebragt vele missives van Gedeputeerde Staten of ingekomen stukken, die het onderwerp van overweging bij de vergadering zullen uit maken. De vergadering is verdaagd tot aanstaanden Donderdag te 11 uur 's morgens. Naar wij vernemen, is tusschen de Regering en de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij een voorloopige overeen komst getroffen, waarvan het gevolg zal zijn: versmalling van den Holl. Spoorweg, aansluiting der lijn aan den Rijnspoor weg te Rotterdam alsmede aan den Spoorweg naar het Nieuwe- diep. Voorts is in die overeenkomst begrepen de aanleg van een spoorweg naar Scheveningen. Deze overeenkomst vervalt, indien de Staten-Generaal de te verleenen subsidie van Staatswege weigerde. De directie van de Nederl. Rijn-Spoorweg-Maatschappij heeft ter kennis der aandeelhouders gebragtdat eene buiten gewone algemeene vergadering van deelhebbers zal worden gehouden, op Dingsdag den 18 November, des voormiddags ten 12 uur, in een der lokalen van het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, ten einde aan hare goedkeuring te onderwerpen eene schikking met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij nopens aansluiting der beide wegen in directe verbinding met die van 's Gravenhage-Scheveningen. Heden morgen had er in het Galgewateromtrent de lage Morsch een droevig ongeluk plaats. Een scheepje waar mede gewoonlijk koolaardappelen en andere groenten werden verzonden, sloeg kort na het afvaren om. Aan boord bevon den zich de oude schipper, twee zoons, eene aangetrouwde dochter en een kindje van 9 maanden. De oude man beproefde al het mogelijke en was zoo gelukkig de moeder, het kind, en de jongste zoon te reddende getrouwde zooneen zeer oppassend mensch is jammerlijk verdronken. Maandag in den vroegen morgen bevonden zich twee personen die den geheelen nacht in dronkenschap schenen te hebben doorgebragtaan den Boschkant te 's Hage. De een stelde den anderen voor, om even als men een hond een voorwerp uit het water laat haleneen stuk hout in het water te werpen, dat door den ander zou worden opgehaald. Aan dat voornemen werd gevolg gegeven. De een sprong in de gracht en daar hij kon zwemmen zwom hij naar de overzijde en is op die wijs er gelukkig met een nat pak afgekomen. Zondag maakte de WelEerw. zeer gel. heer Dr. J. J. van Oosterzee, in de voormiddag godsdienst-oefening in de Oosterkerk te Rotterdam, aan de gemeente bekend dat hij, gelijk voor eenige dagen reeds gemeld is, het beroep als hoogleeraar in de theologie aan de Hoogeschool te Utrecht had aangenomen. Zijn WelEerw. had tot tekst gekozen Rich- teren VI: 14b: //Ga heen in deze uwe kracht," naar aanlei ding waarvan achtereenvolgens vijf hoofdpunten werden ont wikkeld De ware kracht gemistgewektontwikkeldgelouterd bekroond; terwijl als toepassing de vragen werden voorgelegd: Mist gij die kracht, hoe kunt gij nog zorgeloos, hebt gij die kracht, hoe kunt gij nog moed- en ijverloos zijn? Met de hem eigene ongemeene welsprekendheid maakte de] redenaar dit toepasselijk op het Hervormingsfeest, te gelijk in verband met zijn genomen besluit. Menige stille traan ontrolde velen onder zijn gehoor, en men stemde gewis in met den wensch, dat het genomen besluit door de kracht Gods moge strekken tot heil der Vaderlandsche Kerk. Het kerkgebouw was te klein om alle belangstellenden te bevattenzoodat zeer velen zich genoodzaakt zagen terug te keeren zonder eene plaats beko men te hebben. In de avondgodsdienstoefening in de Grootekerk te Rotterdam nam een ander geacht leeraar der Nederduitsche Hervormde gemeenteDs. B. J. Adrianitot predikant te Amsterdam beroepeneen plegtig en aandoenlijk afscheid van die gemeente, die ook daar zeer talrijk was opgekomen, en had daarbij tot tekst gekozen 1 Tim. I: 5: //Het einde des gebods is liefde uit een rein hart, en een goed geweten, en een ongeveinsd geloof." Des voormiddags werd in hetzelfde kerkgebouw een extra gift van f 500 gecollecteerd, door den gever bestemd voor de buitengewone winterbedeeling aan de diakonie-armen. De godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Oos- lerhout werd 11. Zondag op een treurige wijze gestoord. De heer C. de Visser, emeritus predikant, oud 70 jaar, ridder van den Nederlandschen Leeuwnambij afwezigheid van den predikant, de voormiddagdienst waar. Onder de predikatie werd hij plotseling bleekzonk ineen en was niet meer. Een hevige beroerte had aan zijn leven een einde gemaakt. De overledene was een braafkundig en algemeen geacht man zoodat zijn plotselinge dood door velen wordt betreurd. Het lijk van een wegens hare liefdadigheid en belang stelling in de godsdienst zeer geachte vrouwwier verlies door zeer velen betreurd wordtwerd heden morgen grafwaarts gedragen. Met weemoed werd dat stoffelijk overschot door velen nagestaard en de nagedachtenis van Mevr. van Leyden Gaal zal in veler harten een gedenkteeken vinden. Wat Ds. van den Broek van 's Gravenhage in welsprekende taal uit drukte, vond gewis weerklank in veler hart. Moge het niet waar zijn, wat op veler lippen kwam: //zoo gaan de goede gevers weg!" Zij ruste in vrede en vinde vele navolgers. Maandag werd in een sloot achter de buitenplaats van Prof. Schrant een vrouwen schoudermantel ontdekt en heden middag is aldaar het lijk van een oude vrouw gevonden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 52°,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2