Nü. 830. Woensdag 5 November. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. Wie weldoet goed ontmoet is een leefregel, die, meer en ijveriger betrachtde toestand van de wereld een liefelijker tint zou geven. Liefdadigheid is een heerlijke vrucht der godsdienst; zij is de thermometer van ware godsdienstigheid en een getrouwe afspiegeling van het geestelijk leven. De liefde openbaart zich vooral jegens ellendigen en nooddruftigen enofschoon men door het geven van aalmoezen en het ver- rigten van liefdewerken niet het eeuwig geluk verdienen of koopen kan, toch is dat liefdebetoon onafscheidelijk verbon den aan het begrip, dat men zich van eeuwig geluk vormt, 't Is zaliger te geven dan te ontvangen en met eerbied en erkentelijkheid staren wij op de Dorcassen en "Vincentiussen van vroegeren en lateren tijd. Zeker is het een godsdienstig belang of wel, is het een eisch der ware godsdienst, dat de aalmoezen overvloedig zijnzoodat het den hulpbehoevende niet aan lafenis en bijstand ontbreekt, tranen worden ge droogd, smarten gelenigd, weduw en wees, ouden en ge- brekkigen huisvesting, verpleging en ondersteuning vinden. 't Is een kerkelijk belang, dat alle dingen eerlijk en met orde geschieden; ook de pligt of het werk der liefdadigheid. Bijzondere handreiking moge, met troostrijke redenen gepaard, vaak veel nut stichten, - en ook, of al het volk diakenen en diakonessen waren! - 't is toch meer ordelijk en meer doel treffend, 't strekt toch meer om misbruik te voorkomen, wanneer de liefdadigheid wordt uitgeoefend naar vaste regels en door vertrouwde en geschikte mannen, die met kennis en oordeel die gewigtige taak vervullen en op dubbele eer en erkentelijkheid aanspraak maken, wanneer zij dit ijverig en getrouw verrigten. 't Is goed, dat men weldadigheid pleegt, mits door tusschenkomst van ar ra verzorgers. De ondersteuning der armen wordt overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid en als die instellingen daartoe niet door giften worden in staat ge steld, zijn zij buiten de mogelijkheid aan hetgeen de wet van haar eischt te kunnen voldoen. De burgerlijke gemeente moet dan met hare geldmiddelen te hulp komen 't zij door den onderstand zelf uittereiken of door de armenkas met subsidien uit de gemeentekas aantevullen. Die aanvulling kan niet geschieden dan nadat de gemeente door belastingen van alle ingezetenen heftwat zij ook daartoe behoeft. En wie zal durven ontkennendat heffing van belastingen met vele plaatselijke en algemeene belangen in het naauwst verband staat P Wij gaan een jaargetijde te gemoetwaarin bij al de bij zondere voorrechten, waardoor zich dit jaar kenmerkt, toch menige handreiking zal moeten plaats hebbenmenige ont bering hulp zal vereischen, menige rampspoed van ziekte of verlies leniging noodig hebben. De openbare algemeene na jaarsinzamelingen langs de huizen der ingezetenen zijn we derom aangevangen en het is de ware godsdienstigheid, die zich in verdraagzaamheid openbaart, wanneer niet het verschil van godsdienstige begrippen, maar de behoefte, die spreekt, de maatstaf der milddadigheid wordt, terwijl altijd zij, die men de huisgenooten des geloofs noemt, op iets meer aan spraak hebben. Moge onze stem tot aanbeveling van de behoeften der armen van de Waalsche, Luthersche, Eoomsch Catholieken, Afgescheiden-Gereformeerde en Israëlitische gezindheden in aller harten weerklank vinden, wij zien er godsdienstig, kerkelijkplaatselijk en algemeen belang door bevorderd Maar de Nederduitsche Hervormde diaconie? Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Bergharen en Horssen J. H. van Koolwijk; tot arrondissements-ijker der maten en gewigten B. P. Moors, kweekeling der Ko ninklijke akademie te Delft; tot raadsheer in het provinciaal LEIIISËH DAGBLAD. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12{- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. 'I ,j Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Godsdienstig en Kerkelijk, Plaatselijk en Alge meen belang. I.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1