toestand der kazernering en dat de benoodigde verdedigings werken nog niet allen zijn daargesteld. Nogthans zou de be grooting belangrijk lager zijn geweest, indien de kazernering niet zooveel had geëischt en men het ration brood niet 1^ cent hooger had moeten uittrekken. De Minister is geen be paald tegenstander van een leger-organisatie bij de wet en is doordrongen van de behoefte aan een betere inrigting der schutterijen. De Minister zal in overweging nemenom een bad- en reinigingslokaal en een overdekte excercitieplaats aan de Militaire Academie te Breda te verbinden, en kan mededeelen dat het vraagstuk om ijzeren geschut door middel van volgieting met brons tot trekken geschikt te maken een groote stap voorwaarts heeft gedaanop dit oogenblik is in 's Rijks gieterij te 's Hage een geheel bruikbaar en beproefd ijzeren kanon van 12 pond met bronzen kernbuis voorhan den. Sedert de indiening der begrooting is men er in ge slaagd een nieuw modelgeweer vasttestellen en de aanvankelijk met dit wapen verkregen uitkomsten zijn zelf zoo gunstig, dat de Minister in meer dringende omstandigheden dan thans niet aarzelen zou dit geweer al dadelijk bepaald als model voor het leger aantenemen. De Minister is tegen een geweer dat van achteren geladen moet wordenook vooreerst nog tegen het Pruissisch naald-geweer. Uit de memorie van toelichting tot het weder ingediende wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs, ont- leenen wij nog het volgende: De polytechnische school is gelijksoortig aan het overige onderwijsbij dit ontwerp geregeld j in eene wet tot regeling van het hooger onderwijs zou zij niet te huis behooren. Voor de bevoegdheid om aan die school onderwijs te geven zijn geene afzonderlijke eischen gesteld, omdat het van zelf schijnt te spreken dat geene personen zullen worden benoemddie niet althans de waarborgeuin leeraren der burgerscholen ge vorderd, opleveren. Dat van wege het Rijk in eene zelfde gemeente eene hoo- gere burgerschool met vijfjarigen en een andere met drieja rigen cursus zou kunnen gesticht worden, is de meening niet. Voor zooveel op gymnasia een afzonderlijk onderwijs in eene afdeeling B wordt gegeven, is dit onmiskenbaar middel baar onderwijs. Het strookt in geenen deele met het stelsel van het gou vernement bij scholenuit eigen beweging door provinciën gemeenten of particulieren gesticht, wijziging, inkrimping of uitbreiding van het wettelijk plan afhankelijk te maken van magtiging van hooger hand. - Moeijelijke voorwaarden van toelating tot de scholen verlangt het gouvernement noch door de gemeentebesturen te zien stellennoch zelf te stellen. Delft is de plaatswaar het gouvernement de polytechnische school wenscht te vestigen. De betrekking, waarin de oplei ding van ambtenaren voor Indie tot die school behoort te komenzal later aan het gemeen overleg onderworpen wor den. - Zonder twijfel is de polytechnische school tot opleiding van ingenieurs van den waterstaat bestemd. Daarvoor werd zoowel het programma der school als dat der examens ter verkrijging van het diploma van civiel-ingenieur ingerigt. Uit de civiele ingenieurs moet, naar het oordeel des gouvernementshet corps van den waterstaat voortdurend, na vergelijkende examens worden aangevuld. Opleiding van architecten is in de taak der polytechnische school verbondenzou daar op groote schaal moeten worden gegeven, maar dan zou men de juiste bestem ming der school voorbijstreven. Voor de benoembaarheid tot leeraar bij de polytechnische school nog een afzonderlijk exa men te vorderenschijnt den minister noch door den aard der zaak noch door de grondwet geboden. Een directeur met een raad van hoogleeraren schijnt den minister meer dan eenig andere vorm, de eigenschappen en waarborgen van een doeltreffend huishoudelijk bestuur te vereenigen. Men verneemt, dat de Minister van Justitie aan de constuterende vergadering voor de Isr. kergenootschappen op hun verzoek heeft toegevoegd den heer A. B. Wolff, commies bij het Dep. voor de Herv. Eeredienst, en secretaris van de Hoofd-Commissie voor de zaken der Israëlieten om de func- tiën van secretaris waar te nemen. Men beschouwt deze be noeming als eene wezenlijke aanwinst voor deze vergadering. Maandag jl. is in de vergadering van den Zutphenschen gemeenteraad medegedeeld een missive van den Minister van Oorlog, houdende mededeeling, dat door Z. M. den Koning te zijner dispositie is gesteld het adres van den gemeenteraad waarbij de opheffing der vestingwerken wordt verzocht. De Minister verklaart daarbijdat naar zijn meening het bezwaar der vesting voor de stad niet zoo groot is als beweerd wordt, en bovendien het behoud van Zutphen als bruggenhoofd voor de defensie noodzakelijk is; dat hij mitsdien op het gedaan verzoek afwijzend moet beschikken. Uit Groningen wordt het volgende gemeld: De tegen 11. Zaturdag aangekondigde bijeenkomst van vrien den van Garibaldi bragt een groot aantal nieuwsgierigen in het concerthuis bijeen. Evenwel hebben de personenvan wie de oproeping was uitgegaan, weinig voldoening over deze groote opkomst gehad. Nadat de heeren de Gavere en Mulder eenige woorden tot de vergaderden gesproken hadden over de wenschelijkheid om ook te Groningen blijk te geven van in genomenheid met de edele zucht naar vrijheid, die Garibaldi bezielde, en hadden te kennen gegeven, dat zij met 14 dagen eene tweede bijeenkomst wenschten te beleggen, ging de ver gadering uiteen zonder een enkel bewijs van symphatie te hebben gegeven. Integendeel toonden velen niet onduidelijk hunne weinige ingenomenheid met de ontwerpers van deze bijeenkomst. De lijst, die ter inteekening werd aangeboden om zich aan een te sluiten, bleef zonder namen. Dezer dagen werd te Rotterdam eene gedrukte circulaire verspreid van den navolgenden inhoud: De Heer wordt uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering van vrienden van Garibaldi, te houden Woensdag den 29 October, des morgens ten 11 uur, in het Koffijhuis van de Wed. van Vliet op het Steiger, tegenover de Koren beurs te Rotterdam. Het doel dier vergadering is onderlinge zamenspreking en zoo mogelijk het tot stand brengen van een Garibaldi-comité te dezer stede. Groningen waar eerstdaags een zoodanig comité zal geves tigd worden (tot welk einde aanstaanden Zaturdag aldaar een dergelijke vergadering is bijeengeroepen)heeft den stoot ge geven - dat Rotterdam niet achterblijve. Gallio. Op het aangekondigde uur waren een dertigtal belangstel lenden en nieuwsgierigen in gemeld lokaal aanwezigmaar de geheimzinnige Gallio en zijne medestanders verschenen niet; ook de eigenares van het lokaal wist volstrekt geen uit sluitsel te geven. Hoe aangenaam dit druk bezoek haar ove rigens was, het kwam geheel onverwacht, en nadat men dus nog eenigen tijd had vertoefd in afwachting van de dingen die zouden komenbegreep men dat hier een mystficatie in het spel wasen vertrok onverrigter zake. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Wijk bij Heusden door Ds. C. C. Callenbach, pred. te Elburg. Als een hoogstbelangrijke bijdrage van den invloed, die de heffing van een plaatselijke belasting op de brandstoffen uitoefent op den koopprijs van turf en steenkolenmag wel worden aangehaald het verschil in de aannemingsprijzen van die benoodigdheden voor het Invalidenhuis binnen Leiden en voor het Huis van Militaire detentiewel bij Leiden maar onder de gemeente Oegstgeest gelegen. Men mag bij die vergelijking nog bovendien in aanmerking nemen de meer dere kosten van vervoer en bezorging dier voorwerpen naar het gevangenhuis of naar het Invalidenhuis, daar het eerste toch op grooteren afstand en niet zoo gunstig gelegen is. Welnu, de steenkolen voor het Invalidenhuis zijn aangeno men tegen f 1,395 en voor het Gevangenhuis tegen 1,29s het mud; de lange turf tegen 67£ c. de korte tegen 65 c. 100 stuks voor het Invalidenhuis en voor het Gevangenhuis de lange turf tegen 35 c. en de korte tegen 80 c. de ton; de takkebossen voor het Invalidenhuis tegen f 11,20 en die voor het Gevangenhuis tegen f 9,99. Alle andere benoodigd heden zoo als tarwe, aardappelen, gort en rijst, zijn duurder aangenomen in dat gesticht dan in het Invalidenhuis. Is het dan nog twijfelachtig, welk voordeel de afschaffing geeft, dan behoeft men slechts het oordeel interoepen van hendie 's zomers buiten de stad wonenwelk voordeel het onbelast verbruik van zulke benoodigdheden geeft, 't Is toch altijd 30

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2