N". 826. Vrijdag 31 October. Binnenlandsch Nieuws. ,^-ti [LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau ll1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belasting en accijnsen te Delftzijl A. Werneke Cz., thans te Ysselmui- den en op verzoek eervol ontslagen M. J. Janssens als ont vanger te Vaals en Dr. T. A. Jorritsma te Hoorn als presi dent der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Noord-Holland. Ll. Woensdag is een gedeelte van het gevolg van Z. M. den Koning uit het Loo in de Residentie teruggekeerd. Dingsdag avond is het voorloopig verslag over het wets ontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst door de commissie van rapporteurs vastgesteld. Naar men verneemt, zijn tegen dit wetsontwerp en bepaaldelijk tegen de aan den heer Jaeger verleende concessie vele en gewigtige bezwaren gerezen. Uit de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag over de begrooting van het Departement van Binnen- landsche Zaken voor 1863 ontleenen wij het volgende: De indiening der wet op de exploitatie der Staatsspoorwe gen zal thans spoedig kunnen geschieden. Over de spoorweg- concessiën Leiden-Woerden en 's Gravenhage-Gouda zijn on derhandelingen hangende tusschen de Hollandsche en Rijn spoorweg-maatschappijen, over de verbinding van de beide diensten en den aanleg van de aansluiting te Rotterdam, waarvan de Minister den uitslag spoedig hoopt te kunnen mededeelen. Het is niet de meening, om de intestellen bouw commissie voor landswerken te belasten met dezelfde werk zaamheden als den landsbouwmeester. Die commissie zal niet alleen adviserenmaar tevens en vooral controle uitoefenen over alle landsgebouwen zonder zelf ontwerpen voor nieuwe gebouwen te maken. De Minister overweegt, om nadat zijn geliefkoosd plan, om de Loterijzaal op het Binnenhof te 's Gravenhage tot een ethnographische verzamelplaats te ma ken, is afgesprongen, die zaal voor een vaderlandsch oud heidkundig museum interigten. De gebouwen op het Binnen hof zullen, naar den wensch der Kamer, zooveel mogelijk onaangeroerd blijven, totdat de plannen van verbouwing zul len zijn vastgesteld. Partieele maatregelen tot hervorming van het hooger on derwijs komen ook aan het gouvernement ongeraden voor. Opheffing der theologische faculteiten kan alleen bij de wet telijke regeling in overweging komen. Het is de overtuiging van den Minister, dat de zoogenaamde scheiding van Kerk en Staat geenszins opheffing van theologische faculteiten of leerstoelen vordert. Over de oprigting van een leerstoel in het Sanskrit stelt de Minister zich voor de Kamer in een ander verband, dat zoo hij hoopt weldra aan de orde zal komen, te onderhouden. De zaak van het Nosocomium te Leiden heeft geen verandering ondergaan. De onderhandelin gen werden voortgezet en tot ontbinding der overeenkomst van 1853 kwam het nog niet. - Het onderwijs van den hoogleeraar in de botanie te Utrecht zal niet lyden onder de waarneming van het beheer over het Rijks Herbarium te Leiden. Voor die taak scheen de Utrechtsche hoogleeraar de man bij uitnemendheid. Alvorens de vereeniging tot stand kwam, is dit punt behoorlijk onderzocht en geregeld. Voor de bewaring van het Herbarium was het behoud van den conservator niet noodig; het overige personeel kan daarin behoorlijk voorzien. - Hoever de arbeid aan het Nederlandsche Woordenboek gevorderd is, zal blijken uit een verslag van den hoogleeraar de Vries, dat binnen weinige dagen het licht zal zien. De behoefte aan een wet tot regeling der banken van leening zal de Minister in het oog houden. - De Minister zal weldra de laatste hand leggen aan een wettelijke regeling omtrent de middelen van vervoer. In de wet op den ijk der maten en gewigten zullen bepalingen worden opgeno men omtrent den ijk der balansen en gasmeters. In de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor het De partement van Oorlog voor 1863 zegt de Minister, dat het hem leed doet, dat het eindcijfer der begrooting verschillende leden heeft teleurgesteld; door de erkenning evenwel, dat men niet bepaald weet aantewijzenhoe de begrooting tot een aanmerkelijk lager cijfer kan worden teruggebragtwordt hem het bewijs geleverddat de behoeften hoogstspaarzaam zijn berekend. Onmogelijk is het cijfer der uitgaven tot engere grenzen te beperken men denke slechts aan den gebrekkigen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1