Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. wenschen de beraadslagingen, over de plaatselijke begrooting aftewacbtenom nadat gij openbaar gemaakt zijndaartoe aanleiding vindende, onze beseheidene beschouwingen te ein digen. Z. M. heeft benoemd tot griffier van het provinciaal gerechtshof in Limburg Jhr. Mr. W. F. K. Dibbets, thans substituut griffier; en tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Alkmaar Mr. P. A. de Lange. Zr. Ms. transportschip de Heldinonder bevel van den luit. kapt. ter zee S. H. Binkes, is 11. Maandag- ter reede van Texel uit zee teruggekomen. In de Zitting der Tweede Kamer van heden, Woensdag, is besloten Vrijdag aanstaande 's middags te 2 ure aan de orde te stellen bet Verslag der Commissie van enquête voor de Marine. De heer van Nispen heeft bezwaar om in de afdeelingen de ingekomen wetsontwerpen tot onteigening voor elke spoor weg-lijnen in behandeling te nemen, omdat de Memorie van Toelichting weinig licht verspreiden, en dat licht voornamelijk moet geput worden uit de bescheiden door de Regering ter Griffie nedergelegd, waartoe de leden de noodige tijd ont brak. Een amendement tot uitstel wordt met 21 tegen 20 stemmen verworpen. De Regering heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een wetsontwerp aangebodenstrekkende daartoe om weder een bedrag van vier millioen tot amortisatie van schuld te bestemmen. De Minister van binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat den lOden November een nieuwe verkiezing zal plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in het kiesdistrict Gorinchem. Naar men verneemt, wordt de nieuw benoemde Fran- sche gezant bij het Nederlandsche Hof, de heer Baudin ter vervanging van den graaf de Sartigesin het begin der vol gende maand ïd de residentie verwacht. Aanstaanden Maadag zal er in het Hotel de I'Europe te 'sHage een groot diner plaats hebben van de leden vau het gild //Groot St. Huber," waaraan Z. K. H. Prins Frede- rik, als beschermheer en Z. K. H. de Prins van Oranje zul len deelnemen. De Koning van Hannover heeft Mr. J. D. C. de baron van Heeckeren van Wassenaar, opperstalmeester van Z. M. den Koning, benoemd tot grootkruis der Guelphenorde. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond door de artisten van Zr. Ms. hof theater worden opgevoerd drie tooneelstukkenals: Vente au profit des pauvres, Les droits de Phomme, ou du coté de la Barbe en le Baron de Fourchevif. De Gemeenteraad van 's Gravenbage heeft het voorstel tot afschaffing der gemeentebelasting op de turf met 16 tegen 14 stemmen verworpen; die beslissing rust op de meening, dat het ongeraden schijnt tot de afschaffing op dit tijdstip, ook met het oog op de aanhangige regeringsvoorstellen. De R. K. priester en pastoor van Ewijk te Utrecht, vroeger kapellaan te Leidenvierde in de vorige week het feest zijner 25jarige priesterlijke bediening. Men verneemt, dat aanstaanden Zaturdag, te twaalf uur, te Wolfaartsdijk de plegtige onthulling zal plaats hebben van het gedenkteeken ter eere van wijlen den geleerden Dr. J. ab Utrecht Dresselhuis, bij welke gelegenheid door den heer J. Fransen van de Putte, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genaraalte Goes, een feestrede zal worden gehouden. Sedert eenige dagen is men te Amsterdam druk bezig met het amoveren der poort van het St. Pieters gasthuis, die in het jaar 1736 werd vernieuwd. De toen daarop geplaatste beelden, (een kranke man en vrouw), door Jan van Logte- ren vervaardigd, hebben reeds hunne plaatsen verlaten en zijn met veel moeite en zonder beschadigd te zijn voorloo- pig geplaatst in het gesticht, vóór hetwelk zij 126 jaren zoo trouw de wacht hebben gehouden. In den nacht van Maandag op Dingsdag zijn twee ma trozen behoorende tot de equipage van een in het Oosterdok te Amsterdam liggend schip, in hoogst beschonken toestand met elkander vechtende, over boord gevallen en verdronken. In den avond van den 21 Augustus, om 11 ure waande een groot deel van Soerabaija's ingezeteneudoor een rooden gloed aan den hemel zigtbaar, dat er brand was, doch het niet slaan op de rijstblokken bewees dan ook, dat zulks niet in de stad zijn kon. Den volgenden morgen bevestigde zich alras dat vermoeden te Grissee namelijk heeft een verschrik kelijke brand gewoed die van 11 tot 2 ure aanhield en 3 der meest bevolkte kampongs in den asch legde. Behalve een lOOOtal woningen, die verbrandden, vreest men dat er meu- schenlevens bij te betreuren zijn, hetgeen niet te verwonderen zijn zou, als men bedenkt dat er met geweld eenige huizen zijn opengebroken, waarin eenige Arabieren biddende waren, die halstarrig weigerden om naar buiten te komen. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend, doch wel dat het er op Grissee bij eene dergelijke gelegenheid akelig uitziet, aangezien aan blusschen met de brandspuit door totaal gebrek aan water, niet te denken valt. Naar wij vernemen is met de op 31 Julij, jl. van Pa- dang vertrokkene mail een requestgeteekend door de chefs van de verschillende handelshuizenaan Z. Exc. den Gouver neur-Generaal gezonden, houdende verzoek om de koffij-vei- lingen bij voortduring aldaar te doen plaats vinden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 50°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 50°. Indien herstelling voor den generaal Garibaldi onmo gelijk blijkt te zijnzal de oorzaak daarvan althans niet daarin gezocht moeten worden dat het den 29sten dezer te houden consult uit te weinig geleerden is zamengesteld. Im mers volgens le Movimento, zal het, behalve uit de ge- neesheeren Ripari, Prandina, Albernese en Basile, die hem tot hiertoe bijstondenbestaan uit de Italiaansche professoren Porta, Rizzoli, Denegrie, ZanettiBertani Gherine en Tho- masien verder uit den Engelschen chirurg Patridge en den Spaanschen chirurg Dr. Nelaton, beide met dat doel naar Spezzia ontboden. Intusschen moeten twee zijner gewone art sen verklaard hebben het behoud van den voet des lijders mogelijk te achten, maar tevens dat nog minstens zes maan den voor de genezing zullen vereischt worden, en de voet, zelfs in het gunstigste geval, voortdurend stijf en pijnelijk zal blijven. Als middel om het sluiken der brandewijnstokers te voorkomenheeft de Pruissische Minister van Financien dezer dagen bepaalddat bij elke stokerij een ambtenaar wordt ge plaatst, uitsluitend belast om tegen sluikerij te waken op een bezoldiging van 250 Ned. guldens 'sjaars. Te Luik werden dezer dagen een viertal trouwlustige paren zeer teleurgesteld, toen zij, ten stadhuize aangekomen voor de huwelijksvoltrekking, geen ambtenaar van den bur gerlijken stand vonden. Een der schepenen had vernomen dat zijn ontslag als zoodanig reeds in den Moniteur stond en weigerde dus te komenterwijl de andere ambtenaar zich te Brussel bevond. Men stelle zich de teleurstelling van bruiden en bruidegoms voor. Goede raad was duur; een bruidegom stelde voor om dan maar over die formaliteiten heentestappen een ander wilde protest doen opmakeneen derde het stad huis afbreken, en de lijdelijkste genoodigden gaven het denk beeld aan om inmiddels maar aan den feestmaaltijd te be ginnen en na afloop daarvan terugtekomen. Zoo verliep er een uur, en nog eenen nog een. Na langdurig overleg kwam men op het denkbeeld om den Gemeenteraad uittenoo- digen een ander uit zijn midden tot ambtenaar van den bur gerlijken stand aantewijzen; dit geschiedde, en omstreeks half vier uur voltrok de nieuwbenoemde de huwelijken. Nu waren de bruidegoms - en niet minder de bruidjes - overgelukkig. Een hunner (de man die het plan had aange geven om het stadhuis aftebreken), sprong den ambtenaar om den hals en overladen hem met zulke krachtdadige bewijzen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2