A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. N°. 821. LEIDSCH Dili It HI). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendinakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 ra. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 ti. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijtj naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden- Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft Jhr. Mr. P. van der Maesen de Sorabreff, Zr. Ms. Minister van Buiten!. Zakenvergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 1ste kl. der orde van de Nischan Iftahar, hem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. H. M. de Koningin-Moeder wordt tegen den lsten of 2den der volgende maand uit Wiesbaden in de residentie terug verwacht. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag den 28sten dezer niet plaats hebben. De Minister van Financien heeft bekend gemaakt, dat bij hem is ontvangen een som van f 150, door een onbe kende uit Haarlemonder de letters D. B. V. B., tot vol doening van verschuldigd successierecht ingezonden. Naar wij vernemen zijn door den Minister van Binnenl. Zaken de volgende telegrafisten verplaatst: A. J. Nahuijs van Amsterdam naar Rotterdam; M. J. H. Spainh van Amster dam naar RoosendaalL. M. Bettenhausen van Amsterdam naar Leeuwarden; J. L. Megs van Deventer naar Leeuwarden en F. Stoel van Leeuwarden naar Deventer. Naar men verneemt, zal de Minister van Binnenland- sche Zaken de memorie van beantwoording met een gewijzigd wetsontwerp inzenden, betreffende de regeling van het middel baar onderwijs en de daartegen ingebragte bedenkingen. Reeds zijn verschillende antwoorden der regering op voorloopige verslagen nopens de Staatsbegrooting voor 1863 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangebo den. Die antwoorden zullen spoedig worden rondgedeeld. Met genoegen verneemt mendat de toestand van den heer Storm Buijsinglid van den Raad van State, gaande weg minder bedenkelijk wordt en er nog hoop op zijn herstel bestaat. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra Jerusalem. Uit een openbaar gemaakt verslag van den afloop der examens volgens de wet op het lager onderwijs, te 's Hage van 8 tot 21 October 11. gehouden, deelt de schoolopziener van het 1ste district van Zuid-Holland mede, dat weder is gebleken dat de reeds meermalen gegeven raad aan hendie zich met de opleiding van onderwijzers belastenniet over tollig is, om toch te zorgen, dat hunne kweekelingen zich goed schriftelijk kunnen uitdrukken en de gronden hunner moedertaal leeren. Op beide examens zijn weder te veel op stellen geleverdwaaruit bleek dat de stellers niet vast waren op het gebruik der naamvallen in de gewoonlijk voorkomende gevallen, en dat zij de kracht van dagelijk te pas komende uitdrukkingen niet goed kennen. De woordontleding blijft nog een groot struikelblok; zelfs de candidaat-hoofdonderwijzer heeft te dikwijls nog geen begrip er van, dat de vraag, tot welk rededeel of tot welke wijs van een werkwoord een woord behoort, alleen beantwoord kan worden door te onderzoeken welke zin het heeft en dat de vorm er niets toe doet. - In het algemeen geproken was de indrukdie het examen voor de acte van hulponderwijzer maakte, niet ongunstig, en velen der toegelatenen gaven blijken dat zij niet slechts met ijver maar ook met oordeel gewerkt hadden. Het examen voor de acte van hoofdonderwijzer gaf bij enkelen rede tot tevreden heid ten opzigte van andere der toegelatenen moet de wensch geuit worden, dat zij inzien zullen dat hun nog veel te lee ren overblijft. Niettegenstaande den feilen storm, welke sedert eenige dagen uit het Westen en Zuid-Westen ook nu en dan uit het Noord-Westen heeft gewoed, hoort men tot heden morgeD van geen ongelukken. Er is zoover men weet niets bijzonders voorgevallen alleen is een pink van den reeder M. van der Toorn en een van den reeder C. Dijkhuizen te Katwijk, en een van den reeder J. Vrolijk te Half-Katwijk verpligt geweest met haar ladingen haring te landen. De pinken ter verschen viscb varende, zijn sints ruim acht dagen niet afgevaren. Vreemde schuiten zijn ook niet aangeweest. De prijzen van den haring zijn hoog. Te Weesp houdt de justitie zich bezig met bet onder zoek eener duistere zaak. De meesterknecht uit de bierbi: werij de Kroon aldaar was 11. Zondag in den morgen om door middel van een handmoutmolen een hoevee.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1