Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dekking. Onvoorzien is toch wat noodzakelijk is en, niet uit gesteld kunnende worden dadelijk voorziening eischt. Z. M. heeft bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse, de officieren van gezondheid 3de klasse L. J. Dumont M. R. Gantz en C. de Mooy, en tot apotheker 2de klasse de apotheker 3de klasse C. Burgersdijkallen van gemeld per soneel; alsmede den 2den luit. Jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadt, van het 5de regt. inf., als zoodanig overge plaatst bij het leger in Oost-Indië. Men verneemt, dat de heer Storm Buijsing, nieuw be noemd lid van den Raad van State, weinig iijds nadat hij zich te 's Gravenhage met der woon had gevestigddoor een ernstig toeval is overvallendat thans nog het ergste voor zijn toestand doet vreezen. Naar men verneemt heeft de Kamer van Koophandel te Nijmegen bij wijze van een adres, aan Z. Exc. den Mi nister van Financiën hare bezwaren kenbaar gemaakt tegen een evenlueele belasting op de koffij. De hoofdbezwaren tegen een koffijbelasting zijn volgens de Nijmeegsche kamer van Koophandel 1°. dat door de onkosten van entreposeringwaakloonen expeditie enz. de buitenlandsche orders op Javakoffij zeer zeker lager gelimiteerd zullen wordenhetgeen tot groot nadeel zal zijn van het gouvernement, daar dat de grootste koffij- handelaar is; 2°. dat thans voor de beschadigde koffij in de groote vei lingen een prijs wordt betaald bijna gelijk aan gezonde koffij doordien dezelve door sortering wordt gezuiverd en vervol gens uitgevoerd. Dergelijke bewerking is echter onmogelijk onder een entrepot-stelselzelfs al worden daarop de vrijge- vigste bepalingen toegepast, en bij een eventuële belasting zouden dus onmogelijk voor de beschadigde koffij, het een vierde gedeelte onzer groote veilingen, die hooge prijzen kun nen betaald worden, die daarvoor thans, in betrekking tot de gezonde waar, worden besteed. Het gouvernement zoude hierdoor weder aan de eene zijde verliezenwat zij aan den anderen kant door de oplegging der belasting zoude kunnen winnen. 3°. acht de Kamer een belasting op de koffij ongepast omdat de koffij een volksdrank is, en wijst er op hoeveel menschen en gezinnen, bij gemis van een behoorlijk warm middagetentot koffij en een stuk brood hun toevlugt moe ten nemen. Ten slotte verklaart de Kamer, dat zij het voor zeker houdt, dat de koffij handel op de grensplaatsen, die door het tractaat met Pruissenwaarvan de Pruissen de meeste vruch ten trekken reeds zulk een gevoeligen slag heeft ondergaan door een belasting op dat artikel geheel ten gronde zal wor den gebragt. Bij de inspectie in den Haarlemmermeerpolder den 9den dezer is met genoegen kennis genomen van den toestand van den Cruquius en de Lijnden en van het kolossaal bij deze werktuigen aangebragt ketelvermogen. Op den maaltijd te Halfweg is ter tafel gebragt een standbeeldje van Jan Adriaansz. Leeghwater, vervaardigd naar de opgave van den heer Amers foort door den heer Roskam te Amsterdamen is besloten dat, op kosten van belangstellenden, een dergelijk standbeeld van behoorlijke afmeting in den voorgevel van de Leeghwater zal worden geplaatst. Curatoren van het stedelijk Gymnasium te 's Gravenhage hebben ter benoeming van een leeraar in de Fransche taai en letterkunde aan de Gemeenteraad voorgedragen de heeren E. Gellion-Danglar, te Parijs, en Ch. Délinotte, huisonder wijzer te Amsterdam. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in behande ling genomen het voorstel tot afschaffing der plaatselijke be lasting op de turf. Na gehouden beraadslaging hebben zich 14 leden vóór en 14 tegen de afschaffing verklaard, zoodat de beslissing tot een volgende zitting is verdaagd. Dingsdag middag tusschen twee en half drie uur is binnen den tijd van tien minuien tweemaal de bliksem in den houtzaagmolen de Prins van Oranje, van den heer H. H. van Gogh te 's Gravenhage geslagen. De eerste keer ont dekte het werkvolk dat er brand in de kap en het riet ont vlamd was. Door de vlugheid van het werkvolk, waaronder er waren die zich van hunne kleederen ontdeden en met spoed water aanbragten gelukte het het brandend riet te blusschen. Gelukkig dat er geen gat in het riet naar buiten brandende is geweest, daar dat scboone pand, wijl er veel wind was, alsdan gewisselijk een prooi der vlammen zou zijn geworden. Een der werklieden heeft in zijn ijver de toppen zijner vin gers verbrand. Op weinigen na zijn alle visscherspinken van Scheve- ningen reeds sedert verscheidene dagen in zee. Hoezeer men nog van geen ongelukken gehoord heeftstaan toch vele vrouwen en kinderen met toenemende bezorgdheid op de on stuimige baren te staren daar men wegens de stormen die dezer dagen woedenhet ergste vreest. Uit Deventer wordt het volgende berichtDe nieuwe klok uit Parijsdie reeds voor weken hier is aangekomen kan niet gesteld worden dan door een Parijschen ouvrier, en de ouvrier komt niet. De oude klok weg en de nieuwe er niet voor in de plaats; gij begrijpt welk een last. Wij heb ben nu een arbeider, die, met het horologie in de hand, alle uren tegen de klok van den toren der Groote kerk slaat, en zoo is het deel der stad, dat om de kerk ligt, toch altijd eenigzins op de hoogte van den tijd. In een particuliere correspondentie uit Batavia, dd. 29 Augustus, wordt nog het volgende gemeld: De strijd over het Gymnasium Willem III duurt nog voort. De ex-gouvernements-, thans particulier onderwijzer Weijhencke, die zoo een afkeurend oordeel over de examina aan het Gym nasium had geschrevenis gerepliceerd door den particulieren onderwijzer Warnar. Curieusde kritiek over een inrigting van middelbaar onderwijs wordt geleverd door mannen van het lager onderwijs. Warnar houdt de hand boven bet Gym nasium; il maintiendra is de quintessens van zijn brief in de Javabode aan amice Weijhencke; bij beschuldigt zijn col- lega van eenige onwaarheden opgedischt te hebbenvan par tijdig te zijn, van pedanterie enz. Zoolang er niets beters is, wenscht Warnar het Indisch publiek geluk met de inrigting. De Curatoren houden zich buiten gevecht; ze laten het spe len van de rol van groote mogendheid aan de liefhebbers over. Zoudt gij zoo een schermutseling ook liever niet per binocle afkijken. Rahden Saleh's brouwerij op Matterman spoedt ten einde. Het huis is zijn voltooijing nabijhet gebouw zal hem p. m. 80,000 kosten, betrekkelijk weinig, omdat hij zelfs als ont werper, architect, timmerman, metselaar, enfin voor alles fungeert. Wat de Javanen niet kennen, leert hij hun; zoo heeft hij o. a. voor de versieringen aan den gevel aardig stukadoorwerk aangebragt; enkele beeldjes en kopjes, hier en daar aangebragt, zijn allerkeurigst bewerkt, 's Zondags begint het Bataviaasch publiek aardig uittekomenten einde het miniatuur-paleis te zien. Rahden Saleh, in zijn Javaansch kostuum, met sarang en baartje met goud galon en hoofd doek, onderhoudt zich dan allerminzaamst met zijn bezoe kers. Binnen een maand of vijf zal het huis betrokken kun nen worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47°. Woensdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 51°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 54°. Te Sivry, een klein dorp in de provincie Henegouwen hebben dezer dagen treurige tooneelen plaats gegrepen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is een hoofdonder wijzer benoemd voor de gemeenteschool voor jongens, welke tot hiertoe onder het beheer van geestelijken stond. De pro vinciale en kantonnale inspecteurs van het lager onderwijs hebben dien onderwijzer in zijn betrekking trachten te in stalleren maar de geestelijke broeders protesteerdende leer lingen en later ook de ouders van dezeverklaarden zich

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2