N°. 819. Donderdag 23 October. A". 1862. TIIISLII DAGBLAD. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels f 0.75. Iedere regel meèr 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 's avonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraal. Werkdagen van 9 12 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. De gcmcentebegrooting voor 1863. I. Toen we over de gemeenterekening van 1861 een en ander opmerkten en mededeelden wierpen wij een blik in de toe komst en maakten alreeds een berekening, die eenige gelij kenis had van een begrooting, maar met het bepaalde doel om aantetoonende mogelijkheid //dat de jaarlijksche uitga ven door de jaarlijksche ontvangsten worden gedekt en alzoo onder deze laatste niet worden opgenomen de batige sloten van vroegere jaren, die slechts eenmaal verkregeu zijn en niet jaarlijks terugkeeren en inderdaad voor niets anders kunnen aangewend worden dan tot aankoop van rentegevende kapi talen uitdelging van gevestigde schulden of buitengewone werken," - wanneer tot een geheele afschaffing der belasting- op de brandstoffen werd besloten. Ons betoog behoudt zijn waarde en te meer nogomdat daaruit alleen kan worden bewezen, wat uit de voor ons liggende openbaar gemaakte begrooting niet zoo dadelijk blijken kandat onze raming betrof een normalen toestandvereischte eener goede be grooting." 't Ligt niet in ons plan de uitgaven dezer begrooting te beoordeelen, want vele zaken, die onder cijfers zijn gebragt, staan in verband met beginselen waarover strijd gevoerd wordt en waaromtrent men het vooraf eens moet zijnals men tot de toepassing zal komen. In een begrooting moet uitkomen wat gewoon en buitengewoon is, wat blijvend, toevallig of afloopend kan genoemd wordenen behalve datwelk een verschil van gevoelen bestaat er over nuttige, noodzakelijke, dringende en onvermijdelijke uitgaven, over nuttige en ge oorloofde heffingen Zulke zaken grijpen dieper in dan men oppervlakkig wel denken zou. Niet ieder verstaat de kunst in gelijke mate, om met weinig veel te doen, 't zij dat zijn ambtenaren of andere elementen in het beheer of om partij en voordeel te trekken van al de middelen, waarover men be schikken kan. Vaak is men met zich zelf voldaan wanneer alles maar gehouden wordt in den ouden sleur, als men zich zoo min mogelijk behoeft te verraoeijen en de boel maar mar cheert, hoe dan ook! Wij verheugen ons, dat bij de aangeboden begrooting voor 1863 de afschaffing der belasting op de brandstoffen is voor gedragen maar het heeft ons bevreemddat daarvoor, im mers voor de dienst van 1863reeds een verhooging van den hoofdelijken omslag wordt noodig geacht. Als voor on voorziene uitgaven f 5000 meer dan voor 1862 wordt uitge trokken zonder dat in de Memorie van toelichting die ver hooging is verklaard, heeft het den schijn, alsof men de som voor onvoorziene uitgaven tot zulk een hoog bedrag heeft opgevoerd, om de verhooging met -J- pCt. te kunnen wettigen, die op een meerdere opbrengst van f 5000 kan doen rekenen. Zoo er tot die verhooging werkelijk drang bestond zouden wij liever de bovenmatige som van 14,000 voor onvoorziene uitgaven van 1862 toegestaan hebben verminderd voor 1863 tot f 9000, omdat voor het beheer der plaatse lijke geldmiddelen een bedrag tot die som voor onvoorziene uitgaven reeds te hoog en ons niet raadzaam voorkomt. Zulke hooge sommen leiden lot uitgaven, die niet altijd, misschien het minst, als onvoorziene konden worden beschouwd, strek ken niet tot vereenvoudiging en bezuiniging in het beheer, maar worden een bron, waaruit men putten gaat, omdat ze toch beschikbaar is gesteld, waartoe het voorbehoud, om door overschrijving aantevullen wat ontoereikend wordt bevonden op de onderwerpen van uitgaaf, op meest alle hoofdstukken begrepen, een onbeperkte vrijheid geeft. Onder de werking van het vroegere Stedelijk regerings-reglement was er niet meer dan f 5000 voor onvoorziene uitgaven beschikbaar ge steld, en wanneer in den loop des jaars bleek, dat meerorij,.-.^^ vangen dan geraamd was, had men voor onvoorziene nkgaven V eigenlijk toevallige en onvermijdelijke lasten, een middel tot ■•;"o

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1