N\ 816. Maandag 20 October A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zafurdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur An van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Naar men verneemtheeft Z. M. tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den kapt. der infanterie Ullman van het O. I. leger. Men verneemt thans, dat het wets-ontwerp tot regeling van het rechtsgebied der rechterlijke collegiën enz., wederom en wel onveranderd, aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is aangeboden. Over de negen eerste maanden van 1862 hebben 's Rijks middelen opgebragt een som van f 43,556,661,09 en over hetzelfde tijdvak van 1861 f 43,790,121,13. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is Vrijdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van den oud pastoor en deken B. Hofmantegen M. G. van der Aa c. s., welke laatsteu zijn opgekomen tegen het notarieel testament, door nu wijlen J. G. van der Aa, in leven pastoor te Ou derkerk aan den Amstel, op 30 September 1857, terwijl hij aan een typheuse koorts was lijdende, te Borne in Overijssel overleden en binnen drie dagen daarna met den dood be krachtigd. Dit testament werd, bij vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdambevestigd bij arrest van het Hof in Noord-Holland van 30 Junij 1861, vernietigd, op gronddat rechtens voldoende zou zijn geblekendat de erflater, tijdens het passeren van het testament, niet was in het bezit van zijn verstandelijke vermogens j bij welk arrest verder, met bevestiging mede van het vonnis a quode eischer werd veroordeeld om aan de verweerders alles afte geven wat tot den boedel van wijlen J. G. van der Aa be hoort. Tegen dat arrest waren drie middelen van cassatie aangevoerdwaarvan het eerste door den Hoogen Raad ge grond is verklaard. Bij dat eerste middel was de vraag be handeld; of het Hof in Noord-Holland heeft geschonden en verkeerd toegepast art. 881 van het Burgerlijk Wetboek, doordien hetbevestigende het vonnis a quo ten opzigte der drie laatste verweerders, en met passering van dier subsidiaire conclusie, alzoo hen gerechtigd verklarende om, als mede erfgenamen ab intestatovan wijlen J. G. van der Aa te vorderen de af- en overgifle van die (dat is van de geheele) nalatenschap, den eischer heeft veroordeeld, om aan die drie verweerders en hunne niet opgekomene en door hen niet j wettiglijk vertegenwoordigde mede-gerechtigdenovertegeven al hetgeen tot dien boedel behoort. De Raad heeft mitsdien vernietigd het arrest van het Hof, voor zoo ver daarbij is bevestigd het vonnis der rechtbank te Amsterdam met be trekking tot de veroordeeling van den eischer om aan de verweerders alles aftegeven wat tot den boedel van wijlen J. G. van der Aa behoort; en te dien aanzien op nieuw rechtdoende', den eischer, oorspronkelijk gedaagde, om al hetgeen tot den boedel in geschil behoort aan de verweer ders in cassatie, voor het gedeelte dat ieder hunner zal blij ken te competerenaf- en overtegeven met veroordeeling van den eischer in de kosten van het hooger beroep en com pensatie der kosten in cassatie gevallen. Het Hof te 's Hertogenbosch heeft Woensdag morgen Frans van Heugten schuldig verklaard aan moord, gepleegd met voorbedachten rade, en veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren op een der openbare pleinen dier stad. De voorzitter sprak den veroordeelde toe, zeide dat hem nog de cassatie en het verzoek om lijfsgenade overbleef, dat beide middelen hem echter niet zullen baten, maar dat hij alleen troost in de godsdienst zoeken moest. Van Heugten was niet in het minst aangedaan. Hij heeft verklaard van de cassatie aftezien. Na gedurende 47 jaren aan het Instituut voor Doof stommen te Groningen te zijn werkzaam geweest, heeft Mr. R. T. Guyot op zijn verzoek, wegens vergevorderden leeftijd met 1 Januarij a. s. op de meest eervolle wijze zijn ontslag als instituteur-hoofddirecteur bekomen. De stadsbibliotheek te Amsterdam is gedurende de laat ste drie maanden vermeerderd met 222 boekwerken, waarvan 81 door geschenk, 10 door aankoop en 131 door bruikleen. Donderdag avond is de bliksem geslagen in een bouw- manswoniug onder Loosduinen, die brand heeft doen staan en vrij aanzienlijke schade veroorzaakt. De groote bukskinfabriek van de heeren Nahmer/n Jager te Eindhoven is Vrijdag in den vroegen morgen een proöi der vlam men gewordenin weerwil van de spoedig aangebrag|e ^tulp is zij

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1