Nu. 813. Donderdag 16 October. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIBSCH BUiBLti Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 5 ra.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat's morgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 u. 30 in. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zajjturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8-4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het kantongerecht te Goes heeft uitspraak gedaan in de zaak der twee meisjes, die voorbijgangers in de kleeren hebben geknipten de eerste beschuldigde veroordeeld tot 2 geldboeten en de tweede beschuldigde tot 5 geldboeten ieder ad f 7,50 en solidair in de kosten. De Gemeenteraad van Delft heeft besloten de torens van de oude en nieuwe kerken aldaar tegen brandschade te verzekerende eerste tegen f 30,000 en de laatste tegen f 50,000. Er loopt te Enschedé een gerucht, dat de burgemeester dier gemeente die in de weinige maanden, dat hij aan het hoofd van het bestuur stond, zich de algemeene achting heeft weten te verwerven, zijn ontslag heeft ingediend. Zondag heeft de Commissaris des Konings in Overijssel die stad be zocht en dat bezoek schijnt met het ingediend ontslag in verband te staan. Men verdiept zich in gissingen, wat hier van kan zijn. In deze week zou een aanzienlijk ingezeten te Amster dam zijn 50jarig huwelijksfeest vieren, waarbij men hoopte op de tegenwoordigheid van een zoon die 21 jaren geleden naar de Oost-Indiën vertrok en wiens terugkomst reeds was aangekondigd. Hij is ook teruggekomenmaar naar wij ver nemen in krankzinnigen toestand, die één maand geleden hem op zijn terugreis overkwam. Met de werkzaamheden aan den oesterput, gegraven achter het groote hoofdduin ten N. O. van het gemeentebad huis te Scheveningenis men dank den bekwamen directeur E. Cosmanin weerwil der vele moeijelijkheden welke het werk ontmoette, vooral door den sterken aandrang van het welwater en de onvermijdelijke aanstuivingen van het zandzoo ver gevorderd, dat men zich vleijen mag dat nog voor den win ter de put geheel zal zijn voltooid. De put is lang in den bodem 55 en breed 27 el. In dezen bodem vindt men den gemetselden put, twee waterhouders of reservoirs en voedings kanalen waarvan de gemetselde put binnenwerk een lengte en een breedte heeft van 20 el. De eene waterhouder, buiten de voedingskanalen, is lang 25 en breed 27 el. De andere water houder lang 10 en breed 27 el. De benedentaluds, onder een helling van een op een aangelegdliggen met den tee 1,10 P. (hoog water); met de kruin 4,00 -f- P.; zijnde de breedte van het banket 1,50 el. De boven taluds, onder een helling van anderhalf op een aangelegdliggen met den tee 5,00 el 4- P. en met de kruin 9,00 -f- P.; met uitzondering- van de binnenkruinlijn aan de zijde der hooge zeeduinen, die ten gevolge van de hoogte van het terrein worden aangelegd op 12 el -f- P. Bij het voedingskanaal bevindt zich een gemetseld hoofd, liggende met den bovenkant op 2 ellen boven gewoon hoog water en voorzien met schuiven, tot geleiding van het zee water naar de reservoirs van den put. De waterleiding van 82 ijzeren buizen ligt onder doorgaand afschot; dalende van 1,12 el onder gewoon hoog water bij het gemetselde hoofd tot 1,37 el onder dat peil, ter plaatse van de uitmonding van het strand. Nu zeven maanden geleden is met het werk een aanvang gemaakt. Gemiddeld hebben daaraan eiken dag negentig men- schen gearbeidsteeds wist de directeur de goede orde onder het werkvolk te bewaren, dat trouwens ook over de behande ling welke het genoot reden van tevredenheid had, zoodat er geen ongeregeldheden hoegenaamd hebben plaats gehad. Zondag namiddag te een uur is in de directie-keet van den waterstaat, het zoogenaamde steurgat (Werkendam) in brand geraakt en geheel in den asch gelegd. Dingsdag avond werd de eerste Volksvoorlezing gehou den in het gebouw van het Leidsch departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De leden der commissie beijverden zich dadelijk om dien avond nuttig en aangenaam te maken voor hen, die opgekomen waren en wien de bijeen komsten hoofdzakelijk gelden. De hier ter stede uitkomende couranten waren hier en daar ter lezing nedergelegd en tot de bezigtiging van stereoscoopplaten werd iedereen gelegenheid gegeven, totdat de heer W. T. Werst optrad, om, na eenige opmerkingen over het doel en het karakter dezer byfenkom^ stenover de behoefte aan meerdere toenadering tu^eêhen^ de verschillende standen en over het belang e mé pTfaaif^&rér betrekking van rijk en arm, beschaafd en oul

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1