Buiteniandsch Nieuws. Êezant der Hansesteden bij het Hof in Denemarken, de heer Kuiser, naar men verneemt, belast om door tussclienkomst van bet Nederl. Gouvernement toegang te verkrijgen tot de havens van Japan. In de plaats van den heer Kan die de benoeming te Middelburg heeft aangenomen, is te Gouda tot conrector aan het Gymnasium door den raad met algemeene stemmen be noemd de heer Hoffman van Utrecht. In dezelfde zitting is ingekomen een tweetalom te voor zien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den keer Bruck, leeraar in de Hoogduitscke taal- en letterkundenaar 's Gravenhage. Dit tweetal bestaat uit de heeren Pose, aan het instituut te Noordhey, en Schuhmacber, te Utrecht. Aan het voorloopig examen, dat te Utrecht van de on derofficieren van het 7de reg. infanterie is afgenomen heb ben tien aan de vereischten beantwoorddie dan ook zullen deelnemen aan de examinadie in de volgende maand te 's Gravenhage zullen plaats hebben voor den rang van 2den luitenant, ten overstaan der benoemde commissieonder voor zitterschap van den luitenant-generaal Duycker. Naar men verneemt., is de heer J. C. Eger, kostschool houder te Appingadambenoemd tot lector in de moderne talen, geschiedenis, wis- en aardrijkskunde aan het Gymna sium te Franeker. Naar men verneemt, zal te Rotterdam het monument op het graf van wijlen den heer P. K. Görlitz in het midden der volgende maand, op een eenvoudig plegtige wijze ont huld worden. De luitenant M., van het regement grenadiers en ja gers, is present bij dat regement, en is niet vermist. Men verneemt, dat de heeren Sterk, van Ollefen en Haspels zich tot den raad der gemeente Arnhem gewend heb- ben tot het verkrijgen eener subsidie van f 5000tot instand houding van het door adressanten aldaar gevestigde nationale tooueel voor Gelderland en Overijssel, en dat ongeveer 250 ingezetenen den raad verzocht hebben deze subsidie te verleenen. De barbier W. te Delft, jl. Dingsdag, nadat hij het middagmaal had gebruikt, een luchtje willende scheppenver liet zijn huis in de Vandermastenstraat en wandelde den Ver- wersdijk op, toen hem aldaar van de overzijde der gracht door een vrouw werd toegeroepen, dat zij meende in zijn nabijheid een mensch in het water te zien leggen. Onmiddelijk snelde de barbier naar de aangewezen plaats, greep een meisje, dat voorover in het water lag bij haar rokken, en had het geluk haar nog levendofschoon in bewusteloozen toestand op den wal te brengen. Men zal zich zijn verbazing kunnen voor stellen, toen hij in de geredde zijn veertienjarige dochter herkendedie bij het scheppen van een emmer water voorover in de gracht was gevallen. Bij de heden ten Raad huize plaats gehad hebbende ver pachting enz. is het genot der brug- en passagegelden aan de Leiderdorpsche brug gepacht door H. A. V. J. Schenau, koffijhuiskouder te Leiderdorp voor f 860 'sjaars; het bewei den van het land in den Boshuizer polder onder Soeterwoude gehuurd door W. Bremmer, koffijhuiskouder alhier voor f 180 'sjaars, en het leggen van eenige riolen en kolken in de Ver- wersstraat aangenomen door den metselaar H. van Zonnenberg voor f 1649. In een brief, met de laatste mail ontvangen, wordt medegedeelddat de generaal Waleson wel met de waarne ming van het civiel gouvernement van Sumatra's Westkust is belast, doch dat het gerucht loopt, dat de heer Loudonj thans secretaris-generaal bij het Indische gouvernement, tot civiel gouverneur der Westkust zal worden benoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 52". Zondag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 56°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 62°, te 5 uur 60°, te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. Maandag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 58°. In Griekenland moet zich wanorde in de administratie beginnen te openbaren het gevolg van de staatkundige des organisatie in dat land. Ook vertooneu zich hier en daar we et' struikroovers. Men zegt, dat het opperhoofd van zulk een bende een der agenten is, waarvan de regering zich tegen den opstand van Nauplia bediend heeft. Te Turin was dezer dagen het gerucht in omloop, dat Garibaldi op de officieele bekendmaking der amnestie met een soort van protest geantwoord had. Van een goed onderrigte zijde wordt daarentegen verklaard, dat Garibaldi ook bij deze gelegenheid het bijna verachtend stilzwijgendat bij ten aan zien van de regering en hare maatregelen in acht neemt, niet verbroken heeft. Zijne medegevangenen hebben den 6den het fort verlaten uitgezonderd Riparidie niet van Garibaldi wilde scheiden. Menotti heeft een hotel te Spezzia betrokken waar hij zijn vader afwacht. Het schijnt echter nog onmoge lijk den gewonde derwaarts te transporterendaar elke bewe ging hem ondragelijke pijnen veroorzaakt. In een brief uit Biarritz wordt gemeld, dat de Keizer van Frankrijk daar in levensgevaar verkeerd heeft. De uit vinder van een nieuw vaartuig had Z. M. uitgenoodigd het te komen bezigtigen. De Keizer gaf zijn toestemming en be paalde het uur zijner komst. Hij kwam echter veel vroeger; noch de eigenaar van het schip, noch diens ondergeschikten waren aanwezig. De Keizer, de Keizerin en de Keizerlijke Prins begaven zich evenwel aan boord, en de Keizer ging aan het roer staan. Na eenige oogenblikken liep het vaartuig op een klip en bekwam een lek. Thans werden alle pogingen aangewend om den oever te bereikenhetgeen eindelijk ge lukte. Men voegt er bij, dat het schip 5 minuten later ver loren zou zijn geweest. De Siècle maakt melding van een uitvinding, die ten doel heeft om uit alle soorten van planten de vezels te trek ken als ook om eenige daarvan geschikt te maken om ge sponnen en geweven te worden en andere dienstbaar te ma ken aan de vervaardiging van touw en papier. Door middel van een eenvoudig werktuig, hetwelk naar verkiezing door een mandoor een paard of door stoom kan worden gedre ven, worden de vezels verkregen uit riet, biezen, hoppe, brandnetels, gras, enz., terwijl het tevens dient tot bewerking van hennepzonder dat daarbij de gewone rotting behoeft plaats te hebben. De uitvinders houden zich nu onledig met de voltooijing eener machine tot de vervaardiging van papier, speciaal met aanwending van brem of priemkruid. Zij zijn tevens voornemens aanvraag te doen, om een machine op de groenmarkten te mogen plaatsen ten einde tot uitvoering van hun stelsel dadelijk gebruik te maken van den afval van on derscheidene groenten waaruit zij gedeeltelijk een pluisach- tige stof, bij sommige ambachten bekend onder den naam van werk, en uit het overschot een veemesting in den vorm van lijnkoeken willen vervaardigen. De Hertog van Brabant maakt zich gereedom op nieuw naar Egypte te vertrekken en zal aldaar eenige maan den doorbrengen. De geneesheeren hebben dit ten sterkste aangeradenopdat de gezondheid van den toekomstigen erf genaam van den troon des te meer moge bevestigd worden. De Hertogin zal haar gemaal echter niet vergezellen. Men schrijft, dat Vorst Michiel, bij de inwijding der nieuwe militaire school te Bucharest, in zijn toespraak aan de kweekelingen onder anderen zeide: //Gij zult de lessen van verdienstelijke leeraren hooren onder het toezigt en bestuur van een uitstekend hoofdofficier, den kommandant Lamy, wiens medewerking Frankrijk in zijn broederlijke belangstel ling, en keizer Napoleon door zijn vaderlijke zorg, ons wel hebben willen verleenen." Uit Madrid wordt gemelddat het hof van Grenada twee personenJose Alhama Teva tot 9 jaar en Manuela Matamoros tot 8 jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld wegens hunne propaganda ten behoeve van het Protestantisme. Bei den zijn tevens voor altijd onbevoegd verklaard tot uitoefe ning van eenigen tak van onderwijs. Er waren nog elf an dere personen in het proces gewikkeld doch deze zijn door het hof vrijgesproken. De beide veroordeelden hebben appel van hun vonnis aangeteekend. Het half officieele dagblad, dit vonnis vermeldende, laat er op volgen dat de bedoelde personen niet gerechtelijk ver volgd zijnomdat ze Protestanten warenaangezien men in

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2