Buitenlan-isch Nieuws. tenen bij het baden heeft niet een enkel ongeluk plaats ge had zoodat het gemeentehuis zijn zoo binnen- als buiten - landschen roem gehandhaafd heeft. In het dorp zelve bleven er, tot groote schade van sommige ingezetenen, appartemen ten onbezet. De oorzaak daarvan is gelegen in het berigt dat in het vorig jaar in twee bladen werd opgenomenen dat, ofschoon officieel logenachtig verklaard, toch den bezoe kers ongegronde vrees heeft aangejaagd. Thans is op 16 pinken na de Scheveningsche visschers- vloot ter steurharingvisscherij naar de Engelsche kust afgeva ren. ld pinken zijn opgetrokken en worden ter haringvis- scherij gereed gemaakt, terwijl 6 pinken van de vloot op de kust blijven varen om de markt van verschen visch te voor zien. Dingsdag zijn 11 visschers van andere plaatsen aldaar aangeweest en hebben tegen goede prijzen hun visch op den afslag verkocht. Sedert den 16den der verleden maand zijn 17 haringschuiten aangezet, die gezamenlijk hebben aange- bragt 608,000 steurharingen. De pink, die den meesten haring had gevangen, was die van den reeder A. Pronk, die 71,000 stuks leverde. De prijzen zijn van den grooten haring f 49 de volle en f 38 de ijle. De kleine haring geldt de volle f 28, de ijle f 26 het duizendtal. Verleden jaar bestond de haringvloot uit 129 pinken, thans zal zij, als allen zijn af gevaren; 127 bommen tellen. Op dezen tijd waren er verle den jaar 16 schuiten thans zijn er 22 aangeweest. Verleden jaar bedroeg het getal aangebragte steurharing 584,000 en 95 ton pekelharing: thans 752,000 en 116 ton pekelharing, zoodat de visscherij gunstiger schijnt te staan dan verleden jaar. Ongelukkig heeft men reeds een menschenleven te be treuren, namelijk een jongeling, Eos genaamd, is met het slaan van een putje water over boord gevallen en jammerlijk omgekomen. Den 9den dezer zal de hoogleeraar H. C. van Hall te Groningen zijn waardigheid van rector overdragen aan den hoogleeraar E. J. Diest Lorgion. Het getal nieuw ingeschreven studenten aan de Hoo- geschool te Utrecht bedraagt tot heden 42. Men zegt, dat binnen kort, hier te lande een tiental jeugdige Japannezen zullen aankomen wier reis een uitslui tend wetenschappelijk karakter zal dragen daar zij zich voor namelijk zullen toeleggen op zeevaartkunde, bouwkunde, ge neeskunde en andere vakken van wetenschap. Volgens het algemeen Handelsblad heeft het gouverne ment van Grenada een begin gemaakt met den verkoop der kerkelijke goederen, welker waarde op 15,000,000 dollars ge schat wordteen sommeer dan voldoende om de geheele schuld aftelossen. Te Kuilenburg is een agent van policie door smokke laars van sterken drank zoodanig mishandeld, dat hij, bloe dende uit vier belangrijke wonden onder aan den dijk ge vonden is. Men meent dat de daders reeds bekend zijn en deze hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. De groote kerkeraad der Waalsche gemeente te 's Hage heeft in haar zitting van 6 October, ter voorziening in de bestaande vacature, gevormd het volgende drietal: Casalet, leeraar bij de église libre te LyonEoche Dieu, oud-leeraar te Sedan en Anet, leeraar bij de église libre te Brussel. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Borne in Overijssel Ds. Cuperus, thans in de gemeente Eottevalle. De Thermometer van Eahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 53°. Woensdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 60°. Uit Konstantinopel wordt berigtdat de Sultan het be sluit heeft genomen, waarbij de kleederdragt der vrouwen, wanneer zij in het openbaar verschijnen wordt gewijzigd. Bij gemeld besluit is verboden het dragen van opzigtige kleuren of zeer dunne sluijers, zoodat het gelaat, met uitzondering van de oogenniet volkomen is bedekt. De stedelijke autori teiten zijn aangemaand scherpelijk te letten op de handhaving dier bepalingen en verpligt te straffen niet slechts de over treedsters, maar ook de personendie dergelijke kleeding- stukken hebben vervaardigd. Hoe verward de zaken te Berlijn zijn en hoe weinig- begrip men er heeft van constitutioneel staatslevenblijkt onder anderen daaruitdat er in het Heerenhuis ernstig aan gedacht wordthet budget van oorlog goedtekeuren zoo als het oorspronkelijk door de regering is ingediend. Die tak van wetgeving zou alzoo den geheelen Landdag verloochenen en de regering zal daarin juichen en bereid worden gevonden alleen met het Heerenhuis te regeren, hetgeen veel gemak kelijker is voor een anti-constitutioneel gouvernement. Volgens schrijven uit Brodij hebben de grondeigenaars in het gouvernement Podolië, te Kamenetz tot het doen van verkiezingen vereenigd, een adres aan Keizer Alexander ge- teekend, waarin zij vrije instellingen en de vereeniging van Podolië met het Koningrijk Polen verlangen. De Gouverneur kant zich ten stelligste tegen het opzenden van dat adres, maar de vergadering blijft in haar voornemen volharden. De groote raad van Aargau was ontbonden, wegens eenige vrijheden aan de Israëlieten verleend; bij de verkie zingen heeft de liberale partij de meerderheid terug weten te brengen van hare kortstondige verblindheid, waardoor zij den ultramon,tanen gewonnen spel had bezorgd en heeft zij ge zegevierd. Tegen de helft van November zal het eerste deel van het leven van Julius Caesar, beschreven door Napoleon III, het licht zien. De half Italiaansche, half Duitsche opvoeding van den keizer heeft ten gevolge gehad, dat ziji> Fr-ansch verre van zuiver is, daarom is nu ook de bekende schrijver Prosper Merimée bezig het keizerlijk handschrift te herzien en te zuiveren, terwijl de geschiedkundige Pannizzi van het Britscb museum het aan een herziening uit een geschiedkun dig oogpunt onderwerpt. Het getal leden van de Wetgevende Vergadering in Frankrijk wordt gedurig kleiner, het is thans tot 270 gedaald en was nimmer zoo gering. Onder de Julij-regering bedroeg dat getal 459 en tijdens de laatste Eepubliek werd het tot 900 opgevoerd. De tegenwoordige regering krimpt gedurig de kiezerslijsten in, vooral daar waar zij vreest, dat candidaten der oppositie zullen gekozen worden. Volgens het officieel geconstateerd zielental, moest alleen de stad Parijs drie afge vaardigden meer naar de Wetgevende Vergadering zenden dan thans het geval is. Men schrijft aan keizer Napoleon het voornemen toe om een bezoek te brengen aan den koning van Pruissen indien althans de staatkundige toestand van dat Eijk zulks gedoogt. Men verzekert, dat weldra deel II en 12 van de Brief wisseling van Napoleon I het licht zullen zien welke van 1806 tot 1808 zal loopen. Behalve deze, moesten er nog 8 deelen verschijnen, welke alle vóór het einde van 1867 het licht gezien zullen hebben. Vrijdag 11. is per Citizen, stoomboot van Bordeaux, kapt. Pascoe, het berigt ontvangen, dat de Lord Eoystoneen geheel nieuwe ijzeren schroefstoomboottotaal door brand is vernield. Het vaartuig had Maandag met een volle lading en naar men meldt ook met eenige passagiers Bordeaux verlaten. De Citizen vertrok dienzelfden dag en was nog geen 20 mijl in de golf van Biscaye toen zij de Lord Eoyston inhaalde. Het schip stond van voren tot achteren in lichtelaaije vlam. Naar allen schijn had de bemanning met de booten het vaar tuig verlaten en daar er du3 volstrekt geen hulp kon worden verleendvervolgde de Citizen haren weg. Uit een sedert ontvangen telegram blijkt, dat de passagiers en bemanning- werkelijk ontkomen zijn en in de buurt van la Tremblade zijn geland. De lading bestond onder anderen uit eenige hon- derde vaten geest van terpentijn, pek, harst, brandewijn enz., hetgeen voldoende verklaart hoe de brand zoo snel toenam. Of de geheele lading verzekerd was is niet met zekerheid te zeggen. In Schotland baart thans de uitspraak in een krimi- neel proces groot opzien. Te Glasgow ging den 7den Julij een familie, Fleming genaamd, naar buiten, de oude 87- jarige vader met een dienstmeid thuis latende. Toen de familie 3 dagen later thuis kwam, vond men den grijsaard alleen;

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2