Buitenlandsch Nieuws. Harlingen maakte op velen een pijnlijken indruk. Miet tuin der dan 187 vierde vaten boter werden door haar van Londen als onverkoopbaar teruggebragt. De boter is onbruik baar. Vele was zwaar beschimmeld, andere stonk erg, vele was zwartsommige had geheel de kleur en de reuk van kaarsvet, terwijl uit die van enkele vaten de maden kropen. Het houtwerk der vaten was van binnen en buiten geheel zwarten de inhoud van de meeste kan niet anders dan tot wagensmeer of iets dergelijks gebruikt worden. Deze boter was tot de hoogste marktprijzen ingekocht, en levert dus een aan zienlijke schade voor de handelaren op. Donderdag 11. werden, bij de aankomst van den laat- sten trein uit Breda te Roosendaaltwee handelaars in vee gearresteerddie zich gedurende het traject ongepaste aardig heden met een jeugdige boerin hadden veroorloofd. Een haar onbekende jongeling, die haar in bescherming had genomen, was daardoor handgemeen geraakt en deerlijk mishandeld. De belhamels mogten den nacht op het raadhuis doorbrengen. Bijna een jaar geleden verloor de heer M. de Geer uit Gorinchem de som van ruim f 7000, en wel tijdens zijn verblijf te Vlissingenwaar hij voor zaken vertoefde. De dienstmaagd uit het koffijhuis van den heer Lobrij aldaar had de portefeuille, waarin genoemde som besloten was, gevonden doch haar wederrechtelijk gehouden. In de afgeloopen week wisselde die dienstmaagd een muntbillet van f 1000hetwelk achterdocht gaf, waarop zij met haar moeder werd gearres- resteerd. Spoedig bekende zij die som gevonden en behouden te hebben. Slechts weinig had zij daarvan nog durven uit geven. De heer J. J. Platteellederhandelaar te Sprang reed Vrijdag morgen ter verrigting zijner zaken naar Dongen. Te Cappelle bij zijn schooonbroeder Verheyden gekomenhield hij zich eenige oogenblikken op, zonder echter uit het rijtuig te komen. Eenige minuten later staat het rijtuig weder voor de deur, doch nu met een geleider, want Platteel was niet meer. Tusschen Cappelle en Waspik had men het paard, dat met hangende teugels liep, opgevangen; de eigenaar zat dood in het rijtuig. Zondag morgen heeft zich in de Kloosterkerk te 's Gra- venhage, alwaar de WelEerw. heer Ds. Gunning de bedie ning van het avondmaal verrigtte, een verschijnsel voorge daan dat aldaar geheel vreemd is. Terwijl de leden aan de tafel gezeten waren, stond een persoon op, en hield met luider stemme een toespraak, waarin hij door den WelEerw. heer niet verhinderd werd. Na gesproken te hebben, ging de man weder zitten en werd de dienst voortgezet. Door verschillende Provinciale Kerkbesturen zijn als kandidaten tot de predikdienst in de Hervormde Kerk toege laten de heeren W. D. van Leeuwen Boomkamp, P. F. van der Steen F. W. N. Hugenholtz, O. Geerts, N. J. Telders en D. H. Waubert de Puiseaukandidaten in de Theolgie aan de Leidsche Hoogeschool. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Tho- len Ds. A. Barenbrugh te Meerkerk, te Wolfaartsdijk Ds. H. van Strien te Bennekom. Zondag morgen had alhier in de Pieterskerk de beves tiging plaats van Ds. R. Koopmans van Boekeren door Dr. G. van Gorkom. De bevestiger had tot tekst Hand. XIV vs. 15: »Wij zijn ook menscben van gelijke bewegingen als gij." Des avonds aanvaardde de nieuwe leeraar zijn ambt met een leerrede over Jak. I vs. 27: De zuivere onbevlekte godsdienst voor God en den Vader is deze: weezen en weduwen bezoe ken in hunne verdrukking en zich zeiven onbesmet bewaren van de wereld." De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 56". Zondag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 58°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 60®, te 5 uur 58°, te 8 uur 55°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 60®, 's namiddags te 4 uur 60®. Er worden dezer dagen krachtige pogingen te Turin gedaan om een partij van het linker centrum in het leven te roependie de eerstvolgende verkiezingen in Italië zou be sturen en een ministerie trachten zamen te stellen dat zich sterk genoeg voelde, om den Italianen Napoleons politiek ten opzigte van den paus te doen aannemen. De heer d'Azeglio moet een der hoofden van die partij zijn; het is echter zeer twijfelachtig of hij zal slagen. De heer Ratazzi wordt tegen den 15den te Parijs verwacht. Prins Napoleon heeft te Turin verklaarddat de Ro- meinsche kwestie niet vóór de aanstaande algemeene verkie zingen voor het Fransche wetgevende ligchaam zal worden geregeldhetgeen hij zeer betreurde. Deze algemeene verkie zingen zijn nu echter weder bepaald tot. het volgende jaar uitgesteld. Te Lucca is bijna een oproertje uitgebroken en heeft de maire, een zeer liberaal lid der kamer, zijn ontslag inge diend omdat de minister van openbaar onderwijs een protes- tantsche dame benoemd had in een inrigting van onderwijs voor jonge jufvrouwen. De minister zal echter om die vlaag van onverdraagzaamheid de benoeming niet intrekken. Volgens geruchten zou de ex-koningin der Beide Sici- liën, thans te Possenhoven verblijf houdende, vooreerst niet naar Rome tot haar gemaal terugkeerenen moet dit besluit zijn toeteschrijven aan de weinige overeenstemming van aard en karakter tusschen deze echtgenooten. De wetenschap heeft in den laatsten tijd een der be langrijkste ontdekkingen gedaan. Zij heeft namelijk een che mische analyse bewerkstelligd der ligchamenwaaruit de zon en de sterren zijn zamengesteld, door middel van een onder zoek der schaduw van de zon en de sterren. Een groot aan tal sterren zijn aldus onderzocht, vooral door de heeren Kirch- hóff en Donati. Ten gevolge van deze onderzoekingen is door de wetenschap het feit geconstateerd, dat het keukenzout niet bestaat buiten ons zonnestelsel. Dë keizer van Frankrijk leeft dezer dagen te Biarritz zeer eenvoudig eneven als men eertijds koningen en her derinnetjes zag huwenzag men tot algemeene verbazing een jeugdige en bevallige sigarenverkoopster uit Bayonne op het bal te Biarritz dansenwaar zij tot groote verwondering der hovelingen genoodigd was. Zooveel is zeker, dat, al is zij niet met het keizerlijk huis vermaagschaptzij toch door hare schoonheid de koningin van het feest geweest is. De voor komendheid waarmede het hoofd van den Staat zijne schoone bezoekster bejegende, trof aller aandacht en gaf stof tot veel gebabbel. Men zegt, dat de heer Thiers besloten heeft, om de geschiedenis van Frankrijk van 18151830 onder handen te nemen; reeds zou hij een overeenkomst daarvoor met een uitgever gesloten hebben. Een apostel der Mormonenzendeling van het Zout meer, is naar Parijs gekomen om bekeeringen te maken. Hij heeft daartoe de gedenkschriften van een mormoon uitgege ven. Onder meer treft men daar de uitkomsten aan eener telling, in een der kerkgemeenten dier secte gedaan, waaruit blijkt, dat zij telde: mannen die zeven en meer vrouwen heb ben 387 mannen met vijf vrouwen 730; mannen met vier vrouwen 1106; mannen met minder dan vier vrouwen 1400. Te Parijs zou men eerder vrouwen vindendie er even veel mannen op na houden. De Courrier de l'Algérie heeft een waarschuwing beko men wegens de opneming der volgende zinsnede in een brief uit Parijs: »De France verzekert ten stelligste, dat Italië zijn tweeden December zal hebben. Nu, wij zullen zien, zulk een avontuur kan niet iedereen gelukken." Zondag nacht heeft zich een jongeling midden in een danszaal te Parijs doodgeschoten. Men droeg het lijk buiten de deur en ging daarna voort met dansen. Volgens een telegrafische depêche uit Marseille zou de sultan besloten hebben om de bezittingen der moskeeën tot herstel van de Turksche financien aantewendenhet zou een uitmuntend middel zijn, want de waarde van die verschillende sedert eeuwen opgehooptegoederen wordt op meer dan vier milliarden geschat. Te Carlisle had Maandag jl. een boxpartij tusschen twee jongens plaats, die omstreeks 1^ uur duurde en waarvan het gevolg was dat de een op de plaats dood bleef.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2