Binnenlandseh Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. een greep die men in hetgeen bestaat doet. De Minister van Financiën is teruggedeinsd voor de toepassing van zijn be ginsel en heeft een plan gemaaktdat aan de eene zijde te gemoet zou komen aan herhaalde billijke bezwarenmaar aan de andere zijde bezwaren doet ontstaan die hij nog niet doorziet. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Warga c. a. de heer E. J. Woudsma thans commies ter directie van 's Rijks directe belastingen enz. te Leeuwarden. Z. M. heeft den kapelmeester van het instructie-batail- lonH. Voorthuis, een gouden horologie geschonken wegens de opdragt van een feestmarsch. Dingsdag middag heeft er bij Z. M. den Koning een groot diner plaats gehaddat door Z. K. H. den Prins van Oranje en vele andere personen werd bijgewoond. Dingsdag 11. ontving de WelEd. Gestr. heer J. van der Ree, kapitein bij het 4de bat. 4de reg. infanterie, te Gouda in garnizoen, namens Z. K. H. den Prins van Oranje een prachtig kristallen plateau op zilvereu voet en met zilver lo verwerk gemonteerdals schietprijs gegeven door Z. K. H. in het kamp van Milligendit waarlijk vorstelijk geschenk is zooals wij vernemen, vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten. De arrondissements-rechtbank te 's Hage heeft Donder dag morgen de zaak behandeld van F. Oskam, koopman te Voorburg, gedagvaard ter zake van den 7den Augustus 11. op de werf van de bouwmanswoning van C. Hoogmans te Voor burg, welke werf aan den straatweg gelegen is, aan C. van der Schie te hebben toegevoegd de woorden: dief, dronken smeerlap, schelm. De verdediger van den beklaagde, Mr. J. Léon, concludeerde tot verwijzing der zaak naar den kanton rechter, dewijl een der elementen die het wanbedrijf van hoon daarstellennamelijk de publiciteit, in casu niet aanwezig was, daar blijkens de duidelijke en stellige verklaringen van de getuigen de scheldwoorden noch op den openbaren weg zijn uitgesproken noch zoo luide dat zij noodwendig op den openbaren weg moesten geboord worden. Nadat het O. M. verklaard had zich tegen deze conclusie niet te verzettenheeft de rechtbank bepaald dat zij Maandag a. s. in deze zaak zal uitspraak doen. Door de heeren Curatoren van het Gymnasium te Dord recht is aan den Gemeenteraad een voordragt aangeboden voor de benoeming van een hoogleeraar in de Hoogduitsche taai en letterkundebestaande uit de heeren A. G. C. van Duyl en A. Bikkers, beiden te Rotterdam. In een volgende verga dering zal tot een benoeming worden overgegaan. Curatoren van het stedelijk gymnasium te Middelburg hebben opgemaakt het tweetal voor de betrekking van con rector aan die inrigting, opengevallen door het vertrek van Dr. A. Romeyn, thans rector aan het gymnasium te Enkhui zen. Het tweetal bestaat uit de heeren C. M. Kan, benoemd conrector aan het gymnasium te Gouda en B. W. Hoffmann litt. hum. doctorandus te Utrecht. Wij vernemen dat de administratie van den raad van adelwelks bureaux, tot nog toe in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! gevestigd warenthans wordt overgebragt naar het vroegere departement voor de zaken der Hervormde Eeredienst, terwijl de appartementen, tot nog toe door bedoelden raad ingenomen, ter beschikking zullen wor den gesteld van den Raad van State. De Koning van Pruissen heeft den graaf F. van Rech- teren Limburg, wonende te Almelo, benoemd tot ridder der orde van St. Jan. Wij vernemen dat de heer J. Rosenberg, woonachtig te Surinamein de bovenlanden dezer kolonie na onderzoek eenig goud heeft ontdekt, en van wege Z. Exc. den gouver neur als hoofd eener expeditie met de verdere nasporiug is belast. Maandag avond brak boven de gemeente Ilellevoetsluis een zwaar onweder los, vergezeld van hevige windvlagen waar door heb volgend ongeluk plaats greep: een jol, bemand met met vier personen allen inwoners dier gemeente, werd op den Ooster door een windvlaag aangegrepen en omver geworpen waardoor drie der opvarenden hun graf in de golven vonden, terwijl de vierde zich met ongeloofelijke inspanning, gedurende drie urenop twee riemen boven water hieldtot het hem eindelijk mogt gelukken den wal te bereiken. Een der ver ongelukten was gehuwd en laat een vrouw en vele kinderen achter. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera les Huguenots. Nog dezer dagen werd op de kolonie Watervliet een menigte aardbeziën van den kouden grond geplukt, waarvoor goede prijzen worden besteed. Zondag avond woedde te Hoorn een hevig onweder. In bet Noordwesten zag men een hellen vuurgloeddie opging uit een gebouw dat door den bliksem getroffen was. Kort daarop vernam men dan dat de bliksem in een boerenwoning in het dorp Spierdijk ingeslagen was bij welk ongeluk men zeker geen menscbenlevens te betreuren had. Van have en goed moet nog al het een en ander gered zijn. Het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel heeft, in zijn vergadering van 1 dezer, den heer E. J. van Wisselingh tot de predikdienst in de Herv. Kerk toegelaten. Reeds vroeg wapperden van de openbare gemeente- en academische gebouwen en van de huizen der ingezetenen de nationale vlag. De Herv. en Christelijke Afgescheidene gere formeerde gemeenten herdachten godsdienstig het beleg en ontzet van Leiden en na den afloop der godsdienstoefenin gen werd een begin gemaakt tot het houden van openbare volksvermakelijkheden op het plein van de Ruïne dat daar toe door de zorg der feest-commissie zeer doeltreffend was ingerigt. De hooge mast die moest beklommen worden en wel glad geschaafd, maar niet met vet besmeerd was, stak boven alles uit, terwijl in het midden van het plein een houten met vlaggen versierde tent voor de muziek der Leidsche Schutterij was geplaatst. Twee draaimolens aan de zijde der Koepoorts gracht een afgesloten perk voor het ringsteken en een ver heven stelling voor het goochelen aan de zijde der Garenmarkt, benevens een stelling voor boegsprietloopen aan de overzijde, waren zoo geplaatst dat de feestvierende menigte zich over het geheele terrein kon verdeelenterwijl het ruime pad aan de zijde van het Rapenburg was bestemd voor de wedloopers. Kramen en stalletjes met eetbare waren stonden langs de slootzijde, maar voor sterkendrank slijten was geen plaats gegund. Scheen het aan den morgen van den dag, dat het weder niet zeer gunstig zou zijn't herstelde zich zoodat in dit opzigt niets te wenschen overbleef. Spoedig was het terrein bezaaid met aanschouwers en mededingers. Alles had met orde plaats en van ongeregeldheden was geen schijn of schaduw. Van de 80 mastklimmers hebben 47 prijzen behaaldde eischen der feestcommissie waren niet al te hoog gesteld. Van de 15 kweekelingen van de School voor Zeevaart misten slechts twee het doel. De draaimolens hebben onophoudelijk gedraaid en de commissarissen die daarop toezigt hadden, vervulden die taak bij uitstek, want ook dat ging geregeld. Welgemoed zag men de winners met hunne prijzen huiswaarts keeren. En zoo is die proef gelukt en hebben de Leidenaars wel het bewijs geleverd, dat zij volksvermakelijkheden kunnen houden en bijwonen zonder dat er wanorde wordt gepleegd. De feestcommissie en de politie verdienen lof en dank voor de wijze waarop zij zich van hun moeijelijke taak gekweten hebben. En als den avond van dezen dag het feestgeschal zich nog van den Toren zal doen hoorendan vinde het weerklank in het feestelijk gestemd gemoed en verhinderd niets de hoop op de vervulling der spreuk: '/BehoedHeer, Hollandt en saligt Leyden." In sommige kringen te Turijn houdt men het voor ze ker, dat koning Victor Emanuel den 20sten September een bezoek aan Garibaldi gebragt heeft. Men verhaalt dat laatst-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2