N°. 803. Zaturdag 4 October. Md4& <£k>- De nieuwe voorstellen van herziening van het Rijksb elastingstelsel LEIDSI1H IIXBLII. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en frauco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2f u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9—4 uur. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. I. Zij kunnen ons niet behagen, want zij missen een goed beginsel en nog veel meer kracht om een aangenomen beginsel doortezetten. Het beginsel om de plaatselijke tollieniën opte- heffen wordt wel in naam gehuldigd, maar meterdaad ver loochend, want, zoolang men de afschaffing van plaatselijke accijnsen niet uitdrukkelijk in de wet opneemt, ontbreekt het aan den moed, om naar overtuiging te handelen. De grond slagen der personele belasting te smaldeelen is het verband losrukken, waarin die belasting staat tot een redelijken maat staf van den stand en de levenswijze, elementen tot bepaling van het inkomen der belastingschuldigen. Uitbreiding van het patentrecht tot een incometax, alweder in het belang van 's Rijks schatkistis een tweede rechtstreeksche heffing van de inkomsten waarvan de wijze ons overigens hoogstbedenkelijk toeschijnt. Verhooging van den rijksaccijns van het gedistil leerd, terwijl de gemeenten de bevoegdheid blijven behouden daarvan plaatselijke opcenten te heffen 't is een nieuw middel om misrekeningen en teleurstellingen in de opbrengst en ra ming te verkrijgen. Een belasting op de koffij is, zoowel als een verhooging der belasting op het bier, een nieuwe last op de mindere standen omdat deze beide dranken meer en meer gunstig worden geacht, om de jenever te vervangen. Als de afschaffing van de belasting op de brandstoffen, op de zeep, op dagbladen en andere gedrukte stukken op die wijze moet worden gekocht, dan is het beter naar een ander plan van herziening om te zien dat de voorhanden zijnde bouwstoffen met meer oordeel en naar vaste regels aanwendt en schikt; daarbij moed parende, om niet terugtedeinzen voor of afge schrikt te worden door de hinderpalen die men ontmoet of met verschillende bedoelingen worden in den weg gesteld. De afschaffing van den rijksaccijns op de brandstoffen moet noodwendig ook die der plaatselijke belasting op dat voorwerp van verbruik ten gevolge hebben enofschoon dat laatste geen bezwaar heeftmaar veeleer onverhinderd geschieden kan het plan van den Minister van Financiën omvat zooveel, dat misschien het aangewezen aequivalent de afschaffing zal ver hinderen. De vervanging van den hoofdelijken omslag door een belasting op paarden rij- of voertuigen en dienstboden behoort welligt tot de onmogelijkhedenomdat zulk een soort van heffing eigenaardige en onoverkomelijke bezwaren heeft, en de opbrengst niet gelijk staat met het bedrag van den hoofdelijken omslag. De verhooging der belasting op de haard steden en overige grondslagen der personele belasting zal zeker meer knellen dan de belasting op de brandstoffen en een uit breiding van het patentrecht, zoodat het wordt een algemeene incometax, zal het collegie van Zetters voor de directe be lastingen in de grootste moeijelijkheid brengen. Een nieuwe kadastrale schatting van de gebouwde eigendommen heeft haar nutmaar die van landerijen of ongebouwde eigendom men is zeker meer billijk en voordeelig. Als het plan in zijn geheel moet aangenomen of verworpen worden is verwerping eer waarschijnlijk, omdat het kwade, dat er in ligt, zwaarder weegt dan het goede dat men beoogt. Een betere en meer gelijkmatige verdeeling van lasten is in het plan niet te vindeneen redelijk verband tusschen de heffing van 's rijks- en plaatselijke belastingen evenmin. Het paarden- en karossengeld uit de achttiende eeuw is zoomin als het koffij- en theegeld een heffing voor onzen tijd geschikt. Buitengewone zware belastingen op jenever, eerst van het Rijk dan van sommige gemeenten, kunnen het gebruik niet doen vermindereumaar lokken den smokkelhandel uit en zullen bet misbruik niet doen afnemen. Die er aan gewoon of verslaafd is, blijft bij zijn rantsoen vooral wanneer bier, koffij en thee duurder worden. Wanorde en misrekening zullen uiet achterblijven bij zulk

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1