DOORSCHIJI A. L. G. Bosboom-Toussaint, DE BLOEMSCHILDERES 4 en 4' 2 pCt. Hypotheek Obligatiën. AFLOSSING. Adverlenliën. ■lil A. W. SYTHOFF, te Leiden, geeft uit: Prijs 1,90. doorn van de kroon van Jezus, gevat in edelgesteenten. Bui- 1 ten op de zware gouden bladen bevinden zich twee fraaije j miniaturen, voorstellende de Addolorato en de Ecce Homo. De prins van Montenegro is zeer beleedigd dat de mo gendheden hem in den steek gelaten hebben, en heeft, naar men zegt, daarom met de Porie een geheim verdrag geslo ten welks bepalingen de mogendheden niet zijn medegedeeld. Keizer Alexander II heeft bij een te Nowvogorod uit gevaardigde ukase bepaald, dat alle vervolging in Polen moet ophoudenvan wege den staat ingesteld tegen de personen die zich sedert 1831 aan politieke misdrijven hebben schuldig gemaakt en mitsdien bedreigd zijn met de inbeslagneming of verbeurdverklaring hunner bezittingen. Het gebruik van schietkatoen tot militaire oogmerken is te Berlijn weder geheel opgegeven en zijn alle daarvoor ingerigte kanonnen weder in geschut voor de aanwending van gewoon buskruid herschapen. Naar men uit Hannover schrijft, heeft de instruotie tegen den hofmaarschalk von Hedemann reeds tot de ont- c> dekking geleid van een reeks misdrijvenwaarvan elk met veeljarige gevangenisstraf wordt bedreigd. Het zal zeer moei- jelijk zijn weder orde te brengen in het door hem gevoerde beheer, vermits de meeste rekeningenquitantien enz. ver brand zijn. Ook bestaat er geen hoop meer, dat het vermo gen zijner echtgenoot zal behouden blijven, naardien het thans blijkt, dat ook dit een offer van het spel is geworden. Op het congres van literatoren, paedagogen enz., Vrij dag 11. te Augsburg gehouden kwam o. a. ter sprake de kas tijding op de scholen gebezigd. Verscheidene leden verklaar den zich ten stelligste daartegen bewerende dat het de pligt des onderwijzers is het hoofd van den leerling met nuttige kundigheden te verrijken volstrekt niet om hem ligchamelijke straffen nl. oorvegen toetedienen. De meerderheid was van een tegenovergesteld gevoelen. Al ware het, dat men derge lijke kastijding slechts zeer zeldzaam wenschte toetepassen toch behoorde men er zich op geenerlei wijze te verbinden, dat die kastijding niet meer zal worden aangewend. Ten einde de beide partijen te vereenigen werd door een der leden het voorstel gedaan om in het vervolg niet meer te zeggen fik zal je een oorveeg gevenmaar -"ik zal je een wangveeg toedienen," op die wijze zouden beide partijen hun gevoelen zien zegevieren. De meerderheid nam hiermede geen genoe gen want het voorgestelde werd verworpen. Een ander lid verdedigde het toepassen van ligchamelijke straffen op de vol gende manier: hij zeide dat men tot beoordeeling dezer kwes tie zich moest stellen op een Christelijk standpunt. In den Bijbel toch wordt gelezen," zoo ging hij voort, //die zijn kind lief heeft kastijdt het" en deze grondregel moest de basis zijn der opvoeding. Ten slotte vereenigde zich de verschillende gevoelens omtrent dit onderwerp geopperd in dezer voege: De ligchamelijke straf behoort behouden te blijven; zij moet in den regel worden toegepast in de lagere klassen zoo min mogelijk op de leerlingen der hoogere klassen en steeds door den hoofdonderwijzer in persoon. - Het dagblad van Alentjon meldt het volgende: De politie-agenten hebben Zaturdag in onze stad een vrij zon derlinge ontmoeting gehad, die namelijk van een grijsaard van 91 jaren die zich te voet van Laval naar Mons begaf, om er zijn vader te bezoeken, die 112 jaren oud is en in het oud-mannenhuis is opgenomen. Onder weg had de man den arm ontwricht en begaf zich bedaard naar het gasthuis om dien te doen zettenhij heeft verhaald dat hijtijdens den Russischen veldtogt krijgsgevangen gemaakt, 24 jaren in Siberie heeft doorgebragt. Hij is nog krachtig en geniet een goede gezondheid. Het drama: les Misérables is te Parijs verboden, doch zal in den aanstaanden winter te LondenBrusselMilaan Napels, Weenen, Berlijn, Kopenhagen en Stockholm worden opgevoerd. Het Japansch gezantschap, dat sedert een week zich weder in Parijs bevindt, heeft zijn intrek ook nu genomen in het hotel du Louvre, zoo als blijkt uit de witte vlag met een rooden bol in het midden die voor een der balkons is geheschen. De Japanners zullen daar blijven tot na 's keizers terugkomst, om bij Z. M. in afscheids-audientie te worden toegelaten. Adelina Patti, die zich op dit oogenblik te Londen be vindt, is zoo ernstig ongesteld, dat zij hare engagementen in de provinciën heeft moeten opzeggen. De dagbladen van Yorkshire deelen mede, dat aan Dr. Longleyaartsbisschop van York, het aartsbisdom van Can terbury door lord Palmersion is aangeboden, en dat zijne genade onmiddelijk te kennen gegeven heeft, dat hij dit aan bod zou aannemen. Het Fransche eskader in China heeft order ontvangen zich naar Japan te begeven, waar de hoofden der Europe- sche legatien beleedigingen ondergaan hebben, die hen noop ten zich onder de bescherming der ter reede liggende oor logsvaartuigen te stellen. «FFIlilKEL nriËilWS. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten dat bij gelegenheid der viering van den gedenkdag van Lei- dens ontzet, op aanstaanden Vrijdag den 3den October, open bare Volksvermakelijkheden van wege het Gemeentebestuur zullen gegeven worden, van 12 tot 5 uur des namiddags, op het plein der Ruïne; terwijl een Commissie van eenige Hee- ren daartoe uitgenoodigdzich wel met de taak heeft willen belasten om die vermakelijkheden te regelen, te besturen eu te leidenin bet vertrouwen dat ieder, die daaraan deel neemt of daarbij tegenwoordig is, zich beijveren zal, tot bevordering der orde medetewerken. IFMAim beschikbaar AlJUlllSLills j hebbende, en genegen zijnde zich te Associëren, op zeer voordeelige voorwaarden ter Exploitatie van vier ver schillende artikelen voor LandbouwHandel en Nijverheidalle gebreveteerd eu be kroond, adressere zich onder Letter JR. bij de Boekverkoopers VAN WEELDEN MIN GELEN Spui, te Gravenhage. Het Bestuur der Nederlandsche Hypo theekbank berigt dat hare Schuldbrieven, opeischbaar 30 September 1862, met de, tot op dien dag sedert den laatst verval len Coupon daarop verschuldigde rentei betaald worden ten Kantore van de Ont vang- en Betaalkas te Amsterdam op Dingsdag 30 September 1862 en volgende werkdagen. p ta? fv vri VAN LONDON, 26 Lambeth Hill, Doctors' Commons en FRANKFORT a/m, AGEKT voor HOLLAUD de Heer H. J. BOBBERS te RotterdamOppert 245.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3