Buitenlandsch Nieuws. tiieeue vergadering in 1863 terwijl tot leden van het hoofd bestuur zijn gekozen Jhr. Mr. C. van Foreest te Heilo Mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer, en bij acclamatie herkozen Jhr. Mr. R. Gevers Deynoot als secretaris en Mr. H. A. Crommelin als penningmeester. Vrijdag 11. heeft Dr. W. Koster het hoogleraarschap in de medicijnen aan de Utrechtsche Hoogeschool aanvaard met het houden eener redevoering in de Hollandsche taal, ten on derwerp hebbende het gewigt der beoefening van de patholo gische en anatomische wetenschappen. Men' klaagt nu en dan over den belangrijken uitvoer van vee naar Engeland, waardoor het vleeschverbrnik in ons land wordt benadeeld. Uit een openbaar gemaakte statistiek blijkt, dat onze uitvoer niet raeer dan een tiende deel bedraagt van hetgeen in Engeland aan vleesch verbruikt wordt. Naar men uit Zwolle verzekert, is Dr. Tirat van Parijs» na een bezoek ontvangen te hebben van de plaatselijke ge neeskundige commissie, die van hem de vertooning van een diploma eischte tot uitoefening der geneeskunstvan daar spoor loos verdwenen. Als een merkwaardig teeken des tijds wordt medegedeeld dat Ds. N. Brummelkampdocent aan de Theologische school te Kampen Zondag 21 Sept. 11., op uitnoodiging van den Lutherschen Kerkenraad te Doesburghaldaar een predikbeurt heeft vervuld. De Nederlaudsche Gereformeerde Zendingsvereeniging hield Woensdag te Amsterdam haar tweede jaarfeest. De bij eenkomst der afgevaardigden werd door Ds. C. Schwarz ge opend en geleid en te half een uur door Ds. Gann Dun met gebed gesloten. Te half twee uur had de openbare bijeenkomst plaatswaarin Ds. Schwarz een toespraak hieldom den blik te slaan binnen ons, buiten ons en boven ons. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 1365 leden telt en twee inlandsche colporteurs voor haar rekening op Java werkzaam zijn. De inkomsten over het laatste jaar bedroegen f 7541,93. Na eenige mededeelingen aangaande het Zendinghuiswerd die stichting door Ds. Witteveen ingewijd en den nieuwen directeur door Ds. Schwarz ingeleid, waarna eenige predikanten hem toespraken. Nadat dit door den direc teur, den heer Middelhoven, was beantwoord, werd de bijeen komst door den heer Koenen met gebed geslotenwaarna de afgevaardigden met het bestuur zich aan een broederlijken maal tijd vereenigden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderlandhande lende overeenkomstig de aanschrijving van de Algemeene Sy nodale Commissie der Nederd. Hervormde Kerk, heeft den 17den dezer aan den heer J. F. Margadant, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van predikant bij de Hervormde gemeente te Roosendaal (Gelderland). Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Kat wijk aan Zee door A. Macphersin te Nijkerk op de Veluwe» en naar Rensumageest door Ds. W. Menze te Voorthuizen. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Jut- phaas door den kandidaat F. J. P. Moquette. Bij het naderen van bet feest der gedachtenisviering van Leidens ontzet komt menigeen of nemen welligt velen ter hand de een of andere beschrijving van het beleg en ontzet ten einde zich of aan anderen te herinneren wat in 1574 plaats had. Maar ons komt daartoe uitermate dienstig voor, wat door de zorg van onzen voormaligen stadsschoolonderwij zer, den geachten en altijd "nog ijverigen meester A. van Leeuwen, als een //Geschenk voor de Leydsche jeugd op den 3den October," in het licht gegeven en in den boekhandel van onzen uitgever verkrijgbaar is tegen den geringen prijs van 25 cents. Die geschiedenis, in een onpartijdigen en verdraagza- men geest voorgesteld, is "dienstbaar gemaakt aan hetgeen de wetgever van het lager onderwijs verlangde de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en hun oplei ding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, met vermijding van al wat strijdig is met den eerbiedaan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden verschuldigd. Veertig jaren geleden werd op gemengde scholen in dien geest over Leidens ontzet gesproken en scholieren wier ouders tot verschillende godsdienstige gezindheden behoorden, luisterden met belangstelling naar het verhaal van den onderwijzerzon der dat iemand ergernis nam of kreeg van de zedekundige lessen die er uit getrokken werden. Op rijperen leeftijd zijn de vruchten van die verdraagzaamheid niet verloren gegaan en daarom wordt de lezing en verspreiding van dat kinderwerkje ook voor eenvoudigif bejaarden nuttig, met vertrouwen aan bevolen. Heden was het vijf en twintig jaar geleden, dat Prof. A. Rutgers het hoogleeraarambt in de faculteit der bespiege lende wijsbegeerte en letteren aan de Leidsche Hoogeschool aanvaardde. Talrijke bewijzen van deelneming werden op dezen dag hem gegeven. Door deputaties uit de studenten in de Theologie en in de Letteren door afgevaardigden uit het col legium Studiis et Amicitiae, door de hoogleeraren der littera- rische en der theologische faculteit werd hij plegtig geluk ge- wenscht. Namens vele zijner tegenwoordige en de alhier woon achtige oud-leerlingen werd hem een prachtige marmeren pendule met twee marmeren vazen ter gedachtenis aangeboden. Een geschenk dat uitmunt door deftigheid van stijl en keu righeid van uitvoering en getuigt van de liefde zijner leerlingen en van hunne waardering van de zedigheid des hoogleeraars, wars van weelde en praal, terwijl de keuze van het geschenk waarbij gevoegd is een sierlijk album voorzien van de namen dei- gevers, op een keurige wijze geschreven door onzen bekenden Taf fijn eer aandoet aan de commissiedie zich met. die taak beeft be last. Moge de achtenswaardige en ook bij Leidens burgerij hoogst- geëerden hoogleeraar steeds het voorrecht smaken zulke leerlin gen te bezitten in de langdurige waarneming van zijn pro fessoraat, die hem hartelijk wordt toegewenscht en waartoe Hij die hem tot hiertoe tot zijn taak bekrachtigde, hem voort durend lust en gezondheid schenke bij alles, wat zijn leven kan veraangenamen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Zondag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 62°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 69°, te 5 uur 69°, te 8 uur 65°, te 10 uur 63°. Maandag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 64°, te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 70°. Mazzini heeft weer een manifest uitgevaardigd, waarin de volgende zinsnede voorkomen//Het was Bonapartedie de nederlaag van Garibaldi bewerktehij is het die zijn ver oordeeling en zijn dood eischt. Hij is de ongelukstar van Italië. Italianen! herinnert u den eed van Orsini. Jongelingen! verdubbelt uwe liefde tot het Vaderland, gedenkt aan Brutus en aan Lorenzo den Mediër. Meisjes van Italië! vergeet niet, dat Judith tot uw geslacht behoorde en dat het te doen is, om het groote werk der algemeene redding ten einde te brengen." Uit Napels wordt geschreven dat verscheidene bisschop pen bij koning Victor Emanuel aanzoek hebben gedaan om tot. zijnen opper-aalmoezenier en opper-kapellaan te worden benoemd ter vervanging van wijlen Mgr. Caputo. Dit wordt gemeld ter wederlegging der bewering dat Caputo de eenige bisschop was, die aan den koning van Italië toegedaan was. Het Court Journal verhaalt dat de dames in Oostenrijk, althans die uit de hoogere kringen den dood aan de crino lines hebben verklaard. Te Ischl, waar zij doorgaans in het herfstgetijde te zamen komen, zal iedere dame, die zich tegen dit besluit verzethet misnoegen der overigen ondervinden. Voorts hebben zij aan de directien der Weener schouwburgen te verstaan, gegeven dat die schouwburgen waar de actrices crinolines dragen niet meer op hare bescherming zullen kun nen rekenen. Het gerucht wegens den zelfmoord van den generaal- veldtuigmeester graaf Giulay te Berlijn is gelukkig gebleken ten eenenmale valsch te zijn ofschoon het door de gansche stad als stellig verspreid en algemeen geloofd werd. Hoe dat valsch gerucht was ontstaan blijft raadselachtig. Door een aantal leden van de internationale vereeniging ter bevordering der Sociale wetenschappenis op het bier ge houden Congres besloten zich bij adres te wenden tot den presi dent Lincoln. In dat reeds openbaar gemaakte stuk verklaren

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2