Buitenlandsch Nieuws. wij u niet alleen de behulpzame Hand willen bieden maar wij hebben ook het onze willen bijdragen tot opluistering van het feest en om blijk Ie geven van onze belangstelling in al wat den landbouw betreft. De landbouw, Mijne Heerenis aan u veel verschuldigd. Wij zeggen u dank voor de goede zorgen door u aan deze rijke tentoonstelling besteed. Daarop moet lioogen prijs gesteld worden door de leden der Maatschappij in het algemeen en door ieder die belang stelt in den Neder- landschen landbouw in het bijzonder.'1 Naauwelijks had de Burgemeester zijn toespraak geëindigd of het corps muziekanten der dienstdoende Schutterij, dat aan het achtereinde der zaal bij het orgel had plaats genomen voerde eenige muziekstukken uitmuntend uit, middelerwijl de genoodigden de voorwerpen gingen bezigtigen zoowel in de zaal der Tentoonstelling zelve, als aan de overzijde in het ruime veld van den Koekamp, alwaar een zelden nog zoo volledige verzameling van landbouw-werktuigen van de nieuwste vinding en de vernuftigste zamenstellingwas ten toon gesteld. En nu stroomde alles naar het ruime Malie-veldom daar de rappe boerenzoons in een anderen wedstrijd elkander den loef te zien afsteken en ook daar in vlugheid en vastheid van hand en oog bij het. oud-vaderlandsche ringrijden te wed ijveren; terwijl van 2 uur af allerlei volksvermakelijkheden, door het Stedelijk bestuur bekostigd bij afwisseling werden gehouden, als daar zijn: tooneelvoorstelling, koorddansen, goochelen enz. Men verbeelde zich in 't open veld, voor duizende toeschouwers, en, //groote en kleine kinderen" de volgende lachverwekkende voorstellingen: //de twee lijken en toch geen dooden //de bruidschat van Auvergne," en tot slot een allerjoligste Pantocaine: //de Voogd of het gesto len kind." Voeg daarbij dat het fraaiste weder, als 't ware een zo- mersche dag, het feest begunstigde en dat het van bezoekers wemelde, die met alle treinen daarbij kwamen, en men zal wel willen gelooven dat de inwijding en de eerste dag van dat landbouwfeest zich goed heeft ingesteld. Aan het ringrijden, dat Vrijdag ter gelegenheid der Landbouwfeesten heeft plaats gehad, hebben 44 boezenzonen met hunne paarden deelgenomen. De 1ste prijs, zijnde een gouden horologieketting, is behaald door N. Kuygrok, te Wassenaar; de 2de prijs, een zilveren horologie, door W. Hendriks, te 'sHage; de 3de prijs, een gouden potloodhou der, door J. van der Kraf, te Wassenaar; de 4de prijs, een zilveren gemonteerde sigarenkoker, door D. Treffer, te Loos duinen; en de 5de prijs, een zilveren lucifersdoosje, door Vo gels, te Wassenaar. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben Zaturdag morgen de tentoonstelling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw in de Teeken-Academie met een bezoek vereerd. HD. hebben aldaar een geruimen tijd doorgebragt, alles met de meeste naauwkeurigheid gadegesla gen en HD. bijzondere tevredenheid over al het tentoonge stelde betuigd. Ten gevolge van het min gunstige weder heb ben HD. het bezoek van de tentoonstelling in de Koekamp tot [nader uitgesteld. Bij gelegenheid van dit bezoek werden aan den Koning en den Prins van Oranje prachtige catalogus sen aangebodendie geheel in goud waren gedrukt. Zij zijn van de pers van den heer A. Roelants te Schiedam, drukker van de Maatschappij, wien daarvoor alle lof toekomt. Blijk baar mogten zij de hooge goedkeuring wegdragen. De heeren G. G. Snellen en H. Witte maakten ook deel uit van de commissie van beoordeeling der voorwerpenin gezonden voor de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw die te 's Gravenhage wordt gehouden. In de raadsvergadering van Vrijdag is met 10 tegen 3 stemmen de heer C. M. Kanconrector te Winschoten tot conrector aan het Gymnasium te Gouda benoemd. Te Alkmaar zal de jaarlijksche herdenking van het ont zet van Alkmaar in 1573 den Ssten October aanstaande wor den gevierd met het houden eener feestrede door Mr. W. van der Kaay en des avonds van een soiree in den Stads-Schouw- burg, waarbij muziek, mannenkoorgezang en een voordragt van het dichtstuk: Op den Haarlemschen blinkert in costuum zich zullen afwisselen. De vroeger aangekondigde steeple chaseheeft Maandag 11. te 3 uur onder Terworm, bij Heerlen plaats gehad. De toeloop der nieuwsgierigen was zoo grootdat velen geen levensmiddelen wisten te bekomen. 18 rijders hadden ieder voor een bedrag van 10 Frederics d'or ingeschreven. Naar men zegt moeten er weddingschappen voor belangrijke sommen zijn aangegaau. Vier paarden hebben echter slechts aan den wedstrijd deelge nomen te wetendie van graaf Metternichden prins de Ligne, graaf Furstenberg, en baron von Breidbach. De ren baan bestond uit een raoeijelijk drassig terrein, waarin zich grachten van 18 voet, hekken, heggen en het riviertje de Geleen bevonden. Het paard van graaf Furstenberg viel twee maal in een grachteen ander stortte neder, tot eindelijk het paard van graaf Metternich, bereden door den graaf van Westphalen, den prijs behaalde, bestaande in een hert vau massief zilver. Is het overeenkomstig het algemeen belang en recht vaardig aan de Artsen het leveren van geneesmiddelen te verbieden? Die vraag wordt door een practiserend geneesheer beantwoord in een welgeschreven brochure, die dezer dagen bij den boekhandelaar R. C. Meijer te Amsterdam het licht zag. Aanleiding tot die vraag bestond in art. 9 van het in gediend wets-ontwerpregelende de uitoefening der genees kunst en zij wordt in dit geschrift aan het beginsel getoetst, dat voor algemeene toepassing vatbaar is: //zal een bedrijf zich kunnen ontwikkelen en vorderingen maken dan behoeft het vrijheid; elke dwang, elk voorschrift van hooger hand is belemmerend voor den bloei van het beroep." Op die stelling rust de ontkennende beantwoording der vraag, welk betoog een onpartijdige lezing en overweging verdient. Beroepen tot predikant hij de Herv. gemeente te Oude water Ds. C. J. Brijce, thans te IJlst; te Wemeldinge (cl. Goes) Ds. C. P. van Toorenthans te Hendrik-Ido-Ambacht, en te Aalburg en Heesbeen (cl. Heusden) Ds. J. H. Guldenarm, thans te Oosthem. Beroepen bij de Christelijke Afgesch. gemeente te Arum Ds. J. van Andel te Zutphen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Zaturdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 65°. Ten gevolge van den buitengewonen rijken ooftoogst in Duitschland neemt het vervaardigen van appelwijn een onge kende hoogte. De prijzen van het ooft zijn overal voorbeel deloos laag. De eigenaars eener groote banketbakkerij te Dundee hebben aan het vrouwelijk personeel, dat in hun dienst wa9; het dragen van crinolines verboden, omdat eenige der meisjes hen herhaaldelijk onder bescherming van dat kleedingstuk hadden bestolen. Op zekeren dag deden zij de crinolines on derzoeken en toen kwam uit den een een pot confituren, uit een ander een broodsuiker en uit een derde een hoeveelheid gebak te voorschijn. Het Japansch gezantschap zal in het eind dezer maand naar Suez vertrekken, om zich aldaar ter terugkeer naar Ja pan inteschepen aan boord van het Fransche fregat Sémiramis. Dingsdag tegen den avond is in het gebouw der ten toonstelling te Londen wederom een persoon in verzekerde bewaring genomendie uit de Fransche afdeeling een stuk laken had ontvreemd. De berigten uit de meeste wijnstreken, als: Cöte d'or, Cöte roteé, Maconnais, Beaujolais LyonnaisGuienne, Cha- renteLanguedoc, Roussillon en Province, zijn omtrent den wijnoogst allergunstigst, zoowel omtrent de kwaliteit als de kwantiteit. Men schat dat de opbrengst van den oogst in sommige streken de helftin andere een derde meer zal zijn dan in het vorige jaar. De kwaliteit is overal uitmuntend. Men verwacht spoedig een daling der wijnprijzen, Woensdag 11. is de Heer W. Reupell, die gedurende korten tijd lid van het Engelschë Parlement is geweest, door het hof van assises, wegens valschheid in geschiften tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Gelijk men zich herinneren zal, stond hij terecht wegens

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2