Buitenlandsch Nieuws. Hoofdstuk III. Buitenl. Zakenmeent de regering dat de bezoldigingen der hoofden onzer gezantschappen over het al gemeen verhooging behoeven; maar is tevens van oordeel.dat de middelen daarvoor moeten gezocht worden in een vereen voudiging van onze vertegenwoordiging in die rijken, met welke onze staatkundige aangelegenheden van geen overwegend belang kunnen geacht worden, zonder dat daartoe voor de goede verstandhouding of handelsbelangen nadeel te vreezen is. Het voornemen bestaat dan ook om, even als vroeger plaats hadde missie in Zweden en Noorwegen te vereeuigen met die van Denemarkenen de missie in Portugal met die in SpaDje. Daardoor is een besparing verkregen van f 19,50 0 zoodat er gelegenheid bestaat tot verhooging der tractemen- ten van de gezanten in Belgie, Frankrijk, Turkije en Grie kenland en in Pruissen. De kosten der betrekkingen van Nederland met China en Japan kunnen thans niet meer be schouwd worden uitsluitend Ned. Indië te betreffenmaar van algemeen belang voor Nederland te zijn, zoodat de behandeling der daartoe behoorende zaken van het departement van Ko loniën bij dat van Buitenlandsche Zaken is overgebragt. Nopens Hoofdstuk III B. wordt stil gestaan bij de over wegingen die geleid hebben tot de opheffing van het afzon derlijk Dep. voor de R. K. Eeredienst; het eindcijfer voor die Afdeeling is thans f 5,246 minder dan vroeger. Wat Hoofdstuk IV A, Justitiebetreft, spruit de verhooging o. a. voort uit de hoogere raming voor het onderhoud der gevan genen een gevolg van hoogere aannemingsprjjzen en toene ming van de bevolking der gevangenissen. Te Rotterdam zal een zuiver cellulaire gevangenis worden opgerigt van 250 a 300 cellen. Een ruiling* van het Paleis van Justitie te Am sterdam tegen een Rijksgebouw heeft dit jaar haar beslag ge kregen eenige daarmede in verband staande punten zullen nu geregeld moeten worden. Bij Hoofdstuk IV B, wordt mede gewezen op de oprigting van de afzonderlijke Afdeeling voor de Hervormde en andere Eerediensten, waaromtrent, zoo wordt gezegd, alzoo een be langrijke schrede voorwaarts gedaan wordt op den weg, dooi de Vertegenwoordiging sedert vele jaren aangewezen en in zonderheid door den laatst afgetreden Minister van Hervormde Ëeredienst ingeslagen. Een regeling van de rijkstoelagen voor de kosten van be- stuur der Evang.-Lutherscbe en Hersteld-Evang.-Luthersche kerkgenootschappen waarbij een jaarlijksche vaste som voor dat onderwerp zal worden uitgekeerd, was reeds vóór het in werking treden van het Kon. besluit van 21 April jl. in werking gekomen. De Minister stelt zich voor, in den loop van -het dienstjaar te onderzoeken in hoe verre gelijke rege ling voor de Herv. kerk, en, zoo veel noodig, ook voor andere kerkgenootschappen lot stand te brengen zal zijn. De zamenroeping van een constituerende vergadering, belast met het zamenstellen van een algemeen reglement voor de beide in Nederland bestaande Israëlitische kerkgenootschappenreeds vroeger voorbereid, heeft mede ten doel, de genootschappen los te maken van onnoodige banden. De post van predikantstraktementen is verhoogd tengevolge vooral van de toeneming der bevolking en de daardoor nood zakelijk geworden vermeerdering van predikants-plaatsen. De verhoogde bijdragen strekken zich uit over 135 gemeenten der Hervormden 3 der Evangelisch-Luthersche en 2 Doopsgezinden. Vrijdag 11. werd in het Groot Keizershof te 's Graven- hage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de verschillende afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen onder voorzitterschap van den heer Mr. D. Levysohn Normanpresident der voorzit tende afdeeling voor dit jaar. Na de opgekomen leden een hartelijke welkomst te hebben gebragt, opende de voorzitter de werkzaamheden met een toespraak die ten onderwerp had: 'De overdrijving op wetenschappelijk gebied." Met aanhaling van onderscheidenemeestal zeer opmerkelijke voorbeelden wees de geachte spreker die overdrijving achtereenvolgens aan o. a. op het gebied der lofredenenop dat der critiek der dichtkunst, der geschiedkunde en van het taalgebruik, het laatste meer bepaaldelijk met het oog op de taal der wet en der rechtspleging. Deze toespraak rijk aan menige wetens waardige bijzonderheid en geestige satire, werd levendig toe gejuicht en zal, op voorstel van een der leden aangedrongen door de geheele vergadering, in de werken der maatschappij worden opgenomen. Vervolgens bragt de algemeene secretaris voor dit jaar, de heer Mr. H. J. A. Raedt van Ordenbarneveldverslag uit omtrent de handelingen en de geschiedenis der maatschappij sedert de jongste algemeene vergadering. Daaruit bleek o. a., dat de verschillende afdeelingen der maatschappij te zamen tellen 590 leden. Van de werkzaamheden in die afdeelingen in het afgeloopen jaar werd een overzigt gegeven van de in gekomen boekwerken en geschenken gewag gemaakt, herin nerd aan de uitgave door de maatschappij van de door haar bekroonde geschiedenis der staatkunde van Johan de Witt en ten slotte herdacht aan de in het afgeloopen jaar gestor ven leden, meer bepaaldelijk aan Dr. van Maanen lid van de afdeeling 's Gravenhage en Ds. P. J. van Groningente Ridderkerk, lid van de afdeeling Dordrecht. Blijkens het rapport van de permanente commissie om aan den schrijver van een uitgekomen geschrift, hetwelk een on derscheiding waardig gekeurd wordt, als eereblijk de som van f 150 aantebieden, was haar in het afgeloopen jaar geen zoo danig geschrift voorgekomen. Voorts werd bepaald, dat door de volgende algemeene ver gadering een prijsvraag zal worden uitgeschreven in het vak der geschiedenis. Uit de door het bestuur voorgedragen prijs stoffen, wordt door deze vergadering als prijsvraag uit het vak der schooue kunsten voor het volgende jaar gekozen: "Hebben de kunsten recht op den steun der Regering? Heb ben zij daaraan behoefte?" (Te beantwoorden voor 1 Ja nuari) 1864). Daarna werd uit de afdeeling Dordrechtals voorzittende afdeeling voor het volgende jaar tot algemeen voorzitter ge kozen de heer J. P. Brediusen van wege die afdeeling aan de vergadering kennis gegeven, dat tot algemeenen secretaris der maatschappij is benoemd de heer M. A. Perk. De algemeene secretaris deelde vervolgens mededat op de in 1860 uitgeschreven prijsvraag: «Een geschiedenis van de wetenschappelijke beoefening der Nederlandsche taalgeen antwoord is ingezonden. Nadat herinnerd was aan de uitgeschreven prijsvragenwelker beantwoording voor 1 Januarij 1863 moet zijn ingezonden als: 1°. een beoordeeling van Kinker als wijsgeer; 2°. een geschiedenis van het Koningrijk Holland onder Lodewijk Na poleon en 3°. een geschiedenis van den Nederlandschen ro man in de tweede helft der vorige eeuw, deed het bestuur vervolgens nog eenige mededeelingen van verschillenden aard o. a. dat door het algemeen bestuur tot honorair lid der maat schappij is benoemd de dichter Jan van Beersvan Antwerpen. Nadat door een van de leden dank was gebragt aan den voorzitter, voor de leiding der vergadering, werd deze ge sloten, waarna de leden zich aan een vriendscliappeUjken maal tijd hebben vereenigd; Zaturdag avond omstreeks half negen uur ontstond er brand in een pakhuis op het Levendaal tusschen de Pak- en Rijnstraten, waarin hooi en stroo geborgen waren, hoogst waarschijnlijk door broeijing van het hooi veroorzaakt. De brandspuiten snelden al zeer spoedig tot brandblussing aan de politie en de schutterij zorgde trouw voor de ordezoodat binnen een half uur verder gevaar geweken was. Heden morgen omstreeks 12 uur viel in het water van de Binnenvestgracht langs het plantsoen aan de Hoogewoerds- poort een meisje, Johanna Kolpa genaamd. De agent van politie Loekenbach zulks bemerkende, liep er heen en redde het kind van een wissen dood. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. Zondag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 58°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 64°, te 5 uur 62°( te 8 uur 59°, te 10 uur 55°. Maandag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 55°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 60°. Men verzekert, dat de beroemde geneesheer Troupeau naar Varignano is vertrokken, om Garibaldi te verplegen;

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2