j. W. de öroot en A. Smits, 'kandidaten in de letteren aan de Utrechtsche Hooge9cbool. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning zich in het laatst van deze maand weder voor eenigen tijd naar het Loo begeven. De beide Kamers van de Staten-Generaal hebben heden Dingsdag, hare werkzaamheden aangevangen. Bij de Eerste Kamer zijn de gekozen of herkozen leden na onderzoek hunner geloofsbrieven toegelaten. De voorzitter, Mr. J. A. Philipseheeft zijn betrekking aanvaard met een rede, waaruit bleek dat in dit zittingjaar gewigtige beraadsla gingen worden te gemoet gezien. Onder de ingekomen stuk ken merkt men op de inlichtingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het bekende adres van zes leden van den gemeenteraad van Vledder. De Tweede Kamer heeft mede de geloofsbrieven der nieuwe leden in orde bevonden en tot hun toelating beslotenmet uitzondering van den heer Meyiinkdie nog een der stukken nader moet overleggen. Wijders is overgegaan tot de verkie zing van kandidaten voor het voorzitterschap der kamer ge durende het tegenwoordig zittingjaaren zijn als zoodanig gekozen 1°. de heer van Beenen, voormalig president, met 31 van de 5 7 stemmen; 2°. de heer Dullert met 34 van de 61 stemmen en 3°. baron van Goltstein met 30 van de 58 stemmen. Bij deze laatste stemming werden 25 stemmen uit- gebragt op den baron van Heemstra. Deze lijst zal den Ko ning worden aangeboden. Men verwacht spoedig de voortzetting van de werkzaamhe den der kamerswaarvan de belangrijkste in de eerste plaats zullen zijn 1°. de behandeling van de adressen in antwoord op de troonrede; 2°. de financiële mededeelingen van den Minister van Financiën, en 3°. de aanbieding van verschillende v\ ets-ontwerpen hetzij die in de vorige zitting waren aanhangig gebleven, hetzij die voor het eerst zullen worden ingediend. Naar men verneemt zal Mr. Stipriaan Luiscius in de zaak van den kindennoorddie den 2den October voor het Pro vinciaal Gerechtshof' in Zuid-Holland zal worden behandeld, als verdediger optreden. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door de aftre ding van den heer Mr. Hoynck van Papendrecht als lid der arrond.-rechtbank te Botterdam, is II. Vrijdag door die recht bank de volgende voordragt opgemaakt: Mr. L. G. Greeve kantonrechter te Schiedam; Mr. F. A. T. Weve, advocaat te 's Gravenhege, en Mr. T. L. L. Prins, subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Botterdam. Maandag heeft de arrond.-rechtbank te 's Hage uitspraak gedaan in de zaak van de B., diens huisvrouw en zoonwo nende te Scheveningenvan welke zaak in de vorige week is berigt gegeven. De rechtbank heeft de tweede beklaagde aan de haar bij dagvaarding ten laste gelegde daad niet schul dig verklaard en haar dientengevolge vrijgesproken, maar de eerste en derde beklaagde schuldig verklaard en diensvolgens ieder veroordeeld, tot zes dagen gevangenisstraf en wel de derde beklaagde na reeds vroeger te zijn veroordeeld geweest. Aanstaanden Woensdag en Vrijdag zullen de troepen in garnizoen in de residentie, in vereeniging met de bataillons infanterie in garnizoen te Leiden en Delft, in de vlakte van Waalsdorp groote manoeuvres in het vuur uitvoeren. De troe pen zullen zich des morgens in de Maliebaan vereenigen. Bij zekere bejaarde weduwe te Delft werden onlangs herhaalde malen dekens en kussens uit de bedstede geworpen. Men wist maar niet wat dit beduideu moest, noch wie dit deed, maar men dacht aan hekserij of spokerij en men be sloot daarom het oordeel interoepen van iemand, wiens meer der doorzigt men in zulke zaken vertrouwde. Al 9poedig ver moedde deze de oorzaak en zag hij dat vermoeden bewaar heid, want het spook, dat op de daad werd betrapt, was een dienstmeisje. In tegenwoordigheid van getuigen bekende zij zoodanige rol te hebben gespeeld niettegenstaande zij tel kens had geveinsd, even beangst te zijn als haar bejaarde meesteres. Wij vernemen dat bij het door de Litterarische facul teit der Leidsche Hoogeschool gehouden admissie-examen van de 11 studenten die zich aangemeld hebben, 7 zijn toegela ten; alsmede, dat Dr. W. G. Pluygers aanstaanden Vrijdag niet een plegtige oratie het gewoon hoogleéraarambt bij die faculteit zal aanvaarden. De vreesdie door menigeen werd gekoesterdvoor de hervatting der ongeregeldheden tengevolge van de gewone jaarlijksche togt naar Katwijk aan Zee, om de afvaart der bokkingschuiten of pinken te zien heeft zich niet verwezen lijkt. De drukte op de Breedestraat was niet buitengewoon terwijl alles weder tot de gewone orde is teruggekeerd. In- tusschen is een gerechtelijk onderzoek aangevangen naar de schuldigen en hebben de in hechtenis genomene personen een verhoor ondergaan. De aanleidende oorzaak ligt wel in de ge nomen politie-maatregelmaar er zijn onder de weerstrevigen ook namen genoemd van personen, van wier stand en be- rekkingen men iets anders had mogen verwachten en die zich daardoor de verontwaardiging van velen op den hals hebben gehaald. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad ontleenen wij het volgende; Den 15den Julij is de Gouverneur-Generaal van zijn rei9 over Midden- en een gedeelte van Oost-Java teruggekeerd. Het hoofddoel der reis was een onderzoek naar den staat der communicatie-middelen en de plans tot verbetering daarvan de regering aangeboden. Zijn Exc. heeft die taak, in spijt der daaraan verbonden vermoeijenissenmet een ernst en voortvarendheid ten einde gebragtis zoo gereed geweest iedereen in zijn beoordeeling daarvan aantehooren en heeft een zoo naauwkeurige kennis getoond in al hetgeen behoort tot den aanleg van spoor- en karrenwegen, dammen enkana len, dat zich het algemeene vertrouwen weder gevestigd heeft er eindelijk eens doortastende en doelmatige maatregelen zul len genomen worden om in die levenskwestie van Javaver betering der bestaande en de schepping van nieuwe vervoer middelen te voorzien. Het berigt der benoeming van den generaal-majoor Schimpf tot luit.-generaal en kommandant van het Indische leger heeft hier algemeen genoegen verwekt. Op de Buitenbezittingen is alles rustig. In het algemeen overzigt van de Java-Bode leest men het volgende: Op Borneo is het rustig. Te Bandjermassing, Martapoera, Amandit enz. bleef alles rustig; echter te Margasari houdt Goesti Kasan den guerilla-oorlog nog wat aan den gang. Amin Oelah is in de bovenlanden van Balangan en Madsaid te Moeara Halang nog immer in vijandige houding. Een ko- lonne, uitgezonden om die heeren te tuchtigen en zoo moge lijk intepakken, slaagde niet in hare pogingen door het ver raad van eenige mantri's. Toen de voornaamste aanlegger ein delijk in onze handen geraakte, bekende hij dat Demang Leh man in 't spel zat. Naar wij vernemen is door de factorij der Nederl. Han delmaatschappij met de jongste mail nog een bedrag van 6990 ter beschikking gesteld voor de slagtoffers van den brand te Enschedé, zijnde 1955 te Samarang en 5035 te Soerabaya aan liefdegiften bijeengebragtzoodat, met inbe grip der te Java ingezamelde f 2200 en een bij den heer Trakanen van een onbekende ingekomen gift van ƒ100zijnde de opbrengst eener loterij, uit Indie in het geheel een be drag van 29,517 door voornoemde Factorij voor Enschedé is overgemaakt. Op den 26sten27sten en 28sten Junij jl. is een ko- lonne onder bevel van den kapitein der infanterie W. G. A. L. van Bennekom, slaags geweest met de benden van Amin Oelah en Demang Lehman, in het landschap Petap met het gun stige gevolg dat de vijand driemaal werd teruggeslagen. Bij die gelegenheid werd een drietal onzer Europesche man schappen ernstig gewond en een der koelis doodgeschoten terwijl twee dezer laatsten schampschoten en ratjoewonden bekwamen. Te Langkap heeft, de kolonne het bivouak van Demang Leh man verbrand. Te Samarang is achter het venduhuis op het land Semon- gan den 22sten Julij een vreesselijke brand uitgebarstendie meer dan 300 huizen heeft in den asch gelegd en waardoor groote verliezen werden geleden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2