N°. 784. Zaturdag 18 September. A°. 1861 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSOH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noni- rners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën -6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regel9/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct9. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 in. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 ra.; 9 u. 29 ra. en op de Zondagen '9 avonds 10 u. 40 m. uit '3 Hage naar Leiden en 11 n. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 11., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 ra., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatielijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den officier van gezondheid 1ste klasse A. M. Verhoef, dienstdoende bij de garnizoens-infirmerie te Leiden, op non-activiteit gesteld, totdat nader over hem .zal worden beschikt. Wij vernemendat Jhr. Louis Verheijenvan Loonop- zandadvocaat te 's Hertogenboschdoor Z. M. den Koning benoemd is tot Hoogstdeszelfs kamerheer in buitengewone dienst. Men verneemt, dat de verzoeken, door en van wege den scheepsmakelaar J. P. Smithte Vlissingenaan Z. M. den Koning ingediendter bekoming van gratie der gevangenis straf, zijn van de hand gewezen, Bij de Begering zou het plan bestaan om bij de Staats- begrooting voor 1863 niet meer onder de middelen optene- men het koloniaal batig slot, maar alleen de f 9,800,000 uit de koloniale geldmiddelen tot betaling der rente voor [de Oost-Indische schuld. Daarentegen zouden de tien millioen die jaarlijks volgens de wet voor staatsspoorwegen moeten worden aangewezenop de staatsbegrooting niet gebragt wor den, maar die uitgaaf worden bestreden^ uit het koloniaal ba tig slot als en voor zoover het er is, en anders door het aangaan eener geldleening. Er schijnt plan te bestaan om een nieuw gebouw te stichten voor de bureaux van het depart, van Binnenl. Zakeo. De Staat der Nederlanden heeft berust in de uitspraak van het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland van den 30sten Julij 11., waarbij aan de gemeente Leiden een schade vergoeding is toegekend voor het verlies en gemis der vis- scherij^in het Haarlemmermeer, zoodat eerstdaags de bepaalde som zal worden uitgekeerd. Z. M. de Koning van Belgie heeft onze landgenooten Dr. N. Beets van Utrecht, Ds. J. J. L. ten Kate vau Am sterdam en Prof. W. A. Jonckbloet van Groningen benoemd tot ridders der Leopoldsorde. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gra venhage zal Zaturdag avond worden opgevoerd Mercadet, co- medie van H. de Balzac. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot onderwijzer in de Engelsche taal aan het Gymnasium benoemd den heer K. H. Vink te Amsterdam. De heer Geraerts, voormalig onderwijzer aan de land bouwschool te Waterentevens directeur van het onderwijs in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, thans onder-directeur te Trederiksoord, is nu benoemd tot onder wijzer in het krankzinnigen-gesticht te Meerenberg. Heden Vrijdag morgen te half tien uur vereenigde zich in de Maliebaan, ouder kommando van den majoor Wilbren- ninck, het garnizoen der residentie en een batterij veldartille rie in garnizoen te Leidendie te 7 uur van daar waren gemarcheerd, ten einde gezamenlijk in de vlakte van Waals dorp groote manoeuvres uittevoeren. Nadat de troepen zich in kolonnes hadden gesteld marcheerden zij te tien uur der waarts. Begunstigd door het schoone weder begaven zich vele ingezetenen daarheenom ooggetuige van dit militaire schouw spel te zijn. Uit 's Hage wordt berigtdat Dr. E. van der Ven zijn eervol ontslag heeft verzocht als schoolopziener in het 3de schooldistrict van Zuid-Holland. Wij schromen niet, zoo dat berigt waarheid bevat, ons leedwezen over dit besluit te ken nen te geven, omdat de wijze, waarop Dr. van der Ven het schoolopzienerschap waarnamniet zoo gemakkelijk geëvenaard wordt. Zijn ijver, bij het bezit van een uitgebreide kennis en een in verschillende betrekkingen reeds verkregen ervaring, waardoor hij Leidsche toestanden en personen zeer goed wist te onderscheiden en te beoordeeleneen en ander maakte hem voor die betrekking bij uitnemendheid geschikt. Eerbie digen we dan zijn besluit, welke ook de aanleiding en over wegingen daarvoor mogen zijn, voor het lager schoolwezen bin nen Leiden en omstreken is het een verlies, dat de onder wijzers en gemeentebesturen wel zullen willen erkennen en de taak voor zijn opvolger niet gemakkelijk maakt. Eene bijzonderheid, welke in vroegere eeuwen als een mirakel zou zijn uitgebazuind, bragt 11. Maandag schrik te weeg onder de bemanning van een HaDnoversche kof bekoorlijkste herfstweer en liefelijkst maanlicht zeile schen Borselen en Ellewoutsdijk. Eensklaps zagen d/UcapBejHr;

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1