Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. - f (J g. M 114 I I I I 1 llf «1JF 1 Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heeren baron J. de Saint Genois, lid der koninklijke Belgische Academie van wetenschappenletteren en schoone kunsten en H. Mertens, bibliothecaris der stad Antwerpen en op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen den luit. ter zee 1ste klasse W. F. van Erp Taalman Kip, thans in Oost-Indië. Naar men verneemt heeft de burgemeester der gemeente Dordrecht aan Z. M. een eervol ontslag uit die betrekking verzocht. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prin9 Alexander, ver gezeld van HD. gevolg, hebben Dingsdag een bezoek te Delft gebragt en bij die gelegenheid den vorstelijken grafkelder in de Nieuwe kerk bezocht, en zijn heden Woensdag morgen uit de residentie naar Wiesbaden vertrokkenvanwaar H. M. en HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander de reis naar Stuttgard zullen voortzetten. H. M. zal aldaar tot in het laatst van de maand October verblijven, terwijl Z. K. H. Prins Alexander, na den verjaardag van Z. M. den Koning van Wurtemberg, naar de residentie zal terug - keeren. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken is ontvan gen van den heer J. van Beest van Andel te 's Hertogenbosch secretaris-penningmeester der Synodale commissie van de Chris telijke Afgescheiden Gereformeerde kerk in Nederland, een wissel, groot f 2553,16, zijnde het netto bedrag van gedane collecten in onderscheidene Afgescheiden Gereformeerde ge meenten in Zuid-Afrika (Kaap de Goede Hoop), ten behoeve van het fonds voor de noodlijdenden door den watersnood van 1861; welke gelden zijn verzameld zonder inteekening, en vrijwillig bezorgd aan de diakoniën dier gemeentenonder toezigt van den WelEerw. heer Ds. Postma, predikant in de Zuid-Afrikaansche republiek. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- neraal is Dingsdag rondgedeeld het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs. Daaruit blijktdat het wetsontwerp over het algemeen met genoegen was ontvangen. Over den omvang en het doel van het middelbaar onderwijs waren de gevoelens zeer verdeeld. Volgens sommigen geeft de wet aan de door haar te scheppen middelbare scholen een te eenzijdig karakter, terwijl zij tevens ongeregeld laat wat geregeld moe9ten aan de andere zijde wat zij niet regelen moet. Zoo wees men, wat dit laatste betreft, op de gemeentelijke burgerscholen in haar verband tot het lager onderwijs. Men vond het een leemte in de wet, dat zij met opzigt tot de gymnasiën het stilzwijgen bewaart. Het mi litair onderwijs, de academie te Breda en het instituut te Wil lemsoord werden geheel ter zijde gelaten. Te vergeefs zoekt men ook naar eenige bepaling in de wet omtrent de zeevaart- scholen. Het verder voortgezet onderwijs aan meisjes is in het ontwerp ten eenemale voorbijgegaan. Over het algemeen toonde men zich met de oprigting van openbare burgerscho lenzooals art. 31 der wet die omschrijft, ingenomen. Dat de hoogere burgerscholen door het rijk wierden opgerigt en onderhoudenvond vrij algemeen goedkeuring. Alleen werd door velen de vrees geuitdat de Begering aan haar stelsel te groote uitbreiding wilde geven. Men oordeelde dat de kos ten veel hooger zouden loopen dan zij geraamd waren. Naar veler meening is de definitie van middelbaar onder wijs, in het ontwerp opgenomen, niet ruim genoeg. Verschei- denen kwamen op tegen het beginsel van de verpligting der gemeente tot oprigting van ten minste eene openbare burger school aan het bezit eener bevolking van 10,000 zielen te verbinden. Vrij algemeen acht men het maximum van school geld voor de beide soorten van burgerscholen te laag gesteld. De meeste leden achtten het denkbeeld om het toezigt op de middelbare scholen in de eerste plaats optedragen aan Bur gemeester en Wethouders der gemeenten, waar de scholen gevestigd zijnweinig aanbevelingswaardig. Overigens zijn gelijk uit den aard van de zaak volgt, op de onderdeden verschillende zeer uiteenloopende aanmerkingen gemaakt en weêrsproken. De zoo lang gewenschte en noodzakelijke verbetering der rivier de Vecht in de omstreken van Uardenberg is thans zoover gevorderd, dat Gedep. Staten de medewerking vau de belanghebbende gemeenten hebben gevraagd. De kosten dezer verbetering zijn op f 108,000 geraamd doch door de gemeente Hardenberg is in de raadsvergadering van Zaturdag 11. beslo ten te adviseren, dat de raad het doelmatiger of althans min der kostbaar achteen afwaterings-kanaal van daar naar de üedemsvaart daartestellen. Men verneemt, dat op 16 September e. k., bij gelegen heid der algemeene vergadering der Nederl. Gustaaf-Adolf- Vereeniging te Delft, door haar een godsdienstoefening of mee ting zal gehouden worden in de Oude kerk waarbij als spre kers zullen optreden de heeren Bauwenhofi', professor in de theologie te Leiden Dr. van Oosterzee, predikant te Rotter dam en Dr. Zaalberg, predikant te 's Gravenhageterwijl de heer Klerkorganist der Oude kerk aldaar, door de uitvoering van eenige classieke meesterstukken deze plegtigheid zal op luisteren. Te Vollenhoven zal door iemanddie in Indie tien jaren een suikerfabriek heeft gedreven, een beetwortel-suikerfabriek worden opgerigt met een kapitaal van f 225,000 in 450 aan deden van f 500. Zondag namiddag omstreeks 3 uur, en dus op klaar dag, zijn op den weg tusschen Delftgaauw en Delft, twee meisjes, van 9 en 11 jaren, van Pijnacker komende, onver wacht aangerand door een onbekend manspersoon, die het jongste hunner, onder bedreiging van ze beide, bij verzet of gerucht te zullen verdrinkenvan een granaten halsketting met gouden slot beroofde en zich toen snel verwijderde. Van het gebeurde is bij de policie aangifte gedaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57a. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 61°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 57°. Volgens brieven uit Athene van 3 dezer had de tijding der gevangenneming van Garibaldi aldaar den diepsten in druk gemaakt. Een schip met Italiaansche vrijwilligers, die aan de vervolgingen hadden kunnen ontkomen, heeft de ha ven van Sira weten te bereiken. - Het geschil over de ver plaatsing van bisschoppen van den eenen zetel naar den an deren, heeft aanleiding tot een levendige wisseling van nota's tusschen de H. Synode en den Minister van Eeredienst gege ven. De bisschoppen hebben den Minister verzocht zich voor de onafzetbaarheid te verklaren. Men verneemt, dat de Italiaansche regering onlangs een commissie van geleerden der verschillende hoogescholen benoemd heeft, om haar Voor te lichten, op welke wijze "3eze inrigtingen en het hooger önderwijè kunnen worden verbeterd. Voor de hoogeschool te Turin is deze eervolle taak opgedra gen aan den Nederlandschen hoogleeraar Moleschott. De Pruissische regering vindt ten aanzien harer handels politiek meer ondersteuning bij de kamer dan in hare rigting op ander gebied. De oorzaak daarvan is deze: In de com- mercieele aangelegenheden begint het kabinet thans den vrij zinnigen weg inteslaan, terwijl het met betrekking tot andere takken van bestuur nog doortrokken is van den ouden geest van het absoluut gezag.' De commissie der kamer is met de regering van gevoelendat het handelstractaat met Frankrijk gehandhaafd en het tolverbond behoort optehouden te bestaan indien de Zuid-Duitsche staten in hunne oppositie tegen het bedoelde verdrag blijven volharden. Het huis der afgevaardigden te Berlijn heeft met 232 stemmen tegen 26 zich vereenigd met de voordragt dei- regering, waarbij in beginsel uitgemaakt wordt den handel te verligten door een vermindering der inkomende rechten. Hier door is duidelijk gebleken dat de vrijzinnige handelspolitiek, welke de regering volgtdoor een overgroote meerderheid wordt goedgekeurd. De prins van Wallis heeft Maandag de stad Brussel bezigtigd en heeft andermaal te Laeken een bezoek bij den koning afgelegd. De prinses Alexandra van Denemarkenverloofde van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2