In de heden Dingsdag gehouden zitting van den Ge- j meenteraad te 's Hage is benoemd tot leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde bij het Gymnasium de keer M. R. Bruckleeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het Gymnasium te Gouda. Naar men verneemt zal dit jaar nog een aanvang wor den gemaakt met de opneming van de 3de sectie van den spoorweg Vlissingen-Roosendaal, zijnde liet traject Goes-Sloe. Vrijdag- avond is de kanonneerboot mel^ de kweekelin- gen van de Leidsche kweekschool voor zeevaart van Rotter dam te Willemstad aangekomen. Zekere van Heugten uit Helmond, broeder van den be luchten F. van Heugten uit Asten, heeft zich, naar men ver haalt, tijdens een jagtverordening ernstig tegen een rijksveld wachter verzeter moet van weerszijden bloed hebben ge stroomd en de dader schijnt zich in verzekerde bewaring te bevinden. Het nieuw onderzoek in de zaak van den beruchten F., van Heugten uit Asten schijnt niet veel te hebben opgele verd; men hoort althans, dat de door hem aangewezen mede- pligtige zich nog steeds op vrije voeten bevindt, en naar men gist moeten al die opgaven slechts loutere verzinsels van den deugniet geweest zijn ten einde de justitie om den tuin te leiden. Het onderzoek naar den manslag, Zondag 24 Aug. 11. op den persoon van A. van Mierlo te Gestel gepleegd wekt nog steeds algemeene belangstelling. Een ieder is nieuwsgierig naar den afloop dier treurige zaak; minstens genomen schrijft men den dood diens jongelings aan groote onvoorzichtigheid van de zijde des brigadiers van de rijksveldwachters toe. In plaats van den heer Dr. W. Doorebosdie op zijn verzoek eervol ontslagen is als rector van het Gymnasium te Winschotenis door den Minister van Binnen], Zaken be noemd de heer Dr. L. Dikema, thans onderwijzer te Hoogezand. Door Mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, is tot pastoor der R. K. gemeente te Gorinchem benoemd, in plaats van den heer Straman die naar 's Gravenhage is vertrokken, de WelEerw. heer J. Schaap, pastoor te Woerden. Op het gerucht, dat zekere persoon, L. genaamd, woonachtig op een pad in bet Leidsche Bosch te Amsterdam, die alleen woonde, in vele dagen niet gezien was, heeft men de deur doen openen en zijn lijk in den gang gevonden. Het hoofd en de handen waren bijna door de wormen verteerd. Hij verliet meermalen voor eenige dagen zijne woning. Van gepleegd ge weld is geen spoor gevonden. De man is waarschijnlijk aan een toeval overleden. Men verneemt dat Dr. Bernstein, aan wieti door de Ne- derlandsch-Indische regering het doen eener wetenschappelijke reis naar de Molukken en Nieuw-Guinea, tot het bewerkstel ligen van natuurkundige onderzoekingen is opgedragen op het eiland Batjan een ontdekking heeft gedaan, welke niet van gewigt schijnt te zijn ontbloot. Bij het bestijgen van het Sabella-gebergte hetwelk vóór hem nog door niemand schijnt te zijn beklommen vond bij op een hoogte van ongeveer 2600 tot omstreeks 3800 Parij- sche voeten boven de zee, een uitgestrekt bosch van noten- muskaatboomenbeladen met vruchten van bijzondere grootte en schoonheid, die de gewoonlijk te Rotterdam aan de markt komende noten in waarde verre schijnen te overtreffen. Naar aanleiding van bet berigt van Dr. Bernsteindat deze uitstekende muskaatnotensoort in zeer groote hoeveelheid op het Sabellah-gebergte aanwezig is, zouden, zoo wordt verder geschreven de noodige bevelen zijn gegeven tot het inzame len van eenige pikols dier noten, welke vervolgens dan wel hier te lande ter -markt zullen worden gebragt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 59°. Dingsdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 62°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 69°. Buitenlandsch Nieuws. De militaire dagbladen behelzen het berigt van een dezer dagen te Polen gevierd militair feesl dat tegen het schuttersfeest te Frankfort wordt overgestelden welk berigt met het voor de overige klasse der maatschappij niet zeer vleijend compliment besloten wordt, dat op dit feest tot laat in den avond toe een geest van broederschap en schuldelooze vreugde heerschte, zooals men dien helaas onder het ont aard en teuggelloos geslacht buiten het leger niet meer vin den kan. De ministerieele crisis te Hannover schijnt voorloopig te rusten. Dit is geenszins het geval met den strijd over den catechismus, die thans voornamelijk tusschen de gemeenten en de leeraren wordt gevoerd. Van deze laatsten geven som migen om des vredes wille toe; anderen zweren van den kan sel dat zij het schandelijk belasterde nieuwe leerboek zullen handhaven. In de grootere steden komt de regering tusschen beiden, en wordt het gebruik van het nieuwe leerboek ver boden. De conferentie te Goslar zou bijna den koning het bijeenroepen van een synode hebben aanbevolen; slechts ééne stem ontbrak voor de meerderheid. Waarschijnlijk zal men echter weldra de onvermijdelijkheid van dien maatregel inzien. De heer Baurschmit heeft intusschen van zijne zijde diegenen onder de geestelijken, die zijne meeningen deelentot een vergadering te Geile opgeroepen. De theologische faculteit te Göttingen heeft den vervaar diger van den nieuwen catechismus, den super-intendent Lührs te Peinenhet doctoraal diploma verleend. Ofschoon dit ge schied zou zijn om hare ingenomenheid met //welgeslaagden arbeid" en het //kostbaar geschenk" te betuigenheeft ge noemde faculteit echter, naar men verneemt, een dertigtal bedenkingen tegen den catechismus te berde gebragt. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn met hun dochter Prinses Marievan Stockholm te Doberan aangeko men van waar zij eerstdaags naar Berlijn en het kasteel Mus- kau zullen reizen. Op laatstgenoemd landgoed zullen door den Prins eenige jagtpartijen worden gegeven. Volgens prof. Kastner zijn in kleine stukjes gesneden bittere amandelen een uitstekend middel om ratten en muizen snel en zeker te dooden. Men bestrooit de stukjes met meel en legt ze op de plaatsenwaar de dieren zich gewoonlijk ophouden. Te Kopenhagen is onlangs onverwacht een jong visscher als zanger opgetredendie de rol van Massaniello vervult. Een muziek-onderwijzer had bij toeval ontdekt dat die jongen een wonderbaarlijke stem bezat en drong er op aan dat hij zich in de muziek en de zang zou oefenen. Hij volgde dien raad op en legde zich twee jaren daarop toe. Nu voor het publiek opgetreden wordt hij als een wonder geroemd. Reeds 15 malen achtereen vervulde hij die rol in la Muette dePor- tici met een succes dat niet te beschrijven is. De Zoölogische acclimatatie-tuin te Parijs heeft van den keizer ten geschenke ontvangen een paar Chinesche patrijzen. Deze werden gefokt van een koppel dat Z. M. te St. Cloud had, ten vorigen jare door de expeditie uit China medege- bragt. Zij hebben wel eenige overeenkomst met de grijze Europesche patrijzen wat hun grootte en vederen betreft, doch zij zijn fraaijer en hebben hier en daar een levendig rooden tint. Over den buik gaat een roode streep, die in zwart uit loopt. Zoo al niet voor de jagt, mag men toch voor de volière deze tot hiertoe bij ons onbekende vogel als geacclimateerd beschouwen. Onderscheidene beroemde advocaten en, onder hen de wegens zijn oratorisch talent zoo bekende Brofferio, hebben zich ter verdediging van-Garibaldi aangeboden. Toen 11. Vrijdag een extra-trein van Lyon te Chasses stilhieldwierp een der reizigers een flesch uit een waggon. Ongelukkig kwam zij tegen het hoofd van een spoorweg-be ambte, die rustig zijn pijp zat te rooken. De ongelukkige overleefde slechts eenige minuten de ontvangen verwonding. Van Elouges wordt gemeld, dat uit de mijn aldaar we der drie lijken zijn opgehaald. Er blijven er nu nog vijf be dolven. Bij deze ramp hebben dus twintig personen het leven verloren. Vrijdag heeft in het kristallen paleis te Londen de I5de jaarlijksche vergadering plaats gehad van de zoogenaamde Vegetarians, menschen die zich alleen met planlenkost voe den. Zij werd door een honderdtal personen bijgewoond waar van de meesten zich ook nog van het gebruik van koftij en thee onthielden.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2