Buiteniandsch Nieuws. Thorbecke, geen termen heeft gevonden, om eenige gelden beschikbaar te stellen ten einde eenige bekwame en verdien stelijke werklieden naar de Londensche tentoonstelling te zen den, waartoe geen middelen voorhanden zijn, maar hetgeen bovendien een zaak is, waarvoor de nijverheid, zoo noodig, zelve zorgen moet; welke mededeeling voor kennisgeving is aangenomen. Aan de orde was het rapport van de afgevaar digden ter algemeene vergadering, waaruit bleek, dat de ten toonstelling, bij die gelegenheid te Zwolle gehouden, zeer aan de verwachting heeft beantwoord en voor verschillende indus- trieelen wezenlijke voordeelen heeft opgeleverd. Dat rapport gaf aanleiding tot de overweging der vraagof er in het vol gende jaar, wanneer de algemeene vergadering te 's Hage zal plaats hebbenook daar ter stede een tentoonstelling zal ge houden wordenen zoo javan welken aard en van welk een omvang die tentoonstelling zijn zou. Na wisseling van gedach ten werd besloten het afdeelings-bestuur uittenoodigen deze zaak tot een punt van naauwgezette overweging te maken en in een volgende vergadering den uitslag daarvan te doen ken nen en zoo noodig een bepaald voorstel te doen. Daarna is op uitnoodiging van het hoofdbestuur van de vereeniging overgegaan tot de behandeling van het ontwerp van wet op het middelbaar onderwijs thans bij de Tweede Kamer aan hangig, waaromtrent een langdurige woordenwisseling plaats vond. Het is daaruit gebleken, dat het ontwerp over het al gemeen, zooals het ligt, weinig bijval mogt wegdragen. Eigen lijk heeft men zich bepaald tot het onderzoek van de artike len betrekkelijk de burgerscholen (voornamelijk bestemd voor aanstaande ambachtslieden en landbouwers), waarvan men de voorschriften in de meeste opzichten ondoelmatig onaanneme lijk en geheel onuitvoerlijk achtte (vooral omdat er van de jongelingen te veel werd vereischt). Toen het onderwerp van de burgerscholen was afgeloopenis besloten het onderzoek niet voorttezettenmaar aan het hoofdbestuur kenbaar te ma ken dat, nu het eerste gedeelte van het ontwerp reeds geheel werd afgekeurdhet niet noodig werd geacht in verdere ont wikkeling te treden te minder omdat de regering zelf het oordeel van de vereeniging over het ontwerp niet heeft ge vraagd en ten andereomdat men met leedwezen in den laat- sten tijd had opgemerkt, dat er zoo weinig acht op de ver- toogen van de nijverheid was geslagen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. De R. C. pastoor der gemeente Overschie kwam Vrij dag avond met den Spoortrein aan het station Schiedam aan, en bezocht, alvorens zich naar huis te begeven een kranke die in de nabijheid woonde. In dat huis werd hij door een be roerte getroffen en was weinig oogenblikken later een lijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 59°. Zondag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 63", te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 66°, te 5 uur 64°, te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Maandag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 61°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 67°. Brieven uit St. Petersburg schilderen den toestand al daar als hoogst ernstig af. De keizer heeft in zijn paleis rust noch duur. Overal vreest hij verraad en sluipmoord. In het leger heerscht een groote gisting en men is een groote zamen- zwering op het spoor. De troepen in het Napolitaansche zullen thans van de gelegenheid gebruik maken, om de roovers in handen te krij gen terwijl de policie te Napels zich den staat van beleg ten nutte maken, om de camorristen meester te worden, waarvan reeds 500 zijn gearresteerd. De staat van beleg wordt evenwel dezer dagen opgeheven. Men verzekert dat de kolonel Pallavicini zelf Garibaldi gevangen heeft genomen. De kolonel is vroeger een persoon lijke vriend van Napoleon III geweest en zond onmiddelijk na het gebeurde te Aspromonte een telegram aan den keizer tegelijk met die aan Victor Emanuel. Zoo werd de Fransche regering van die gebeurtenis onderrigt, alvorens de tijding van de Italiaanschen te hebben ontvangen. Men meldt uit Rome dat Mgr. Cagnucci bij het verlaten van het Quirinaal door een dolksteek is gewond, maar geluk kig niet doodelijk. Door de jongste gebeurtenissen in Italië is de stemming- in Zuidelijk Tyrol weder zeer verdacht geworden. De geeste lijkheid trekt op zoo beslissende wijze tegen de regering partij dat de rondtrekkende bedelmonniken bijna als agenten van Garibaldi worden beschouwd. Onder de zes volksmenners die in hechtenis zijn genomen, bevinden zich dan ook drie Fran ciscaner monnikendie aan de policie te Innsbrück overgeleverd zijn. Anderen zijn het door een spoedige vlugt nog kunnen ontkomen. Het 1000-jarig bestaan van Teplitz is voor eenige da gen met grooten glans gevierd. Het feest heeft drie dagen geduurdtot bijwoning van hetwelk een tallooze menigte was zaamgevloeid. Op den tweeden dag had de plegtige inzege ning plaats van de beide bronnen en des avonds werd een fakkeltogt gehouden welke zeer luisterrijk waswant bij de honderde fakkeldragers voegden zich een even groot aantal personen met Venetiaansche lantaarns, terwijl vele malen de gansche optogt door middel van Bengaalsch vuur op toover- achtige wijze werd verlicht. Dr. Petermann te Gotha heeft dezer dagen een uitvoe rige mededeeling omtrent het lot van den beroemden natuur onderzoeker Dr. E. Vogel gedaan. Daaruit blijkt', dat volgens de door Munzinger met naauwkeurigheid ingewonnen berigten de onverschrokken Duitsche reiziger het offer der laagste heb zucht geworden is. Een schoon paarddat Vogel bezat en niet genegen was aan den neef des Sultans van Wadaï, Germa genaamdte schenken of te verkoopeuwerd aanleiding tot zijn dood. Germa wist den Sultan tegen Dr. Vogel intenemen begaf zich des nachts, begeleid van soldaten, naar diens hut liet hem in naam des Sultans buiten roepen en met zijnen dienaar vermoorden. De nadere bijzonderheden omtrent de gasontploffing in een steenkolenmijn onder Elouges (Henegouwen) zijn ijzing wekkend. Na acht uren moeijelijken arbeid vond men nog vijf lijkeneen jong mensch riep zes uren lang om hulp eu kon gehoord worden doch toen het met buitengewone krachts inspanning eindelijk gelukt was hem te naderenhad hij den geest gegeven. Twee anderen zijn nog levend gevonden, waar van de een half gestikt wasdoch de ander geenerlei letsel had bekomen, hoezeer hij honderd verschrikkelijke uren op zijn buik had rondgekropenmet slechts een stuk broods tot voedsel. In de vorige week heeft te Augsburg de réunie van oud-studenten der aldaar gevestigde gymnasia plaats gehad. Omstreeks 450 personen namen daaraan deel. Van Keizer Napoleon was een eigenhandig schrijven ingekomen, waarin hij zijn warme deelneming in die feitelijke bijeenkomst te kennen gaf, vergezeld van de toezending van 100 flesschen champagne voor de feestviering en 5000 francs voor de armen. Met een »leve Napoleon onze medestudent!" werd dit schrijven begroet en onmiddelijk naar St. Cloud per telegraaf medege deeld. Ter nagedachtenis aan de overleden studenten werd in de St. Stephanus kerk een plegtige mis gevierd. In een door het protestantsch consistorie van Hannover geoctroijeerd liederenboek leest men het volgende zangvers: Hetz du mich, arme Sündensau, Mit deiuer Gnade Hunden Wuhl mir mit deinem Gnadenkamm Die Sündenlaus herunter Zeuch dein Gnadenwamms mir an, Damit ich selig sterben kann. Een waardig tegenhanger van het middeneeuwsch Herr Jesu! nimm mich, Hund, beym Ohr, Wrof mir die Gnadenknochen vor, Und schmeiss mich, Sündenlümmel In deinen Gnadenhimmel. Iemand te Antwerpen had zijn vrouw aangeklaagd we gens mishandeling op hem gepleegd. De vrederegter aldaar heeft haar tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Keizer Napoleon heeft den kolonel Pallavicinidie Gari baldi gevangen heeft genomen, begiftigd met de orde van het legioen van eer. Koningin Victoria is Donderdag 11. van Brussel ver-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2