Buitenlandsch Nieuws. cle mogelijkheid om diep genoeg in den grond te graven, niet zoo voldoende beschouwt, als de gewone cylinder-gashouders. De loop van de gas vervolgt zijn weg uit deze bergplaat sen, door een regulateur naar de stad; indien echter de zui vering van de gas geschiedt door ijzer-oxide of andere che mische bestanddeelenblijft er nog koolzuur in over, die men door kalk kan verwijderen en is hier daarom een kalk- zuiverkist om de regulateur gemaakt, ten einde de gas nog meer te kunnen zuiverenalvorens die uit de gashouders naar de stad geperst wordt. Alvorens de fabriek te verlaten werden wij nog opmerkzaam gemaakt op een zelf-registerende drukking-aanwijzer, waarop men juist kan nagaan of de opzigthebbende op de fabriek de gas met de opgegeven drukking in 24 uren naar de stad heeft afgeleverd; eveneens vindt men een dergelijk werktuig, waarop men den gang van de stoomwerktuigen en gaspijpen kan na gaan, zoodat de personen, hiermede belast, steeds ondercon trole staan door den gang dezer ingenieuse instrumenten. Verder werd ons nog verklaard een toestel waarmede de werking der gasmeters nagegaan wordthetwelk men gasmeter- onderzoek of ijktoestel kan noemenin dit opzigt hebben wij aan de stadsfabriek den besten waarborg, dat de meters, welke de hoeveelheid verbruikte gas aanwijzenzuiver en juist werken. Vooral ook hiervoor moet men ons stadsbestuur dank weten, dat, bij gebrek aan een wet op den ijk van gasmeters, onze landsregering vooruitgaaten door d ergelijke maatregelen de belangen harer ingezetenen in alles te willen bevorderen. Van de fabriek af wordt het gas naar de stad gedrukt door gegoten ijzeren hoofdbuizen van 40 duim diameter, welke tot op 3 duim aan de uiterste einden verminderen. Dezer dagen had te Nijmegen een treffend voorval plaats. Een jongeling van goeden huize was als sergeant in dienst bij het 1ste regt. infanterie en loste in drift een schot op een officier, die hem over zijn gedrag berispte. Voor dit misdrijf in hechtenis geraakt werd hij tot cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, maar wist te ontvlugten en nam dienst bij een vreemd legioen. Onlangs in het Vaderland teruggekeerd, gaf hij zich als deserteur aan en werd door den krijgsraad ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tien jaren dienst als gemeen soldaat. De Koning schonk hem gratie, tengevolge waarvan hij in zijn voormaligen rang weder in dienst trad. De kolonel van het regement in het begin dezer week uit het kamp bij Milligen teruggekeerd, onderhield hem ernstig over zijn gehouden gedrag, toen hij hem voor het eerst ontmoette en zeide hem aan, dat de sergeantsstrepen hem moesten wor den ontnomen. Dat zou Donderdag 11. geschieden, niet voor altijdmaar voor een maand of zes. Woensdag zou hij met anderen uitgaannadat hij een brief aan zijn moeder geschre ven hadmaar keerde terugzeggende nog iets vergeten te hebben. Kort daarop hoorde men een schot en het bleek dat hij een pistool geladen en zich doodgeschoten had. Zijn hoofd lag uiteen en men meentdat hij de schande niet wilde door staan nadat ook reeds zijn vader eenige weken geleden over leden was. -Ten vervolge op ons berigt betrekkelijk het vinden van kinderarmpjes enz., nabij Meppelberigt men dat Woensdag aldaar onderzoek is gedaan door een commissie uit de arrond. rechtbank te Assen dat tot laat in den avond heeft geduurd. De aanleiding hiertoe was te zoeken in de omstandigheid dat er ten opzigte van een jonggehuwde vrouw geruchten in omloop waren, die zeer ernstig kunnen genoemd worden. De vrouw zelve en zoo wij meenen een tweetal voor haar bezwa rende getuigen zijn gehoord; echter is het gevolg van dit onderzoek niet van dien aard geweest, dat de vrouw is aan gehouden. Z. M. schroefstoomschip Zoutman is 11. Donderdag na- raiddag van de reede van Texel naar de West-Indie vertrokken. Door wijlen Mr. J. Kluppell, onlangs te Alkmaar over leden, is een legaat van 1000 gemaakt aan de diaconie der Herv. gemeente aan de Bilt bij Amersfoort. Het wees- en oudeliedenhuis der Christelijke Afgeschei dene gemeente te Groningen werd den lsten dezer door Ds. P. Dijksterhuis plegtig aan zijn bestemming gewijd. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de ouderlingen en diakenen der Hervormde gemeenten van Hei- cop en Boecopalsmede die van Bleiswqk uit hunne bedie ningen ontzetomdat zij voortdurend zich verzetten tegen de naleving van het Synodaal reglement voor de diacouiën. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Schore en Vlake (Zeeland) den candidaat W. Winsemius; te Nijkerk op de Veluwe Ds. J. Koster te Harderwijkte Neede en te Winkel Ds. W. Snellen te Odijk, te Kage bij Leiden de kandidaat bij de Waalsche commissie F. J. P. Moquette, te Aarlander- veen Ds. G. Boer te Ouderkerk aan den IJssel en te Eem- nes-buiten den kandidaat F. C. Magendans. Wij vernemen, dat de WelEerw. heer B. J. Adriani, pred. te Botterdam de beroeping bij de Hervormde gemeente te Amsterdam heeft aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Donkerbroek en Haulerwijk de kandidaat P. Woudsma, eu aangenomen het beroep naar Bolsward door den kandidaat J. Hessels en dat naar Apeldoorn door den kandidaat L. Neyens. Het aantal zwemmers en baders aan de Zwem- en Bad- inrigting Rijnzigt bedroeg in de maand Julij 2399 en in de maand Augustus 4432. De begrooting der gemeente Leiden voor 1863, die 11. Donderdag aan den Gemeenteraad is overgelegd, bedraagt in ontvaug 383,451,44 en in uitgaaf 383,419,50, slui tende met een batig slot van 31,94. Onder de inkomsten treft men aan de belasting op de turf, de steenkolen en het brandhout voor de opbrengst tot l Mei 1863, op welk tijd stip de afschaffing dezer belasting wordt voorgedragen. De hoofdelijke omslag is met 4000 vermeerderduithoofde de verhooging met een vierde pCt. wordt voorgesteld. Onder de uitgaven vindt men sommen uitgetrokken tot versiering vau het Pieterskerkplein, tot aankoop van een paar zwanen, tot het leggen van een nieuwe beweegbare ijzeren brug over den Ouden Singel aan de Turfmarkt, de vernieuwing van den wal aan het Gangetje, het dempen van de sloot langs het plein der Ruïne, terwijl voor de bezoldiging van onderscheidene ambtenaren en voor een betere inrigting der brandweer ver hooging, alsmede 1600 voor het pensioen van den eervolte ontslanen gemeente-architect is uitgetrokken. Een bedrag van ƒ19,000 wordt voor onvoorziene uitgaven beschikbaar gesteld. Voor den eerstdaags aantevangen cursus bij het Stede lijk Gymnasium hebben zich 14 nieuwe leerlingen aangegeven die na afgelegd examen allen zijn aangenomen. Het getal leerlingen is dus weder geklommen tot 48 of 3 meer dan bij den aanvang van den vorigen cursus. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Zaturdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 61°. De nieuwe Turksche minister van financiën Newres- Pacha heeft voor eenige dagen in een der kelders van het ministerie van financiën in een hoek een hoop gouden mun ten gevonden, welke misschien voor een eeuw aldaar waren nedergelegd en geheel in vergetelheid geraakt. De waarde der gevonden schat wordt op 7,500,000 piasters begroot; Deze week heeft het te Dantzig voor het eerst gevro renvolgens het zeggen der boeren is, te rekenen naar de menigte eikels en noteneen vroege en strenge winter te wachten. Een achtenswaardig man te Gyongyos heeft iemand, die aan zijn vrouw het bof maakte en dien hij in zijn huis betrapte, een oor afgesnedendat hij nu in den zak bij zich draagt. In een Fransch dagblad leest men de aankondiging van een nieuw uitgevonden middel, genaamd: Jarrétière-tue-puces (vloodoodende kouseband) bréveté, geschikt voor alle sexen en leeftijd. Geen vloo kan die kouseband passeren of zij sterft. Keizer Napoleon heeft aan het kabinet, te Turin den raad gegevenom Garibaldi niet voor een rechtbank te da gen, maar hem eenvoudig te verbannen. Het ministerie moet hier echter op hebben geantwoord dat de stand van zaken in Italië geheel verschillend was met dien in Frankrijk en dat Garibaldi, zoo hij verbannen werd, zeer gemakkelijk binnen acht dagen terug zou kunnen komen en weder van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2