Nü. 779. Maandag 8 September. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. V liEIDSCH MGBLM. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noro- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1'u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 na. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 in.; 9 u. 29 m.: en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oo«t-Indi9ohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Bij Zr. Md. besluiten is het vice-presidium der commis sie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Arnhem opgedragen aan het oudste lid dier commissie, den heer Mr. J. Rau van Gameren, en is aan Mr. F. J. ErZinnicq Bergman, op zijn daartoe gedaan ver- S zoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair i huis van verzekering te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft aan HD. adjudant in buitengewone dienst, I den kolonel J. C. de Norman di 's Jacob, kommandant der troepen in Suriname, op verzoek eervol ontslag verleend, met 1 toekenning van pensioen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft Dr. H. van Hall, eervol ontslagen als Conservator aan 's Rijks Herbarium te Leidenvoor den tijd van vijfjaren een wachtgeld verleend, berekend tegen twee derde van zijn jaarlijksche bezoldiging. Mr. J. Loudon, Commissaris des Konings in de pro- vincie Zuid-Holland heeft heden Zaturdag de gemeenten Was- j senaar, Rijnsburg en Oegstgeest bezocht. Tot geneesheer bij het 1ste gesticht te Veenhuizen is •J benoemd de heer de Haan van Utrecht. Betreffende de inwendige inrigting van de nieuw opge- ngte stedelijke gasfabriek te Utrecht wordt nog het volgende I medegedeeld De gebouwen bestaan uit een stokerij van 40 el lang, 17 el breed en 8 el hoog, die door een ijzeren dak met pannen gedekt is; in het midden, over de breedte, staan hierin een dubbele rij van 22 ovens, zamen met 136 steenen en 6 ijze- -tren retorten, die, naar een bijzondere vinding, met dubbele 1 «elven overspannen zijnwelker tusschenruimten met hout- asch gevuld zijn voorts zijn in de vuurhaarden luchtkanalen ■gespaard, die de tot verbranding noodige dampkringslucht verwarmd toelaten door deze verbetering wordt van 4 tot 6 9 pCt. brandstof bespaard. In het midden van de lengte der stokerij staat de schoor steen van 40 el hoog, die met een ventilatierand van gemid- deld 50 duim breed en 30 el hoog voorzien isdoor de groote hitte van den binnen-schoorsteen ontstaat er een sterke luchtstroomdie de rook en den damp uit de stokerij geheel en al optrekt en bij gevolg een zuiverder luchtstroom geeft, als wel in andere gasstokerijen bestaat. Bij het inkomen der stokerij ziet men 2 stoomketels voor 2 werktuigen van 6 paardenkrachtwelke ieder een gaspomp (exhauster) in beweging brengt, die het gas uit de retorten zuigenwaardoor men eerstens geen verlies door de poreusheid der retorten heeften daarenboven zoo goed als geen graphite binnen in de retorten krijgt; de gas uit de retotten in de waterbuis boven op de ovens komende, gaat door venti- latie-condensorsom van daar door een gaspomp naar de waschkisten gestuurd te worden; uit deze loopt die door een appareil, met cokes gevuld, die daar steeds door water be vochtigd wordt gehoudenen van daar door kalkkisten om na goed gezuiverd te zijn, naar den grooten fabrieksgasmeter geleid te worden. Deze werktuigen en toestellen vormen een zeer bezienswaar dig geheelen dragen alle blijken van de groote zorg, welke men gehad heeft, om bij eenige onstentenis van een of ander toestel, zijn toevlugt tot de daarvoor aanwezige hulpmiddelen te kunnen nemen. De loop van de gas vervolgende, komt die in 2 gashouders van 23 el diameter en 1 van 16 el idem, welke zamen 5500 kub. el gas of 195,000 kub. Engelsche voeten kunnen be vatten. Bij den bouw der kuipen voor deze gashouders hebben zich de grootste moeijelijkheden opgedaan daar er op 4 el diepte wellen opsprongendie den geheelen bodem tot een drijvende massa loopzand vormden hierdoor is dan ook de eerste kuip, die op de gewone wijze van gegoten ijzeren platen van 21 tot 16 streep dikte tot op 5,60 el diepte was vervaardigdgeheel ontzet en gesprongenmen heeft alstoen om grootere onkos ten te vermijden die gashouders-kuipen op eene beheide fonde- ring op 4 el diepte moeten plaatsenen is alstoenom de zelfde voorgestelde hoeveelheid gas te kunnen bergenver- pligt geweest, in plaats van eenvoudige gashouders, meer zamengestelde zoogenoemde teleskoop-gashoudeFs in te makendie men anders bij voldoende ruimte van t^rrein-en

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1